icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Gniazdo hermetyczne stanowi idealne uzupełnienie pomieszczeń, które są narażone na wilgoć oraz na bezpośrednie działanie wody. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając gniazda bryzgoszczelne do naszego domu?

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Gdzie zastosujemy gniazdo elektryczne hermetyczne?

Gniazdo bryzgoszczelne posiada zintegrowaną klapkę, która zabezpiecza przed bryzgami wody oraz przed dostępem niepowołanych osób. Aby podłączyć do niego wtyczkę, wystarczy tylko unieść osłonkę.

Tego rodzaju gniazda wykorzystuje się przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, a także w zawilgoconych piwnicach czy garażach – czyli w miejscach, które są szczególnie narażone na kontakt z bieżącą wodą. Gniazdo elektryczne hermetyczne doskonale nadaje się również do pomieszczeń, z których korzystają małe dzieci – klapka uniemożliwi włożenie do niego palców, zabezpieczając je tym samym przed porażeniem prądem elektrycznym.

Jakie właściwości powinno posiadać gniazdo bryzgoszczelne?

Poza samą klapką, dobre gniazdo elektryczne hermetyczne powinno również posiadać uszczelkę, która zapewni mu jeszcze większą odporność na wnikanie wody. W ten sposób zapobiegniemy np. zalaniu gniazdka wodą spływającą po ścianie.

Istotna jest także liczba gniazd. Jeśli tylko dysponujemy takimi możliwościami, zdecydujmy się na produkt z kilkoma gniazdami – dzięki temu zyskamy większą swobodę w podłączaniu sprzętów. Jest to szczególne ważne z tego względu, że w miejscu narażonym na kontakt z wodą nie zastosujemy przedłużacza.
 

Porada eksperta

Na rynku możemy spotkać gniazda bryzgoszczelne z uziemieniem lub bez niego. Jeśli jednak zależy nam na bezpieczeństwie naszych sprzętów, powinniśmy wybrać modele wyposażone w uziemienie – wtedy w przypadku przepięcia podłączone do źródła zasilania sprzęty nie ulegną uszkodzeniu.

Gniazda hermetyczne mogą także posiadać specjalne funkcje, takie jak podświetlenie lub automatyczne wyłączanie, które dodatkowo podnoszą komfort korzystania z nich.

Podczas wybierania gniazda hermetycznego warto również zwrócić uwagę na aspekt wizualny – powinno ono pasować do wystroju naszego pomieszczenia. Na rynku znajdziemy najróżniejsze modele – natynkowe i gniazda podtynkowe – z łatwością wybierzemy zatem ten, który wpasuje się w naszą aranżację wnętrza.

Przeczytaj także: Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Rodzaje gniazd hermetycznych

W zależności od oferowanego stopnia ochrony wyróżniamy 3 rodzaje gniazd bryzgoszczelnych:

  • gniazdo hermetyczne IP45 – zapewnia ochronę przed ciałami stałymi o średnicy wynoszącej przynajmniej 1 mm i strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę z każdej strony. Doskonale nadaje się ono do użytku domowego;
  • gniazdo hermetyczne IP55 – wykazuje ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochronę przed pyłem oraz przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę z każdej strony. Jest ono przeznaczone do użytku przemysłowego i gospodarczego;
  • gniazdo hermetyczne IP65 – posiada wszystkie wyżej wymienione właściwości, a także całkowitą ochronę pyłoszczelną, co pozwala na stosowanie go w przemyśle.

 

Data publikacji: 31.10.2017