icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak doprowadzić instalacje do wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna jest rozwiązaniem nie dla każdego wnętrza. Po pierwsze, trzeba zapewnić jej dużo przestrzeni, po drugie, odpowiednie usytuowanie. I wreszcie po trzecie – doprowadzić do niej wszystkie instalacje. Jeśli więc planujemy postawienie wyspy kuchennej w czasie remontu, czeka nas sporo pracy.

wyspa kuchennawyspa kuchennawyspa kuchennawyspa kuchenna

Wyspa kuchenna jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w dużych przestrzeniach, kiedy strefa kuchenna i strefa salonowa, nieodgrodzone żadną ścianą, przechodzą w siebie niezauważenie. Osoba (lub osoby) przygotowująca posiłki nie musi opuszczać gości i pozostałych domowników, jest stale obecna podczas wszelkich kulinarnych czynności, a miejsce pracy na wyspie jest często bardziej zaludnione niż fotele przed wielkim, naściennym telewizorem. Wyspa kuchenna integruje niemal tak samo, jak stół jadalniany, przy którym wspólnie spożywamy posiłki. Ma jednak tę przewagę, że przy niej przygotowywanie posiłków może być czynnością wykonywaną wspólnie, na przykład z dziećmi, które jednocześnie są też fizycznie obecne w strefie salonowej.

Decyzja o postawieniu wyspy kuchennej najlepiej aby zapadła na etapie projektowania domu. Dzięki temu unikniemy przedłużającego się ponad miarę remontu związanego z jej budową, co związane będzie z kuciem ścian, przebijaniem stropu czy wykonywaniem bruzdy w podłodze. Możemy też od razu rozplanować przestrzeń tak, aby wokół kuchennego królestwa był zapewniony swobodny dostęp do wszelkich szafek i mebli stojących nieopodal. Wyspa nie może się gnieździć ciasno wśród wypełnionych meblami, okalających ją ścian– wygląda wtedy nienaturalnie i swoim wyglądem optycznie pomniejsza przestrzeń, w której się znajduje. Z racji prowadzonych prac przy doprowadzeniu wszelkich instalacji, warto stawiać poszczególne fragmenty wyspy – a konkretnie jej wyposażenie instalacyjne –równolegle wraz z budową i wykończeniem naszego domu.

Podłogi

W posadzce, a dokładnie pod nią, a nawet pod wylewką, znajdą się elementy instalacji doprowadzającej wodę do baterii zlewowej i do zmywarki. Więcej zachodu sprawi nam zapewnienie prawidłowo działającego jej odpływu. Idealną będzie sytuacja, kiedy pod podłogą umiejscowiona jest piwnica, w takim przypadku pozostaje nam przebicie jej stropu i zamocowanie w nim odpływu i jego podłączenia do kanalizacji ściekowej.

Tak samo pod naszymi stopami ukryte będą przewody doprowadzające energię elektryczną do urządzeń AGD, w które wyposażona zostanie wyspa. W zależności od potrzeb będzie to zmywarka, młynek pod zlewem, okap wraz z wyciągiem, kuchenka, nierzadko piekarnik oraz drobne sprzęty gospodarstwa domowego, na które przeznaczyć należy osobne gniazda. Przewody powinny biec w podłodze osłonięte peszlami, a każdy z obwodów kończyć się wyłącznikiem różnicowo-prądowym.

uchwyty castoramauchwyty castoramauchwyty castoramauchwyty castorama

Sufit

Aby zamontować w pełni działającą wyspę kuchenną, nie obejdzie się bez ingerencji w strop nad naszymi głowami. Do niego przymocowany zostanie okap wyspowy z wyciągiem poprowadzonym do wlotu kratki wentylacyjnej. W tym wypadku idealnie sprawdzi się sufit podwieszany, który nie tylko ukryje mocowanie, ale też będzie najlepszym miejscem do wyposażenia go w oświetlenie wyspy. To rozwiązanie niestety nie zostanie zrealizowane w przypadku poprowadzenia rur z wodą w ścianie bocznej i suficie – obecność instalacji wodnej wyklucza elektryczną w jej najbliższym sąsiedztwie.

Ściany boczne

Można je wykorzystać do ukrycia w nich części instalacji, na przykład elektrycznej czy wodociągowej (choć nie umieszczonych obok siebie). Najbardziej problematyczne będzie doprowadzenie do wyspy instalacji gazowej – co prawda jest możliwe ukrycie nieestetycznie wyglądających rur w ścianach czy w posadzce, ale trzeba koniecznie zadbać o to, by były one wentylowane.

Stosunkowo najprostsze będzie w tym wypadku stosowanie butli z propanem-butanem, należy tylko znaleźć wewnątrz wyspy kuchennej odpowiedniej szafki, w której ukryjemy ją przed widokiem gości i domowników. W przypadku przestrzennych wnętrz, w których między wyspą a szafkami pod ścianami odległość wynosi najmniej 1 m, gabaryty kuchennej wyspy są na tyle duże, że nie będzie problemu ze schowaniem butli z gazem.


 

Data publikacji: 12.08.2015