Produkty

Zasady doboru kabli elektrycznych

Zasady doboru kabli elektrycznych

Wzdłuż przewodów biegnących wokół naszego mieszkania biegnie też napędzająca nasze życia energia elektryczna. Dlatego projektowanie instalacji elektrycznej oraz jej wykonanie powinno podlegać najwyższym rygorom. Pamiętajmy – wadliwa instalacja jest przyczyną pożarów, które mogą nie tylko narazić nasz dobytek, ale także zdrowie i życie. Co musimy wiedzieć o zasadach doboru kabli?

kable elektryczneProjekt

Przy tworzeniu kompleksowego zaopatrzenia domu w prąd niezbędna jest wiedza z zakresu elektryki oraz projektowania. Dlatego jest to zadanie dla profesjonalistów posiadających odpowiednie uprawnienia budowlane. W praktyce proces ten ma 5 etapów:

- ustalenie wartości zapotrzebowania na moc,

- określenie obwodów rozdzielczych i ich rozmieszczenia,

- dobór odpowiednich przewodów i kabli,

- zabezpieczenie instalacji,

- sprawdzenie zabezpieczeń.

Skupmy się na trzecim punkcie tego złożonego zadania, ponieważ najwięcej ma wspólnego z praktyką budowlaną i warto wiedzieć, jakie niespodzianki na nas czekają podczas tworzenia sieci energetycznej w domu. Jest to kwestia wysokiej wagi, ponieważ źle dobrane przewody mogą spowodować daleko idące utrudnienia w sprawnym działaniu całej instalacji.

Gdy znamy już wyliczone przez projektanta na podstawie zapotrzebowania przekroje kabli, możemy dobrać je pod kątem ich niezawodności

Na co zwracać uwagę

Przy dobieraniu odpowiedniego okablowania musimy rozpatrzyć 5 czynników.

- Długotrwała obciążalność prądowa przewodu, czyli jak długo może przesyłać on napięcie. Dokładne wyliczenia znajdziemy w treści Polskich Norm, a dokładniej normy PN-HD 60364. Według zawartych tam wytycznych, dopuszczalna obciążalność prądowa przewodu została podzielona między innymi na sposób ułożenia przewodu. Im bardziej termoizolacyjne otoczenie przewodu, tym cięższe warunki pracy przewodu, co powoduje mniejszy dopuszczalny prąd roboczy długotrwały. Wiąże się to z temperaturą pracy kabla, którą należy dobrać, biorąc pod uwagę również kolejne kryterium.

- Dopuszczalne napięcie w warunkach zwarcia instalacji, czyli odporność na nagły wzrost napięcia. Zarówno dla pracy długotrwałej, jak i takich zdarzeń, należy wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę pracy w zależności od izolacji (np. dla najpopularniejszej w budownictwie otuliny polwinitowej wynosi ona 70 stopni Celsjusza). Odpowiednie wartości i przekroje znajdziemy w tabelach zawartych w normach. Jednocześnie niezbędne będzie ustalenie, dla jakich temperatur i obciążeń powinien zadziałać bezpiecznik, który rozładuje instalację i uchroni nas przed fatalnym w skutkach przegrzaniem kabli.

- Dopuszczalne maksymalne spadki napięcia w instalacji, czyli czy podczas obniżenia przepływu wartości przesyłu nie spadną poniżej poziomu wynikającego z zapotrzebowania instalacji. Jest to przypadek znacznie częstszy od nagłych skoków napięcia. Zgodnie z zasadami elektrotechniki, im większy jest przekrój, tym większa konduktywność, a tym samym mniejszy spadek napięcia. Dla konkretnego zapotrzebowania naszej sieci potrzebne będą dokładne wyliczenia z użyciem zawartych w normach wzorów.kabel koncentryczny castorama

- Ochrona przeciwporażeniowa, czyli upewnienie się, że praca oraz korzystanie z instalacji nie będzie wiązało się z zagrożeniem zdrowia. Ma to bezpośredni związek z kolejnym warunkiem.

- Wytrzymałość mechaniczna przewodów, czyli na ile odporny na uszkodzenia, szarpnięcia, uderzenia, zalanie i inne szkody jest wybrany przez nas kabel. Tutaj kryterium podstawowym jest miejsce, w którym będzie biegł przewód. Dla instalacji prowadzonej pod ziemią i w ścianach wartość tego parametru będzie inna niż dla tej narażonej na warunki atmosferyczne czy kabli biegnących w listwach. Kluczowy będzie w tym wypadku materiał, z którego wykonana jest izolacja oraz jej szerokość.

Problemy

Prawidłowy dobór przewodu dla wykonywanej instalacji elektrycznej jest niezwykle ważny, ponieważ biegnący w przewodach prąd jest niezwykle niebezpieczny. Jest to zadanie dla specjalisty, możemy jednak na własną rękę stwierdzić, jak sprawnie działa okablowanie oraz jakie mogą być przyczyny problemu. Jeżeli kable są zbyt cienkie, może powodować to np. przygaszanie światła w chwili włączania pozostałych urządzeń. Nie wolno ignorować tych sygnałów, ponieważ oznacza to zbyt duże obciążenie dla instalacji, co prowadzi do możliwości pożaru na skutek palących się przewodów.

Warto też poznać wartości oraz zapotrzebowanie na kable z powodów ekonomicznych, ponieważ zbyt gruby kabel to duży koszt, który w całościowym projekcie budowlanym może przesadnie obciążyć budżet.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?
Stając przed wyzwaniem wykonania instalacji elektrycznej w naszym domu, z pewnością chcemy, aby była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Do...
Czytaj więcej

Kable i przewody komputerowe – rodzaje i zastosowanie

Kable i przewody komputerowe – rodzaje i zastosowanie
Jeśli chcemy, by konstruowana sieć komputerowa działała sprawnie i wydajnie, musimy zadbać o to, by zaopatrzyć się w odpowiednie media transmisy...
Czytaj więcej

Jak stworzyć sieć LAN we własnym domu?

Jak stworzyć sieć LAN we własnym domu?
Mało kto obecnie wyobraża sobie życie bez komputerów, smartfonów czy innych przedstawicieli elektroniki użytkowej. Ich wspólnym mianownikiem, decy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zasady doboru kabli elektrycznych