Instalacja przewodów – uchwyty szybkiego montażu i peszle

Uchwyty szybkiego montażu przeznaczone są przede wszystkim do mocowania różnego rodzaju przewodów do danej powierzchni – może być nią zarówno podłoga, jak i ściana, a także twarda płyta. Peszel to z kolei rodzaj karbowanej rury, która jest osłoną na kable teletechniczne.

Instalacja przewodów – uchwyty szybkiego montażu i peszle

Uchwyty składają się z elementów do mocowania, których podstawowym działaniem jest utrzymanie danych przewodów bezpośrednio na danej powierzchni.

Elementy tego typu sprawdzą się zarówno przy instalacjach natynkowych, jak i podtynkowych. Zastąpią tym samym tradycyjne metody gipsowania, klejenia lub przybijania gwoździa. Instalacje, do których mocowania używa się tego rodzaju uchwytów, mają zresztą znacznie dłuższą żywotność niż te wykonane technikami wspomnianymi wcześniej.

Do najczęściej wymienianych zalet uchwytów do szybkiego montażu zalicza się: niski koszt wykonywanego montażu instalacji, profesjonalny wygląd i solidne podtrzymanie sieci okablowania.

Przeczytaj także: W co warto wyposażyć rozdzielnicę elektryczną?

Rodzaje uchwytów do szybkiego montażu:

- Uchwyty kablowe UPp i Upo – służą do montażu przewodów elektrycznych oraz telekomunikacyjnych.

- Uchwyty kablowe zbiorcze UKZ – również do montażu przewodów elektrycznych oraz telekomunikacyjnych, zapewniają dodatkowo niski koszt montażu oraz możliwość zwolnienia uchwytu celem przeprowadzania korekty w trakcie wykonywanych prac.

- Uchwyty opaskowe okrągłe USMO – zastosowanie bardzo podobne do poprzednich, jednakże wykonane są z polipropylenu, co zapewnia im możliwość mocowania do ścian oraz podłóg.

- Uchwyty hakowe okrągłe USMH – podobni, jak poprzednie uchwyty służą do montażu przewodów elektrycznych oraz telekomunikacyjnych.

- Uchwyty USMK – w postaci kołków do mocowania kanałów elektroinstalacyjnych.

- Ponadto można wyróżnić uchwyty typu: opaskowe płaskie USMP, hakowe płaskie USMPH, paskowe z kołkiem USMPK oraz uchwyty z gwoździem hartowanym PuzG.

Instalacja przewodów – uchwyty szybkiego montażu i peszle

Do czego służą peszle

Peszel to z kolei plastikowa, karbowana rura, która stanowi osłonę na kable teletechniczne, w tym: elektryczne, telefoniczne, światłowody oraz rury sanitarne. Karbowania na rurze pełnią bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim umożliwiają swobodne wyginanie rury oraz tworzenie łuków, ponadto wpływają także pozytywnie na trwałość mechaniczną produktu.

Sprawdź też: 5 zastosowań opasek kablowych

Peszle można układać w ścianach, zanim jeszcze zostaną one otynkowane, a także w podłogach, tuż przed wykonaniem wylewek.

Peszle dzielą się na: zbrojone (czyli te dodatkowo wzmocnione), niepalne (które nie będą rozprzestrzeniały płomieni ognia), bezhalogenowe (podczas spalania nie emitują szkodliwych gazów), a także odporne na promieniowanie UV.