Czym jest mikrozbrojenie?

Różnorodne pęknięcia i rysy betonu mogą wpływać na osłabienie konstrukcji. Ma to znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i estetyki. Z takimi problemami mamy do czynienia szczególnie wtedy, gdy powierzchnia betonu jest narażona na zmienne obciążenia i wibracje. Mikrozbrojenie jest wówczas jednym z najlepszych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować.

Czym jest mikrozbrojenie?

Co to takiego?

Mikrozbrojenie stanowią niewielkie, cięte włókna polipropylenowe pokryte wodorozcieńczalnym spoiwem. Posiadają specjalną strukturę, która powoduje powstanie milionów połączonych ze sobą mikrokonstrukcji, rozmieszczonych w betonie równomiernie we wszystkich kierunkach. Włókna zbrojące posiadają większy moduł sprężystości niż beton, dzięki czemu możliwe jest znaczące zredukowanie nawet najdrobniejszych pęknięć na całej jego powierzchni. Są stosowane jako dodatek nie tylko do samego betonu, ale także do zapraw i tynków.

Przeczytaj także: Kontrola instalacji gazowej – niezbędne informacje

Zalety

Ich zastosowanie pozwala zredukować pęknięcia przy jednoczesnym wzmocnieniu wewnętrznej konstrukcji. Dzięki temu zmniejsza się też migracja i przesiąkanie wody i chemikaliów, zwiększa natomiast odporność na ogień – niszczenie betonu w trakcie pożaru jest znacznie dłuższe niż w przypadku jego tradycyjnej odmiany. Materiał jest również bardziej odporny na rozkruszanie oraz działanie bardzo niskich temperatur. Beton jest bardziej spójny i odporny na ścieranie, samych włókien nie atakuje zaś rdza. Co bardzo ważne – ich użycie nie wiąże się z żadnym zmianami dotyczącymi projektu budowlanego. Mikrozbrojenie stanowi tańszą oraz oszczędniejszą pod względem czasowym alternatywę dla specjalnych siatek przeciwskurczowych.

Sprawdź również: Instalacja przewodów – uchwyty szybkiego montażu i peszle

Czym jest mikrozbrojenie?

Zastosowanie

Właściwości mikrozbrojenia, które pozwalają zwiększyć wytrzymałość betonu na pękanie, kruszenie, zginanie i ściskanie, sprawiają, że jego włókna stosuje się przy budowie wielu elementów ruchu drogowego – tuneli, płyt drogowych, płyt chodnikowychkostki brukowej czy krawężników. Są one też często wykorzystywane do tworzenia trwalszych wylewek podłogowych, również tych współpracujących z ogrzewaniem podłogowym. Nierzadko znajdują też zastosowanie w pracach wykończeniowych, gdzie dodaje się je do zapraw i tynków. Stanowią one wówczas element wzmacniający szpachle, gipsy czy sztukaterie.