Produkty

Rodzaje izolacji przewodów elektrycznych

Rodzaje izolacji przewodów elektrycznych

Przewody elektryczne, z którymi spotykamy się bezpośrednio na co dzień, z racji zachowania bezpieczeństwa i w celu przedłużenia czasu działania powlekane są odpowiednią izolacją. Jakie materiały mogą być zastosowane w roli izolatorów?

izolacja różnego rodzaju kabliPrzewód elektryczny składa się z materiału przewodzącego, jakim najczęściej jest miedź i aluminium. Może być izolowany lub nie – z tym drugim przypadkiem spotykamy się, widząc linie napowietrzne – tutaj rolę izolatora pełni powietrze. Kable elektryczne pokryte są warstwą izolacji, która pełni następujące funkcje ochronne:

- przed porażeniem prądem elektrycznym,

- przed uszkodzeniami mechanicznymi,

- przed wilgocią,

- przed szkodliwym działaniem różnych substancji.

Izolacja spełnia jeszcze jedną rolę – dzięki temu, że do jej użycia mogą być zastosowane zabarwione materiały, kolor oraz oznaczenia na nim informują nas o tym, z jakim przewodem mamy do czynienia. Spotykamy się z tym w przypadku wymiany gniazdka wtykowego – poszczególne przewody (fazowy, neutralny i uziemienia ochronnego) są umieszczone w izolacji w kolorach:

- przewód fazowy – czerwony lub czarny lub brązowy,

- przewód neutralny – niebieski,

- przewód uziemienia ochronnego – dwukolorowy, żółto-niebieski.

Oprócz kolorów, na izolowanych przewodach elektrycznych spotykamy również symbole składające się z kombinacji liter i cyfr. Uwzględniony jest tutaj materiał przewodzący – miedź (D), aluminium (A), stal (F), przeznaczenie – mieszkaniowe (M), warsztatowe (W), sterownicze (St), a także typ przewodu, przykładowo wielodrutowa linka ocynowana to Lc, a jednodrutowa miedziana to Dc. Spotykamy również oznaczenia bardziej szczegółowe – przewód płaski ma symbol p, przewód do przyklejania to pp, a wtynkowy – t.

Każdy typ izolacji ma swoje własne oznaczenie:

- guma zwykła G,

- guma silikonowa Gs,

- tworzywo bezhalogenowe N lub H,

- polietylen sieciowany XS,

- tworzywo fluoroorganiczne Zb,

- powłoka poliwinitowa Y,

- powłoka poliwinitowa ciepłoodporna Yc.przewód ydyp

Dzięki temu, że osobnym symbolem oznaczona jest też liczba żył i ich przekroje, widząc izolację i odczytując prawidłowo informacje zawarte w ciągu cyfr i liter, wiemy, z jakim przewodem i do czego służącym mamy do czynienia.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak przechowywać kable i czym naprawić drobne uszkodzenia przewodu?

Jak przechowywać kable i czym naprawić drobne uszkodzenia przewodu?
Liczne i splątane kable przy komputerze czy w kuchni potrafią zdenerwować i psują estetykę wnętrza. Warto znać tricki, które pozwolą tak zorganizowa...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej na czas prac wykończeniowych

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej na czas prac wykończeniowych
Prace wykończeniowe są ostatnim etapem budowy domu. Najczęściej prowadzimy je w chłodnych porach roku, kiedy dni są krótkie. Z tego powodu wykańczanie...
Czytaj więcej

Taśma izolacyjna – do czego ją wykorzystać

Taśma izolacyjna – do czego ją wykorzystać
Wśród zgromadzonych w skrzynce narzędziowej przedmiotów nie może zabraknąć taśmy izolacyjnej. Przydaje się ona nie tylko w czasie większych remontów, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
25.05.2019
A i jeszcze za przewód fazowy uważa się każdy kolor inny niż niebieski (N) i żółto zielony (PE)
21.10.2016
:O :O nawet się nie spodziewałam, że jest tyle rodzajów kabli

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje izolacji przewodów elektrycznych