Montujemy instalację telefoniczną w domu

Montaż instalacji elektrycznych, w tym telefonicznych, jest czynnością, którą należy przemyśleć jeszcze na etapie planowania budowy domu. Dzięki temu zyskamy możliwość podłączenia telefonu stacjonarnego oraz stały dostęp do Internetu od momentu wprowadzenia się „na swoje”. Sprawdźmy, co jeszcze należy wziąć pod uwagę, montując instalację telefoniczną

Do czego potrzebne jest przyłącze telefoniczne

Przyłącze telefoniczne jest instalacją łączącą nasz dom z siecią telekomunikacyjną. Dzięki niemu możemy korzystać z telefonu stacjonarnego. Nierzadko jest również wykorzystywane przez dostawców Internetu do przesyłania danych.

W skład takiej instalacji wchodzą:

- przewód wyprowadzany z zewnątrz domu (studzienki telekomunikacyjnej lub słupa telefonicznego) do puszki telekomunikacyjnej znajdującej się wewnątrz,

- puszka telekomunikacyjna znajdująca się blisko wejścia domu,

gniazdka telefoniczne.

Montujemy instalację telefoniczną w domu

Planujemy instalację telefoniczną w domu

Przyłącza telefoniczne najczęściej układa się w gruncie – dzięki temu ich konstrukcji nie zagraża silny wiatr, ani inne szkodliwe warunki atmosferyczne. Dlatego, aby nie musieć rozkopywać fundamentów domu, podłączenie takiej instalacji należy zaplanować jeszcze przed ich budową.

Do założenia przyłącza telefonicznego stosuje się tak zwane przepusty, czyli rurki o średnicy 25-50 mm, poprowadzone przez fundament domu do puszki. W ich wnętrzu montuje się patrony służące do przeciągania przewodu. Te elementy zazwyczaj układa się jednocześnie z instalacją elektryczną, by w tym samym czasie ukryć je w elewacji. Jeśli będziemy chcieli zrobić to później, będziemy musieli liczyć się z faktem, że kable pociągnięte na ścianach oszpecą budynek i będą narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź też, w jaki sposób zamaskować kable w mieszkaniu.

Jak się przygotować do montażu instalacji telefonicznej

Zanim zaczniemy planować przyłącze telefoniczne, musimy dowiedzieć się, czy w okolicy naszego domu znajduje się centrala telefoniczna. Warto zorientować u różnych dostawców, czy istnieje możliwość dostarczenia sygnału telekomunikacyjnego do naszej puszki. Zdarza się, że operatorzy nie wyrażają zgody na podpięcie się do założonych wcześniej przez nas kabli. Takie kwestie warto wyjaśnić już na etapie budowy domu. Kiedy zdecydujemy się na konkretnego dostawcę, instalację sieci telefonicznej możemy zostawić w jego rękach.

Porada eksperta

Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż instalacji telefonicznej w domu, pamiętajmy o tym, aby wybrać do tego celu dłuższy przewód.. Prowadząc kabel w ścianach, możemy niewłaściwie obliczyć odległość między gniazdkiem a puszką i jeśli okaże się on za krótki, dosztukowanie go będzie trudniejszym zadaniem niż ewentualne skrócenie.

Montujemy instalację telefoniczną w domu

Kiedy nie ma możliwości podłączenia telekomunikacji przewodowej

Jeśli w okolicy naszego domu nie ma telekomunikacji przewodowej, możemy skorzystać z usług operatorów telefonii radiowej. Takie rozwiązanie nie wymaga montażu przyłącza. Podpisując umowę z dostawcą, otrzymamy przenośną centralę odbierającą sygnał radiowy. Ze względu na brak konieczności prowadzenia dodatkowych kabli i możliwość zdecydowania o wyborze operatora już po skończonej budowie domu, telekomunikacja bezprzewodowa jest coraz bardziej popularną opcją wybieraną przez konsumentów.