W jaki sposób poprawić sygnał satelitarny?

Jeśli przy każdej negatywnej zmianie aury za oknem (zwiększone zachmurzenie, opady deszczu bądź śniegu) obraz transmitowany z odbiornika telewizji satelitarnej zaczyna się zawieszać, gubić klatki często na długi czas – to znaczy, że coś złego dzieje się z warunkami odbioru sygnału. Jak temu przeciwdziałać?

Zanim wezwiemy fachowca, lub sami zaczniemy manipulować na ślepo anteną, warto przeanalizować nieco sytuację wyjściową. Zastanówmy się nad obiektywnymi przyczynami pogorszenia odbioru lub możliwościami jego natychmiastowego poprawienia.

Konwerter satelitarny DPM Solid LNB Quad 40 mm

Przeszkody naturalne

Jeśli antena satelitarna jest zainstalowana na naszej posesji blisko terenów zielonych, być może rozrost rosnącego obok drzewa zakłóca odbiór sygnału. Należałoby wówczas albo przesunąć samą antenę, albo uciąć przysłaniające antenę gałęzie.

Większa czasza

Jeszcze kilka lat temu, gdy w Polsce królował standard DVB-S, instalacja antenowa nie wymagała zbyt wielkiej czaszy (60-70 cm średnicy). Gdy wszedł na polski rynek standard HD, sytuacja uległa zmianie. Wszystko zależy od odbieranej satelity. Dla satelity Astra 19,2°E wciąż można zostać przy antenie o średnicy ok. 70 cm, jednak przy satelicie Hotbird Eutelsat 13°E zaleca się czasze o średnicy nawet 85-95 cm.

Jeśli więc nasza antena nie spełnia zaleceń, najlepiej byłoby ją wymienić na większą.

Czy wiesz, że..?

Obok typowych anten okrągłych, zwanych offsetowymi, na rynku można spotkać anteny płaskie, w formie prostokąta. Wykazują one o wiele większą sprawność, a także posiadają mniejsze gabaryty aniżeli tradycyjna. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej estetyczne, minusem jest jednak wyższa cena zestawu.

ustawienie anteny

Długość i jakość kabla
Kolejnym zagadnieniem, nad którym warto się pochylić, jest rodzaj i długość kabla antenowego. Kabel łączący konwerter z odbiornikiem powinien mieć impedancję 75 Ohm i być dobrej jakości (ważne, by jego żyła wewnętrzna była miedziana).

Każdy kabel jednak ma swoją określoną tłumienność: każdy dodatkowy metr przewodu zmniejsza siłę sygnału. Przy 40-50 metrach są to już dosyć duże straty. Aby im przeciwdziałać, należałoby zainstalować wzmacniacz satelitarny. Pamiętajmy jednak, że jeśli sygnał jest słabej jakości już na wstępie, nawet po wzmocnieniu, uzyskamy na wyjściu same szumy.

ustawienie anteny

Właściwe ustawienie anteny

Nawet posiadając najwyższej jakości kable i ponad metrową czaszę anteny, nie uzyskamy zadowalającego odbioru, jeśli antena nie będzie odpowiednio nakierowana na satelitę. W tym wypadku precyzja jest kluczowa i determinuje jakość sygnału. Jeśli wyczerpaliśmy możliwości technicznych modyfikacji, możemy być pewni, że problem słabego odbioru tkwi właśnie w niewłaściwym ustawieniu czaszy.

Nawet nieznaczne przesunięcie anteny, np. na skutek podmuchu wiatru, może doprowadzić do stracenia sygnału. Właściwe ustawienie kierunku nie jest łatwe, gdy nie posiada się miernika siły sygnału. Często rolę takiego miernika może stanowić sam tuner satelitarny, rzadko jednak dysponują one wystarczająco dokładnym odczytem – uwzględniającym zarówno siłę sygnału, jak i jego jakość. Wówczas ustawienie zadowalającego poziomu może być niezwykle żmudnym i frustrującym procesem.

Data publikacji: 30.11.2017