Produkty

Montujemy instalację telefoniczną w domu

Montujemy instalację telefoniczną w domu

Montaż instalacji elektrycznych, w tym telefonicznych, jest czynnością, którą należy przemyśleć jeszcze na etapie planowania budowy domu. Dzięki temu zyskamy możliwość podłączenia telefonu stacjonarnego oraz stały dostęp do Internetu od momentu wprowadzenia się „na swoje”. Sprawdźmy, co jeszcze należy wziąć pod uwagę, montując instalację telefoniczną.

ruter wifiDo czego potrzebne jest przyłącze telefoniczne

Przyłącze telefoniczne jest instalacją łączącą nasz dom z siecią telekomunikacyjną. Dzięki niemu możemy korzystać z telefonu stacjonarnego. Nierzadko jest również wykorzystywane przez dostawców Internetu do przesyłania danych.

W skład takiej instalacji wchodzą:

- przewód wyprowadzany z zewnątrz domu (studzienki telekomunikacyjnej lub słupa telefonicznego) do puszki telekomunikacyjnej znajdującej się wewnątrz,

- puszka telekomunikacyjna znajdująca się blisko wejścia domu,

- gniazdka telefoniczne.

Złączka telefoniczna DPM Solid wtykPlanujemy instalację telefoniczną w domu

Przyłącza telefoniczne najczęściej układa się w gruncie – dzięki temu ich konstrukcji nie zagraża silny wiatr, ani inne szkodliwe warunki atmosferyczne. Dlatego, aby nie musieć rozkopywać fundamentów domu, podłączenie takiej instalacji należy zaplanować jeszcze przed ich budową.

Do założenia przyłącza telefonicznego stosuje się tak zwane przepusty, czyli rurki o średnicy 25-50 mm, poprowadzone przez fundament domu do puszki. W ich wnętrzu montuje się patrony służące do przeciągania przewodu. Te elementy zazwyczaj układa się jednocześnie z instalacją elektryczną, by w tym samym czasie ukryć je w elewacji. Jeśli będziemy chcieli zrobić to później, będziemy musieli liczyć się z faktem, że kable pociągnięte na ścianach oszpecą budynek i będą narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź też, w jaki sposób zamaskować kable w mieszkaniu.

Jak się przygotować do montażu instalacji telefonicznej

Zanim zaczniemy planować przyłącze telefoniczne, musimy dowiedzieć się, czy w okolicy naszego domu znajduje się centrala telefoniczna. Warto zorientować u różnych dostawców, czy istnieje możliwość dostarczenia sygnału telekomunikacyjnego do naszej puszki. Zdarza się, że operatorzy nie wyrażają zgody na podpięcie się do założonych wcześniej przez nas kabli. Takie kwestie warto wyjaśnić już na etapie budowy domu. Kiedy zdecydujemy się na konkretnego dostawcę, instalację sieci telefonicznej możemy zostawić w jego rękach.

Porada eksperta

Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż instalacji telefonicznej w domu, pamiętajmy o tym, aby wybrać do tego celu dłuższy przewód.. Prowadząc kabel w ścianach, możemy niewłaściwie obliczyć odległość między gniazdkiem a puszką i jeśli okaże się on za krótki, dosztukowanie go będzie trudniejszym zadaniem niż ewentualne skrócenie.

instalacja telefonicznaKiedy nie ma możliwości podłączenia telekomunikacji przewodowej

Jeśli w okolicy naszego domu nie ma telekomunikacji przewodowej, możemy skorzystać z usług operatorów telefonii radiowej. Takie rozwiązanie nie wymaga montażu przyłącza. Podpisując umowę z dostawcą, otrzymamy przenośną centralę odbierającą sygnał radiowy. Ze względu na brak konieczności prowadzenia dodatkowych kabli i możliwość zdecydowania o wyborze operatora już po skończonej budowie domu, telekomunikacja bezprzewodowa jest coraz bardziej popularną opcją wybieraną przez konsumentów.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?
Choć analogowe aparaty telefoniczne powoli przechodzą już do lamusa, wciąż jego losu nie podzielają gniazda i wtyki służące do ich podłączenia. Są...
Czytaj więcej

Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie

Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie
Choć usługi telekomunikacyjne na poziomie klienta powoli zmierzają w kierunku standardu bezprzewodowego, wciąż podstawowym medium jest przewód t...
Czytaj więcej

Jakie przewody wybrać – miedziane czy z aluminium?

Jakie przewody wybrać – miedziane czy z aluminium?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardem były przewody i instalacje elektryczne wykonywane z aluminium. Dopiero w ostatnich latach zdecydowaną przewa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montujemy instalację telefoniczną w domu