Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ile gniazdek w kuchni a ile w pokoju? Podpowiadamy Jak rozplanować gniazdka w domu

Otacza Cię coraz więcej urządzeń elektrycznych. Każdego dnia korzystasz z telefonu, ekspresu do kawy, telewizora i lodówki. Byś mógł ich wygodnie używać, potrzebujesz w swoim domu co najmniej kilka gniazdek. Jak i ile ich rozmieścić, warto zastanowić się już na etapie planowania układu poszczególnych pomieszczeń i urządzania wnętrz. Dzisiaj doradzimy Ci jak rozplanować gniazdka w domu.

Montaż gniazdek elektrycznych – o tym zawsze pamiętaj

Gniazdka stanowią część domowej instalacji elektrycznej, która powinna być zaprojektowana i wykonana zgodnie z obowiązującymi zasadami. Zatem gdzie gniazdka w domu najlepiej jest umieścić? Weź pod uwagę przeznaczenie każdego pomieszczenia. W kuchni jest zazwyczaj więcej urządzeń elektrycznych niż w sypialni. Także w piwnicy, garażu, czy na strychu kilka gniazdek okaże się z pewnością przydatnych. Pozwolą Ci one korzystać z dodatkowego oświetlenia, ogrzewania lub innych urządzeń elektrycznych.

Pamiętaj, że gniazdka powinien instalować tylko wykwalifikowany elektryk. Jest on w stanie zrobić to zgodnie z przepisami oraz bezpiecznie. Jeżeli nie masz doświadczenia ani potrzebnej wiedzy, nie bierz się sam za montaż gniazdek elektrycznych. Cena takiej usługi nie jest wysoka, a może to uchronić Cię przed spięciem, porażeniem lub pożarem.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów gniazdek elektrycznych. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Z klapką – zazwyczaj w szczelnej obudowie. Przeznaczone są one do stosowania w pomieszczeniach, gdzie istnieje ryzyko zalania, takich jak na przykład łazienka.
  • Z ogranicznikiem przepięć – przeznaczony do podłączania urządzeń wrażliwych lub wyposażonych w delikatną elektronikę.
  • Bezpieczne dla dzieci – działają tylko wtedy, gdy włożona jest wtyczka, inne przedmioty nie powodują przepływu prądu.
  • Z gniazdem USB – dzięki nim możliwe jest ładowanie urządzeń mobilnych, tylko za pomocą kabla USB, bez ładowarki.

Niektóre urządzenia zasilane są prądem 400 V, dlatego też wymagają specjalnych gniazdek. Jeśli planujesz np. montaż kuchenki trójfazowej, weź to pod uwagę już na etapie projektowania i instalacji gniazdek. Dzięki temu ominie Cię kłopot związany z koniecznością dokonywania przeróbek, w późniejszej fazie remontu, gdy np. będzie położona już glazura.

Ile gniazdek na jednym obwodzie – co mówią przepisy

Montaż gniazdek elektrycznych nie może zostać przeprowadzony ot, tak sobie. Wszystkie czynności związane z instalacją elektryki w domu lub mieszkaniu muszą być wykonane zgodnie z przepisami. Zatem ile gniazdek na jednym obwodzie elektrycznym może się znajdować?

Przepisy wyraźnie mówią, że na jednym obwodzie może znajdować się maksymalnie 10 gniazdek wtykowych. Obwód to układ elementów tworzących drogę zamkniętą dla prądu, czyli na przykład kilka gniazdek w jednym pomieszczeniu podłączonych ze sobą i doprowadzonych do wspólnego bezpiecznika. Dobrze jest jednak ograniczyć ilość gniazdek w jednym obwodzie do trzech, maksymalnie czterech.

Wszystkie takie obwody doprowadzone są do tablicy bezpiecznikowej. Każdy obwód ma swój bezpiecznik, a cała tablica dodatkowo zabezpieczona jest za pomocą przynajmniej jednego wyłącznika różnicowoprądowego i ochronnika przeciwprzepięciowego. Dobrą praktyką jest opisanie poszczególnych obwodów na tablicy bezpiecznikowej, by móc łatwo je zidentyfikować, w razie awarii, lub konieczności ich odłączenia od prądu.

Tworzenie małych obwodów ma kilka zalet:

  • minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnej awarii,
  • w razie usterki nie trzeba wyłączać całego zasilania. Wystarczy zamknąć uszkodzony obwód elektryczny,
  • umożliwia równomierne rozłożenie obciążenia poszczególnymi urządzeniami elektrycznymi,
  • pozwala wydzielić osobne obwody dla urządzeń takich jak kuchenka elektryczna, zmywarka, pralka czy też suszarka.

Teraz kiedy już wiesz, ile gniazdek na jednym obwodzie elektrycznym może się znaleźć, nie powinieneś mieć problemów z zaplanowaniem ich montażu. Nawet jeśli nie znasz się na elektryce, to możesz nadzorować pracę zatrudnionych przez Ciebie wykonawców.

Jak rozplanować gniazdka w domu?

Przede wszystkim weź pod uwagę przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu unikniesz w przyszłości niespodzianek z niewystarczającą ilością gniazdek. Nie będziesz musiał stosować przedłużaczy i potykać się o kable. Zatem ile gniazdek w kuchni będzie potrzebnych, ile w łazience i w sypialni?

Ile gniazdek w kuchni zamontować?

Według specjalistów w dziedzinie elektryki, w kuchni powinny się znajdować co najmniej 4 gniazdka elektryczne. Najlepiej, jeśli dwa z nich będą umiejscowione bezpośrednio nad stanowiskiem pracy, czyli blatem. W ten sposób będziesz mógł wygodnie używać mniejszych urządzeń elektrycznych, takich jak blendery lub roboty kuchenne. Dobrze jest także zainstalować osobne gniazdko dla zmywarki i drugie dla kuchenki elektrycznej, a także lodówki.

To gdzie gniazdka w kuchni będą rozlokowane, najlepiej ustalić już na etapie wstępnym. Dzięki temu unikniesz kosztownych przeróbek, a ekipa montażowa zaplanuje prace i zakupi odpowiednią ilość przewodów.

Ile gniazdek w łazience powinieneś mieć?

Jeżeli Twoja łazienka jest niewielka, wystarczą w niej dwa gniazdka elektryczne. Jedno w pobliżu lustra, a drugie nieco niżej, by móc podłączyć do niego pralkę. Bezpieczna wysokość to co najmniej 120 cm od podłogi. Pamiętaj tylko o zastosowaniu specjalnych modeli z pokrywką. Powinny być one wodoodporne i posiadać wymagane prawem atesty. Dlatego też najlepiej zaopatrz się w nie w zaufanym miejscu. Omijaj szerokim łukiem niepewnych dostawców z Internetu, którzy oferują podejrzanie niskie ceny.

A ile gniazdek w łazience powinno się znaleźć, jeśli jest ona przestronna i przewiewna? Jeśli planujesz umieścić w niej urządzenia takie jak dodatkowy grzejnik lub suszarka elektryczna, rozważ montaż dodatkowego gniazdka.

Ile gniazdek w pokoju zaplanować?

Kwestia tego ile gniazdek powinno być zainstalowanych w pokojach takich jak salon, gabinet czy też sypialnia jest indywidualna. Każdy ma bowiem inne potrzeby. Przyjmuje się jednak, że w salonie powinno się znajdować przynajmniej 5 gniazdek. Natomiast ile gniazdek w pokoju takim jak gabinet uwzględnić? Zdaniem fachowców optymalna ilość to trzy. Będziesz mógł do nich wygodnie podłączyć wszystkie urządzenia do prądu.

Gdzie gniazdka w domu? Podsumowanie

Po lekturze naszego miniporadnika wiesz już, gdzie umieścić gniazdka w kuchni. Dowiedziałeś się także, kto może przeprowadzić montaż gniazdek elektrycznych. Cena tego rodzaju akcesoriów, jak i usług elektryka nie jest specjalnie wygórowana, dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalistom.

Natomiast jeśli poszukujesz szerokiego wyboru gniazdek, to odwiedź stronę Castorama.pl, znajdziesz tam produkty dobrej jakości oferowane w atrakcyjnych cenach.

Nie czekaj, zajrzyj do Castorama już dziś i wybierz gniazdka do Twojego domu!