Wymiana gniazdka elektrycznego – krok po kroku

Gniazdka należą do szczególne często używanych elementów naszej instalacji elektrycznej. Zdarza się, że ulegają zużyciu, pękają, luzują się i odstają od powierzchni ściany czy płytek. W tym wypadku nie musimy wzywać elektryka – przy zachowaniu koniecznej ostrożności samodzielnie je wymienimy. Od czego zacząć?

Wymiana gniazdka elektrycznego – krok po kroku

Krok pierwszy – przygotowania

Do wymiany gniazdka elektrycznego przydatne nam będą, poza zakupionym elementem, który będziemy mocować, odpowiednie narzędzia. Nie będzie ich wiele – w zupełności wystarczą nam śrubokręt oraz próbnik. Z tej racji, że konieczne będzie odłączenie prądu, a my musimy mieć dobrą widoczność, postarajmy się zawczasu o dodatkowe źródło światła. Używanie latarki nie będzie w tym wypadku komfortowe, za to zakładana na głowę latarka czołówka będzie kierować światło idealnie w to miejsce, które będzie polem naszym działań. Przed ich rozpoczęciem wyłączamy prąd w instalacji. Zanim podejmiemy się wymiany gniazdka elektrycznego, za pomocą próbnika prądu upewniamy się, czy jesteśmy bezpieczni. Czerwona dioda w próbniku nie może się zaświecić – grozi nam wtedy porażenie prądem.

Przeczytaj także: Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji elektrycznej

Krok drugi – odkręcenie gniazdka elektrycznego

Wymiany gniazdka dokonujemy zawsze wtedy, gdy nosi ono ślady zużycia, jest pęknięte, iskrzy, brzegi okrągłych wejść są przepalone i gdy odstaje od powierzchni ściany – w tym ostatnim wypadku mamy do czynienia z oznaką siłowego wyciągania wtyczki z gniazdka. Przy wyłączonym przepływie prądu w instalacji odkręcamy śrubokrętem mocowania gniazdka do puszki i delikatnie wyciągamy.

Krok trzeci – przepinanie przewodów elektrycznych

Mamy w ręku wyjęte z puszki gniazdko elektryczne, które jeżeli jest zarazem końcem obwodu elektrycznego, łączy się z resztą instalacji za pomocą trzech przewodów o różnych kolorach:

- Przewód napięciowy – barwa czarna lub brązowa,

- Przewód neutralny – barwa niebieska,

- Przewód uziemiający – dwukolorowy, żółto-zielony.

Łączą się one z gniazdkiem na dwa sposoby – albo za pomocą zacisków, albo śrub odkręcanych śrubokrętem. Przepinamy przewody do odpowiednich miejsc w nowym gniazdku, pamiętając, by przewód uziemiający łączył się z wystającym z gniazdka bolcem.

Sprawdź też: Instalacja elektryczna na placu budowy i rozbiórki

Wymiana gniazdka elektrycznego – krok po kroku

Krok czwarty – mocowanie gniazdka

Całość delikatnie wkładamy do puszki elektrycznej, sprawdzając, czy którykolwiek z przewodów się nie odłączył. Po umiejscowieniu gniazdka pozostaje nam tylko przykręcić je mocno i nałożyć obudowę. Dopiero po wykonaniu tej czynności możemy włączyć prąd w instalacji i za pomocą próbnika przekonać się, czy w gniazdku płynie prąd. Jeśli dioda zapali się na czerwono, nasza operacja zakończyła się sukcesem, można do gniazdka włożyć wtyczkę odpowiedniego urządzenia i cieszyć się jego działaniem.