Produkty

Jak poprowadzić kable bez wiercenia ścian?

Jak poprowadzić kable bez wiercenia ścian?

Oplatanie mieszkania siatką przewodów elektrycznych może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeśli doliczymy do tego warunek, że nie możemy użyć wiertarki, mamy przed sobą spory dylemat. Na szczęście można znaleźć rozwiązanie pośrednie, które sprawi że i kable będą syte, i ściana cała.

kabel na scianieIzolacja

Jednym ze sposób na zamaskowanie biegnących po ścianach kabli może być stworzenie otuliny z drewna lub tworzyw sztucznych. Za pomocą dwóch długich, prostych i wąskich deseczek jesteśmy w stanie zamaskować znajdujący się pod nimi przewód, zwłaszcza jeśli pomalujemy je na kolor ścian. Podobnie zadziała panel z plastiku – najlepiej jeśli fakturą będzie przypominał tło.

Taką otulinę możemy zamontować za pomocą kleju, staramy się umieścić ją możliwie wysoko i poza zasięgiem wzroku, jednak nie łudźmy się – jest dość widoczna. Jeżeli chcemy zamaskować ją odrobinę mocniej, możemy poprowadzić kabel wzdłuż sufitu i „wtopić” ją w załom między stropem a ścianą. Wykorzystamy do tego tylko jedną listewkę, która po zamalowaniu nie będzie  tak widoczna.

Minusem tego rozwiązania są wszelkie zakola i zakręty, ponieważ cięcie, składanie i przytwierdzanie izolacji jest niezwykle czasochłonne, a i tak nie przyniesie zbyt estetycznego efektu. Możemy pokusić się o nadanie jej wartości ozdobnych, jeżeli wpasujemy ją w element wystroju, maskując jednocześnie jej zastosowanie, ale będzie to od nas wymagało nielichych zdolności aranżacyjnych.

Mimo tego, jesteśmy w ten sposób w stanie ukryć w ścianie kable i ochronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Plusem jest możliwość demontażu, co docenią w szczególności osoby chcące poprowadzić nowy kabel w wynajętym mieszkaniu. Wystarczy tylko usunąć deskę oraz pozostałości kleju za pomocą szpachelki, a kaucja wpłacona właścicielowi zostanie nam zwrócona. Rozwiązanie co prawda dość prowizoryczne, ale może je zrobić każdy.

Chowanie

Drugi sposób będzie wymagał od nas odrobinę inwencji, ponieważ będziemy starali się ukryć kabel, wykorzystując otoczenie. Staramy się, by biegł wzdłuż ścian, za meblami i sprzętami domowymi. Jeśli nie jest to możliwe, dobrym pomysłem jest schowanie go pod dywanem. Pamiętajmy tylko, by zapewnić mu dodatkową osłonę (na przykład z samokurczącej się otuliny), ponieważ z czasem na pewno zacznie się przecierać. Pamiętajmy też, że tworzy to nierówność, o którą goście mogą się potknąć.

Jeżeli nie znajdziemy drogi po podłodze, możemy przytwierdzić kabel wzdłuż sufitu za pomocą gwoździków, które zagniemy po wbiciu dla podtrzymania przewodu. Nie jest to bardzo estetyczne, ale nie rzuca się przesadnie w oczy, jeśli wykonamy to równo, a żaden fragment kabla nie będzie opadał. Jeżeli nasze mieszkanie jest wynajmowanie, nie zapomnijmy o usunięciu tych zaczepów podczas wyprowadzki.przewód ydyp aks zielonka castorama

Płaski kabel

Ostatnim i najlepszym sposobem jest użycie płaskiego kabla, który z łatwością wtapia się w ścianę. Żyły są rozłożone szeroko w szeregu, a całość przypomina bardziej taśmę niż przewód. Co prawda będzie wiązało się to z dodatkowym wydatkiem, jednak odwdzięczy się dyskretnością. Kable są dostępne w różnych odcieniach, wybierzmy więc najbardziej pasujący do naszych ścian. Jeśli akurat nie możemy znaleźć wersji w poszukiwanej przez nas barwie, możemy kabel zawczasu pomalować.

Płaski kabel ma po jednej ze stron samoprzylepny klej, który nie zostawia śladów, ale zapewnia dobrą przyczepność. Możemy też połączyć dwa wyżej wymienione sposoby oraz ich właściwości, tworząc dyskretne i docierające wszędzie okablowanie.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości
Jeśli zależy nam na tym, aby instalacja elektryczna nie tylko była funkcjonalna, lecz również nie zaburzała estetyki wnętrza, powinniśmy zainwe...
Czytaj więcej

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?
Kupowanie zwierzątka domowego wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia. Jeśli gryzonia – chomika, świnkę m...
Czytaj więcej

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?
Im dokładniej rozplanujemy i zachowamy na planach poprowadzenie kabli instalacji elektrycznej, tym mniej niemiłych niespodzianek spotka nas podczas re...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak poprowadzić kable bez wiercenia ścian?