Strona główna

Strzałka w prawo

Garaż i warsztat

Strzałka w prawo

Kompresory samochodowe

Strzałka w prawo

Kompresory samochodowe

Kompresory samochodowe to niezbędne narzędzia w każdym samochodzie, które pomagają kontrolować ciśnienie w oponach. Dzięki nim można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak przebite opony lub zużycie opony w niejednolity sposób.

Filtry

Kompresory samochodowe

Kompresory samochodowe to niezbędne narzędzia w każdym samochodzie, które pomagają kontrolować ciśnienie w oponach. Dzięki nim można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak przebite opony lub zużycie opony w niejednolity sposób.

7 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Narzędzia i akcesoria samochodowe

Wyświetlanie 7 z 7 produktów

Kompresory – urządzenia o szerokim wachlarzu zastosowań

Choć kompresory to urządzenia, które kojarzą się z pompowaniem opon samochodowych, to mają one jednak dużo szerszy obszar zastosowania. Wykorzystuje się je bowiem wszędzie tam, gdzie jest potrzebne sprężone powietrze. Kompresory sprawdzają się więc nie tylko w przemyśle, ale też w warsztatach samochodowych, gabinetach stomatologicznych, zakładach lakierniczych oraz gospodarstwach domowych.

Kompresor, nazywany inaczej sprężarką, jest urządzeniem wytwarzającym gaz pod dużym ciśnieniem. W procesie tym wykorzystywana jest energia elektryczna dostarczana do silnika, którą następnie przetwarza się na energię kinetyczną. Ostatnim etapem procesu jest wytworzenie energii sprężonego gazu. W ten sposób sprężarka podnosi ciśnienie powietrza lub też wymusza jego przepływ.

Kompresory różnią się między sobą budową w zależności od rodzaju urządzenia. Kluczowymi ich elementami są tłok oraz cylinder. Biorą one udział w zasysaniu powietrza z otoczenia oraz sprężaniu go poprzez zmniejszenie objętości komory cylindra, w której znajduje się powietrze. Pracujące urządzenie generuje spore ilości ciepła, dlatego też sprężarka musi być wyposażona w układ chłodzący.

Kompresory – jakie rodzaje masz do wyboru?

Kompresory różnią się między sobą gabarytami oraz szczegółami działania. Decyzja o wyborze konkretnego modelu zależy od Twoich potrzeb oraz okoliczności, w których urządzenie będzie używane. Kompresory samochodowe są bowiem mniejsze i poręczniejsze niż sprężarki przeznaczone do pracy w warsztacie. Do wyboru masz także kompresory wielofunkcyjne, które idealnie nadają się do różnych prac wykonywanych w gospodarstwie domowym.

Jednymi z najpopularniejszych sprężarek są kompresory tłokowe, w których ciśnienie gazu jest zwiększane poprzez posuwisty ruch tłoka znajdującego się w cylindrze i zmniejszającego objętość zassanego powietrza. Tego rodzaju urządzenia mają różne pojemności zbiornika, w których jest przechowywane sprężone powietrze. Ich atutem jest łatwość obsługi, dobra wydajność oraz mobilność.

Jeżeli zdecydujesz się na kompresor tłokowy, staniesz przed koniecznością podjęcia jeszcze jednej decyzji związanej ze specyfikacją produktu. Ten typ urządzenia jest bowiem dostępny w dwóch wersjach – olejowej i bezolejowej. Pamiętaj o tym, że podczas pracy z modelem olejowym do sprężonego powietrza mogą przedostawać się cząsteczki oleju.

Kompresory olejowe – kiedy się przydają?

Kompresory olejowe wyróżnia konieczność smarowania tłoka olejem, który umożliwia redukcję tarcia podczas pracy urządzenia i tym samym chroni je przed nagrzaniem. Jego atutem jest prostota obsługi, łatwa konserwacja oraz możliwość pracy ciągłej. Kompresory olejowe są produkowane z wytrzymałej stali i tworzyw sztucznych, a także wyposażane w kółka, które ułatwiają przemieszczanie sprzętu. Dostępne na rynku modele to zazwyczaj urządzenia o dużej pojemności zbiornika na sprężone powietrze, co przekłada się na dobrą ich wydajność.

Kompresory olejowe wykorzystasz wszędzie tam, gdzie przedostanie się ewentualnych cząstek oleju do powietrza nie będzie problemem. Sprawdzają się one w warsztatach samochodowych, gdzie często jest konieczne wykonanie prac lakierniczych czy blacharskich. Sięga się po nie także podczas pracy z narzędziami pneumatycznymi, takimi jak szlifierki czy pistolety natryskowe. Ten rodzaj kompresora jest również wykorzystywany w zakładach wulkanizacyjnych.

Kompresory bezolejowe – idealne do prac w gospodarstwie domowym

Kompresory bezolejowe – jak sama nazwa wskazuje – nie potrzebują oleju do smarowania oraz filtrów oczyszczających powietrze. Ich działanie opiera się bowiem na użyciu do produkcji tłoka materiałów o niskim współczynniku tarcia. Urządzenia bezolejowe są mniejsze, lżejsze, a także pracują ciszej niż modele olejowe. Są one także bardzo proste w obsłudze. Decydując się na ten rodzaj kompresora, należy jednak pamiętać, że urządzenie może być mniej wydajne i trwałe, a do tego nie jest odpowiednie do pracy ciągłej.

Kompresory bezolejowe są wykorzystywane w urządzeniach dentystycznych oraz farmaceutycznych, ponieważ nie zanieczyszczają one powietrza znajdującego się w zbiorniku. Świetnie nadają się również do pompowania kół, basenów, materacy lub też malowania natryskowego niewielkich powierzchni.

Kompresory do samochodu – niezbędny element wyposażenia auta

Kompresory samochodowe to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do dopompowywania kół w aucie. Są one niezbędnym elementem wyposażenia, ponieważ gwarantują możliwość uzupełnienia powietrza w oponach w dowolnym momencie. Odpowiednia jego ilość jest z kolei jednym z filarów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Kompresory do samochodu są kompaktowe, lekkie i poręczne. Ich obsługa jest intuicyjna, a samo pompowanie odbywa się automatycznie. Modele dostępne na rynku są wyposażone w różne rodzaje zasilania, a dzięki zestawowi wymiennych końcówek służą także do pompowania kół rowerowych, materacy czy basenów ogrodowych. Urządzenia te standardowo mają również podłączenie do gniazdka zapalniczki samochodowej. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość dopompowania kół w trakcie podróży, po zatrzymaniu się na parkingu.

FAQ

Do czego służy kompresor samochodowy?

Kompresor samochodowy to urządzenie umożliwiające dopompowanie kół w aucie w dowolnym momencie. Jest to bardzo praktyczny sprzęt, którego nie powinno zabraknąć w Twoim samochodzie. Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach jest bowiem niezbędne do bezpiecznej jazdy autem. Poziom powietrza powinien być zatem jak najszybciej uzupełniony, jeśli tylko zauważysz, że jest go za mało. Kompresor z wymienną końcówką, wyposażony we wtyczkę zasilania sieciowego, może być też wykorzystywany do pompowania materacy czy kół rowerowych.

Jak działa kompresor?

Działanie kompresora polega na zwiększeniu ciśnienia powietrza znajdującego się wewnątrz urządzenia, aby następnie można je było wykorzystać do pompowania kół samochodowych i rowerowych czy też korzystania z narzędzi podczas pracy w warsztacie. Mechanizm działania kompresora opiera się przede wszystkim na cylindrze i tłoku. Do wnętrza cylindra zasysane jest powietrze. Następnie poruszający się tłok zmniejsza objętość powietrza, co przekłada się na zwiększenie jego ciśnienia. Zasada ta dotyczy prostych kompresorów tłokowych. Urządzenia specjalistyczne mają bardziej skomplikowany mechanizm działania.

Jak wybrać dobry kompresor?

Dobry kompresor to taki, który spełni Twoje oczekiwania, a do tego dzięki wysokiej jakości wykonania posłuży Ci przez wiele lat. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na parametry sprzętu. Istotna jest jego pojemność oraz maksymalne ciśnienie – powinny być one dobrane do rodzaju prac, przy których będzie wykorzystywany kompresor. Podczas zakupów sprawdź także poziom hałasu generowanego przez sprzęt, precyzyjność manometru oraz długość kabla zasilającego. Jeżeli wiesz, że będziesz przewozić kompresor, nie pomijaj podczas zakupów jego gabarytów. Nie mogą one utrudniać transportu i powodować problemów z mobilnością sprzętu.