Rodzaje gniazdek elektrycznych – przegląd modeli

Gniazdka elektryczne stanowią niezbędny element wyposażenia każdego budynku – dostarczają prąd do rozmaitych urządzeń. Istnieje jednak wiele rodzajów gniazdek, dlatego powinniśmy poznać pewne zasady, zanim przystąpimy do zakupu i ich instalacji w naszym mieszkaniu. Na jakie gniazda elektryczne się zdecydować i dlaczego?

Z uziemieniem czy bez?

Pierwszą kwestią, która potrafi nas zaniepokoić, to fakt, że niektóre gniazda nie posiadają uziemienia. Dlaczego tak się dzieje, skoro uziemienie jest dodatkowym zabezpieczeniem przed porażeniem prądem? Przede wszystkim uziemienie chroni nas, a nie sam sprzęt. Zabezpiecza przed pojawieniem się na obudowie urządzeń napięcia na wypadek ich uszkodzenia. Oznacza to więc, że uziemienie będzie konieczne szczególnie przy dużych urządzeniach, głównie tych z metalowymi elementami. Dlatego też gniazdka z uziemieniem warto stosować w przypadku dużego AGD, jak zmywarkapralka czy lodówka. Pozostałe sprzęty mogą być zasilane poprzez gniazda bez uziemienia, choć w przypadku komputerów zaleca się dodatkowo stosowanie listew antyprzepięciowych.

Rodzaje gniazdek elektrycznych – przegląd modeli

Czy wiesz, że…?

Nie we wszystkich instalacjach istnieje możliwość wykorzystania gniazdek z uziemieniem, podobnie jak nie wszystkie urządzenia mają wtyczki z przygotowanym miejscem na bolec. Dotyczy to przede wszystkim starszych systemów instalacyjnych oraz sprzętu.

Gniazda hermetyczne – gdzie się przydadzą?

W miejscach, w których gniazdo elektryczne będzie narażone na bezpośredni kontakt z wodą, konieczne jest zastosowanie gniazd hermetycznych. Wyróżniają się one obecnością klapki oraz wyższym stopniem szczelności. Takie gniazdka znajdą zastosowanie w łazienkach, w których powstaje para wodna, ale również istnieje ryzyko zachlapania go wodą w czasie kąpieli, kuchniach, w szczególności przy zlewozmywakach, oraz w ogrodach, gdzie często potrzebujemy dostępu do prądu, aby podłączyć kosiarkę, wieczorne oświetlenie lub pompę do fontanny.

Gniazda specjalne – USB, HDMI

Coraz popularniejsze stają się także specjalne gniazdka z wejściem USB czy HDMI. Dzięki nim nie musimy posiadać specjalnej wtyczki do standardowego gniazda, aby zasilić swoje urządzenia. Wystarczy nam ten sam kabel, który wykorzystujemy np. do podłączania telefonu komórkowego do komputera. Szczególną funkcjonalnością wyróżniają się gniazda, które obok standardowych wejść na wtyczkę mają również wejścia USB – takie połączenie zapewni nam maksymalną wygodę i sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i biurze.

Zobacz też: Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Rodzaje gniazdek elektrycznych – przegląd modeli

Inteligentne gniazda

Nowością na rynku są obecnie gniazdka inteligentne. Nie są one stałym elementem instalacji elektrycznej, ale same posiadają wtyczkę, więc przeznaczone są do podłączania do tradycyjnych gniazd. Następnie do inteligentnego gniazda możemy podpiąć nasze urządzenia elektryczne. W czym objawia się „inteligencja” tego elementu? Otóż możemy nim dowolnie sterować za pośrednictwem tabletu czy smartfona – włączać i wyłączać podłączone urządzenia oraz kontrolować ilość zużywanej energii elektrycznej.

Wybierając gniazda elektryczne powinniśmy pomyśleć również o tym, by pasowały one do wystroju otoczenia – o tym przeczytamy w tym artykule.