Strona główna

Strzałka w prawo

Płytki i podłogi

Strzałka w prawo

Akcesoria do podłóg

Strzałka w prawo

Listwy wykończeniowe i dekoracyjne

Strzałka w prawo

Listwy wykończeniowe i dekoracyjne

Listwy wykończeniowe i dekoracyjne to niezwykle funkcjonalny element wyposażenia wnętrza, a zarazem jego ozdoba. Ich zadaniem jest nie tylko estetyczne wykończenie połączenia pomiędzy ścianą a podłogą lub sufitem, ale także ukrycie ewentualnych niedoskonałości w wykończeniu.

Filtry

Listwy wykończeniowe i dekoracyjne

Listwy wykończeniowe i dekoracyjne to niezwykle funkcjonalny element wyposażenia wnętrza, a zarazem jego ozdoba. Ich zadaniem jest nie tylko estetyczne wykończenie połączenia pomiędzy ścianą a podłogą lub sufitem, ale także ukrycie ewentualnych niedoskonałości w wykończeniu.

24 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria do podłóg

Wyświetlanie 24 z 24 produktów

Przydatne podczas remontu listwy wykończeniowe – nie tylko do podłogi

Jeśli samodzielnie zajmujesz się wykończeniem domu, mieszkania czy ogrodu, z pewnością na którymś etapie budowy przydadzą Ci się listwy wykończeniowe w jednym z dostępnych rodzajów. Niewielkie, podłużne elementy pozwolą Ci w estetyczny sposób zabudować szczeliny dylatacyjne w podłodze, nieeleganckie szpary i łączenia między zróżnicowanymi powierzchniami. Możesz je docinać, przemalowywać i dopasowywać do swoich potrzeb.

Listwy maskujące są wykonane z różnych materiałów. Prym wiodą jednak listewki drewniane. Cienkie, grube, płaskie lub w kształcie walca – użyjesz ich do wykończenia wielu konstrukcji z naturalnego drewna, a także ścian i podłóg czy w roli opaski montowanej na progu. Dzięki takim elementom zlikwidujesz wszelkie szpary i szczeliny w podłogach, boazeriach i innych pokryciach.

Dlaczego warto wykończyć w ten sposób drewnianą podłogę? Nie tylko z powodów estetycznych. Brak szczelin i szpar ułatwia utrzymanie podłogi w czystości. Drewniane listwy przypodłogowe pomogą Ci zlikwidować miejsca, w których szczególnie często gromadziłyby się zanieczyszczenia. Po osłonięciu szczeliny listewką nie musisz już poświęcać czasu na usunięcie pyłu czy kurzu z trudno dostępnego wgłębienia.

Listwy drewniane wykorzystasz do wielu zadań. Możesz nimi zakryć niedoskonałości, które powstają na łączeniu dwóch materiałów. W przypadku boazerii zazwyczaj jest to niezbędny element wykończeniowy. Z listwami maskującymi stworzysz także samodzielne elementy dekoracyjne. Takie produkty często wykonuje się z litego drewna, dzięki czemu są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Zanim zamontujesz listwy drewniane na ścianę czy przy podłodze, ważne jest odpowiednie przygotowanie ich przed montażem. Impregnację i malowanie warto wykonać przed przytwierdzeniem elementu do podłoża – tylko wtedy zdołasz w pełni zabezpieczyć listwę. Odpowiednia konserwacja zagwarantuje ochronę przed szkodnikami i blaknięciem w wyniku upływu czasu. Oczywiście listwę możesz później przemalować, jeśli zmienisz aranżację pomieszczenia. Nie musisz jej demontować do czasu kolejnego malowania.

Planujesz samodzielne wykonanie podłogi w pomieszczeniu? Jeśli chcesz, aby jeszcze bardziej zyskała na estetyce, dopełnij jej aranżację odpowiednimi listwami wykończeniowymi. Eleganckiego wyglądu może dodać zarówno listwa z litego drewna, cienki pasek z okleiny, jak i metalowa listwa wykończeniowa do płytek. Bogaty wybór wszystkich wymienionych elementów znajdziesz w marketach budowlanych Castorama.

Listwy wykończeniowe do paneli i płytek – poznaj dostępne rodzaje!

Jeśli w swoim domu masz wykończenie z paneli, boazerię lub drewniane kasetony, musisz dopasować do nich odpowiednie listwy wykończeniowe. Do paneli i podłogi z płytek przydadzą się jeszcze inne rodzaje. Warto wiedzieć, jakie produkty są dostępne na rynku i gdzie szukać właściwego wykończenia dla rozwiązań wykorzystanych w Twoim domu.

Przede wszystkim trafisz na listwy wykonane z różnorodnych materiałów. Najpopularniejsze są listwy drewniane – znajdziesz jednak też takie z lekkich metali. Obecnie dostępnych jest coraz więcej tworzyw sztucznych i drewnopochodnych. Estetyczne wrażenie i zadowalającą trwałość oferującą także listwa wykończeniowa do paneli wykonana z MDF.

Pamiętaj, by listwa była z tego samego materiału, z którego zostało wykonane pokrycie ściany, podłogi lub sufitu. To ważne nie tylko z powodu estetyki – w ten sposób ułatwisz sobie konserwacji całej konstrukcji, a jej poszczególne elementy będą zużywać się w podobnym tempie.

Jeśli chodzi o wymiary, najważniejsza będzie szerokość czy średnica listwy. Długość zawsze możesz dopasować: dociąć jeden element lub połączyć kilka w jednym ciągu. Oczywiście listwa wykończeniowa o idealnie dobranych wymiarach da najbardziej estetyczny efekt.

Maskujące listewki drewniane dają wiele możliwości aranżacji wnętrza. Możesz wybierać spośród różnych wariantów. Różnią się od siebie grubością i szerokością, ale także przekrojem i kształtem zewnętrznej powierzchni. Do wyboru masz na przykład cokoły, wałki, półwałki i ćwierćwałki. Z kolei płaska opaska kątowa najlepiej będzie prezentowała się przy drewnianym suficie. Kąty przy sufitach doskonale wypełni także ćwierćwałek drewniany. A czym wykończyć drewniane pokrycie podłóg i ścian?

Do standardowej podłogi z paneli najlepiej sięgnąć po specjalnie przygotowane listwy przypodłogowe. Drewniane akcesoria do paneli doskonale wpasują się w drobne szczeliny między nimi, dzięki czemu na podłodze powstanie jednolita, równa powierzchnia.

Podobnie przy posadzce z okładziny – jej łączenia ze ścianą pomogą Ci wypełnić listwy wykończeniowe do płytek. Narożne kątowniki i łączniki różnego rodzaju wykorzystasz, aby solidnie i estetycznie połączyć krótsze odcinki listwy w spójne wykończenie przy dłuższej ścianie.

Warto wiedzieć, że im mniejsza grubość listwy, tym bardziej scali się ona z podłogą, dzięki czemu będzie niemal niewidoczna. Płaskie listwy wykończeniowe do płytek sprawdzą się na przykład wtedy, gdy dolna część ścian w pomieszczeniu jest i tak zakryta przez meble lub gdy zależy Ci na jednolitym efekcie. Z kolei przy pomocy wałka osiągniesz bardziej wyrazisty, ale równie efektowny rezultat. Jeśli szukasz niebanalnych rozwiązań, umieść na ścianie półwałek drewniany. Dzięki niemu w ciekawy sposób odetniesz od siebie dwie odmienne formy zdobienia ściany: dół stworzony z listew i górę pomalowaną farbą.

Ciekawym elementem wykończeniowym jest także kołek ryflowany. To popularna część zdobienia i konstrukcji w dziecięcych pokojach. Jeśli właśnie do tego pomieszczenia potrzebne Ci listwy drewniane, ozdobne nacięcia na kołku mogą przekonać Cię do jego wykorzystania. Z kołków ryflowanych stworzysz niepowtarzalne konstrukcje do zabaw oraz wyjątkowe dekoracje – zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych dzieci.

Listwy drewniane do wykończenia i maskowania – wiele rodzajów, wspólne zalety

Wiesz już, że jeśli decydujesz się na podłogę z drewna, to najlepiej pozostać przy tym samym materiale listwy wykończeniowej – dzięki temu posadzka zyska na spójności. Na tym jednak nie kończą się Twoje wybory. Listwy drewniane występują w wielu kształtach, rozmiarach, kolorach i gatunkach drewna. Każda z tych grup ma nieco inne właściwości i sprawdzone zastosowania.

Na szczególną uwagę zasługuje kształt, czyli przekrój listwy. Oprócz tradycyjnie płaskich i kanciastych elementów znajdziesz też docięte i zaokrąglone w różnym stopniu listwy wykończeniowe do paneli ściennych. Co zatem wybrać: cokół, wałek czy półwałek? Odpowiedź zależy oczywiście od tego, w jakim miejscu chcesz zamontować daną listwę i na jakim stylu aranżacji Ci zależy.

Wałek toczony jest świetnym materiałem wykończeniowym do łączenia elementów w konstrukcji balustrad, karniszy, a nawet łóżeczek dziecięcych. Dzięki obłemu drewnianemu elementowi, na przykład z drewna sosnowego, ocieplisz każde wnętrze. Odpowiednia elastyczność tego drewna umożliwi Ci nadawanie mu potrzebnych kształtów.

Z kolei spłaszczony półwałek lub ćwierćwałek sprawdzi się znakomicie jako listwa przypodłogowa. Drewniana belka docięta do kąta prostego idealnie wypełni łączenie ściany z posadzką. W celu uzyskania bardziej ozdobnego wykończenia wybierz frezowany cokół. Możesz go też dowolnie pomalować (podobnie jak pełen wałek), aby pasował do kolorystyki wystroju.

Musisz się również liczyć z tym, że każda listewka drewniana wymaga regularnej konserwacji. Tylko w ten sposób zachowasz jej stylowy wygląd na długi czas. Z pomocą przychodzą tu specjalne preparaty do pielęgnacji i zabezpieczania drewna: bejce, impregnaty czy też lakiery o różnym stopniu połysku. Drewnianą listwę możesz też co jakiś czas malować – kolorową lub bezbarwną emalią – aby przywrócić jej naturalny odcień lub nadać nowy piękny kolor.