Dzwonek czy gong? Sprawdzamy różnice i zastosowania

Oba urządzenia mają tę samą funkcję – ich zadaniem jest zaalarmować nas, gdy ktoś przychodzi pod nasze drzwi. Jednak dzwonek i gong różnią się od siebie działaniem i z tego względu mogą lepiej sprawdzać się w innych miejscach lub mniej lub bardziej pasować do naszych preferencji. Sprawdźmy!

dzwonek czy gong

Czym się różni dzwonek od gongu?

Oba urządzenia mogą być bezprzewodowe i przewodowe oraz montowane zamiennie. Różnią się jednak nadrzędną cechą, a mianowicie – dźwiękiem, jaki wydają. Urządzenia nazywane gongami działają bowiem na zasadzie dwutonowej, wydając zawsze ten sam, ograniczony dźwięk typu „ding-dong” lub „bim-bam”. Są zatem pozostałością po tradycyjnych dzwonkach do drzwi, które do tej pory rozbrzmiewają w starych filmach amerykańskich.

Czy wiesz, że…?

Gong to oryginalnie instrument muzyczny pochodzący z Azji bądź tradycyjna misa do podawania wina ze starożytnych Chin. Dźwięk wydawany przez dotknięcie pałką metalowego talerza przypomina nieco ton, który znamy właśnie z tego typu dzwonków do drzwi.

dzwonek czy gong

Gongi dwutonowe są zdecydowanie prostszymi urządzeniami od dzwonków. Ich działanie jest elektryczno-mechaniczne. Prosty mechanizm jest mniej narażony na awarie, a co równie ważne – tańszy. Gongi są zatem również mniej kosztowne od dzwonków. Jednak często będą nadawać się wyłącznie do wnętrz budynków.

Dzwonki do drzwi dają natomiast dużo więcej funkcji, jeśli chodzi o ich działanie. Możesz ustawić taki dźwięk, który najbardziej Ci odpowiada i zmniejszać lub zwiększać jego natężenie. Uwaga! Nie wszystkie modele dzwonków mają do wyboru więcej niż 1 czy 2 dźwięki. Zdarzają się jednak i takie, które mają ich aż 50.

Gdzie lepiej sprawdzi się gong, a gdzie dzwonek?

O ile oba urządzenia można często stosować zamiennie, o tyle konieczne jest szczególne zwrócenie uwagi na zakres ich zastosowania. Nie wszystkie modele będą się bowiem nadawać na zewnątrz. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed zjawiskami atmosferycznymi doprowadzić może nie tylko do awarii, ale i groźnych w skutkach porażeń prądem.

Tańsze i prostsze w wykonaniu gongi częściej będą nam służyły do sygnalizowania przybycia gościa wewnątrz budynków. Możemy je np. wykorzystać w bloku – przy wejściu do mieszkania czy w budynku wspólnym, gdzie prowadzimy firmę czy salon spa. Gongi najczęściej są też przewodowe, dlatego ich zasięg jest uzależniony od długości kabla.

dzwonek czy gong

Wśród dzwonków znajdziemy więcej modeli, które są po pierwsze – możliwe do indywidualnego ustawienia, a po drugie – znacznie bardziej przystosowane do różnych warunków i wymagań. Modele bezprzewodowe sprawdzą się w domach jednorodzinnych i nawet na rozleglejszych posesjach – w zależności od ich zasięgu. Dzwonki do drzwi mogą być też z reguły montowane na zewnątrz budynków – nie tylko przy wejściu do domu, ale również przy furtce czy bramie. Ani mróz, ani deszcz czy nadmierne promieniowanie słoneczne nie powinny im zagrozić.

Ostateczny wybór, które urządzenie wybrać zależy w głównej mierze od przeznaczenia dzwonka czy gongu, ale również od naszych preferencji i budżetu. Sprawdźmy wszystkie dostępne opcje tutaj.

Dowiedzmy się też więcej o tym, jak wybrać dzwonek do drzwi.