Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Kotły i piece

Strzałka w prawo

Kotły na paliwo stałe

Strzałka w prawo

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe są także nazywane kotłami stałopalnymi. Ich nazwa pochodzi od rodzaju paliwa wykorzystywanego w procesie spalania. W przypadku tych pieców spalane są paliwa stałe takie jak drewno, ekogroszek, pellet, brykiet oraz wierzba energetyczna.

Filtry

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe są także nazywane kotłami stałopalnymi. Ich nazwa pochodzi od rodzaju paliwa wykorzystywanego w procesie spalania. W przypadku tych pieców spalane są paliwa stałe takie jak drewno, ekogroszek, pellet, brykiet oraz wierzba energetyczna.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Kotły i piece

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

Co to jest kocioł stałopalny?

Kotły na paliwa stałe są także nazywane kotłami stałopalnymi. Ich nazwa pochodzi od rodzaju paliwa wykorzystywanego w procesie spalania. W przypadku tych pieców spalane są paliwa stałe takie jak drewno, ekogroszek, pellet, brykiet oraz wierzba energetyczna.

Producenci kotłów najczęściej określają, które paliwa można stosować w danym piecu, żeby był on najbardziej efektywny. Na rynku dostępne są także kotły uniwersalne, które pozwalają na spalanie większości stałych surowców energetycznych. Rodzaj paliwa ma znaczenie dla późniejszych kosztów ogrzewania domu. Mimo to trzeba pamiętać, że cena surowców opałowych to zaledwie jeden z czynników, które wpływają na ostateczne koszty ogrzewania.

Kotły na paliwa stałe od lat cieszą się na polskim rynku niesłabnącą popularnością. Nie mogło ich zatem zabraknąć w ofercie sklepu Castorama. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór urządzeń techniki grzewczej przeznaczonych do spalania surowców energetycznych w postaci stałej, o różnej mocy i różnych rozmiarach. Wśród najpopularniejszych znajduje się tradycyjny kocioł lub wariant na ekogroszek z podajnikiem.

Kotły na paliwa stałe – dominujące rozwiązanie na rynku

Nowoczesne piece nie są już tak uciążliwe w użytkowaniu jak modele sprzed lat. Przede wszystkim ich obsługa jest bardziej intuicyjna i bezpieczniejsza niż w przeszłości. Kocioł często jest wspomagany funkcjonalnymi panelami sterującymi, które samodzielnie dobierają parametry pracy.

Producenci wychodzą naprzeciw Twoim oczekiwaniom i dbają także o możliwość kontrolowania pracy pieca. W praktyce oznacza to, że możesz sterować kotłem przy pomocy smartfona. W przypadku awarii lub zmiany trybu spalania otrzymasz odpowiednią wiadomość na swój telefon. Ciekawym rozwiązaniem jest także zdalne włączanie pieca. W drodze do domu możesz zadbać o to, aby pomieszczenia mieszkalne były odpowiednio nagrzane, zanim dojedziesz na miejsce.

Jeśli korzystasz z takiego urządzenia, nie musisz martwić się o stałe uzupełnianie pelletu lub węgla. Piec z podajnikiem zaprogramowany na odpowiednią temperaturę i dawkowanie sam wydziela paliwo. W efekcie Twoja praca przy piecu ogranicza się dosłownie do minimum.

Piec na ekogroszek wyróżnia się także wysoką wydajnością. Jeśli planujesz ogrzewać dom za pomocą kotła stałopalnego, tutaj z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model. Każdy kocioł znajdujący się w naszym asortymencie został wyprodukowany z materiałów wysokiej jakości. Urządzenia są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to ważna zaleta, ponieważ piec jest inwestycją na długie lata.

Jak wybrać piec na ekogroszek lub inne paliwo stałe?

Ogromny asortyment to duże udogodnienie, ale mimo wszystko powinieneś dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniego pieca. W zależności od Twoich oczekiwań i możliwości możesz dobrać taki piec na ekogroszek lub inne paliwo, którego parametry pozwolą na optymalne ogrzanie całego budynku. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kotłów, które warto wziąć pod uwagę na etapie projektowania i ewentualnej wymiany instalacji grzewczej w budynku.

Wśród oferowanych przez nas kotłów znajdziesz między innymi piece węglowe. Są to urządzenia, które oferują najlepszą wydajność w trakcie spalania węgla. Na rynku są obecne kotły węglowe górnego lub dolnego spalania oraz piece hybrydowe. W naszej ofercie znajdziesz też zautomatyzowany wariant, którym jest piec z podajnikiem paliwa. Takie rozwiązanie pozwoli Ci nie odwiedzać kotłowni nawet przez kilka kolejnych dni!

W naszej ofercie znajdziesz też piece na ekogroszek. W tego typu urządzeniach nie występują klasyczne ruszty, ale palniki retortowe, w których spalane jest paliwo. Ekogroszek to specyficzny rodzaj stałego źródła energii, wytwarzany z wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego. Cechą charakterystyczną tego paliwa jest to, że podczas jego spalania powstaje znacznie mniejsza ilość szkodliwych tlenków siarki oraz mniej popiołu. Kocioł na ekogroszek z podajnikiem to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga ciągłego podkładania opału, aby zapewnić ciepło.

NA JAKIE KRYTERIA WARTO SKUPIĆ UWAGĘ?

Sprawność spalania

Jeśli wybierasz kocioł stałopalny, zwróć uwagę nie tylko na rodzaj paliwa. Ważnym parametrem jest także sprawność spalania. Często podaje się ją w dwóch wartościach: nominalnej i eksploatacyjnej. Na faktyczne koszty ogrzewania wpływ będzie miała eksploatacyjna sprawność spalania. Należy dostosować sprawność spalania kotła do instalacji, w której będzie on pracował.

Moc pieca

Inną wartością, którą możesz wziąć pod uwagę, jest moc pieca. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór urządzeń. Najsłabszy spośród oferowanych kotłów ma moc ośmiu kilowatów, natomiast najsilniejszy z nich to produkt osiemnastokilowatowy. Przy wyborze kotła o konkretnej mocy weź pod uwagę metraż budynku, który ma być ogrzany, oraz maksymalne straty ciepła.

Piec powinien co najmniej pokrywać tę stratę, dzięki czemu nawet w czasie silnych mrozów zapewni minimum temperaturę pokojową w budynku czy mieszkaniu. Moc kotła nie zawsze będzie przekładać się na ciepło. Jeśli dom został tak zaprojektowany, że nie potrzebuje kotła o mocy osiemnastu kilowatów, lecz w zupełności wystarczy urządzenie dziesięciokilowatowe, to właściciel nigdy nie wykorzysta w pełni możliwości większego pieca. Natomiast odczuje jego rozmiar po swoim portfelu – większy piec wymaga bowiem więcej paliwa.

Rozmiary i sterowniki

W naszej ofercie znajdziesz kotły o różnej mocy i wymiarach. Rozmiary całego urządzenia są szczególnie ważne, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w piwnicy czy kotłowni. Nie bez znaczenia jest także pojemność komory zasypowej. Im większa komora, tym rzadziej będziesz musiał dokładać paliwo do kotła. Jeśli nie lubisz tej czynności i zdarza Ci się zapomnieć o podłożeniu do pieca, wybierz kotły na paliwa stałe wyposażone w sterowniki, które pozwolą Ci regulować pracę urządzenia.

Kotły piątej klasy

Wśród oferowanych przez nas urządzeń grzewczych znajdziesz kotły na paliwa stałe piątej klasy. To kotły o wysokiej sprawności, co oznacza, że potrzebujesz do nich mniej paliwa do ogrzania swojego budynku. Warunkiem wysokiej sprawności jest zastosowanie odpowiedniego paliwa. Kocioł piątej klasy to kocioł na ekogroszek lub pellet. Wykorzystanie takich kotłów jest zgodne z przepisami dotyczącymi walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Kotły z podajnikiem

W naszej ofercie znajdziesz też niejeden piec węglowy i piec na ekogroszek z podajnikiem. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć częstego przebywania w kotłowni. Przy takim kotle jednorazowo wsypujesz do podajnika zapas paliwa, który może wystarczyć nawet na kilka dni pracy pieca. Zaletą takiego rozwiązania jest także wysoka sprawność pieca. Z tej samej ilości dostarczonego paliwa kocioł z podajnikiem wytwarza więcej ciepła niż prosty w budowie piec.

Kocioł idealny do Twojej instalacji

W ofercie sklepów Castorama znalazł się niejeden kocioł na ekogroszek czy pellet. Znajdziesz u nas także kotły gazowe oraz materiały, narzędzia i akcesoria niezbędne do wykonania prawidłowej instalacji grzewczej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.