Przejdź do głównej treści

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Centralne ogrzewanie

Strzałka w prawo

Zawór bezpieczeństwa CO

Strzałka w prawo

Zawór bezpieczeństwa CO

Zawór bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych elementów składających się na instalację centralnego ogrzewania. Zapobiega wystąpieniu niekontrolowanych awarii, do których może dojść podczas przekroczenia ciśnienie wody w zbiorniku.

Filtry

Zawór bezpieczeństwa CO

Zawór bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych elementów składających się na instalację centralnego ogrzewania. Zapobiega wystąpieniu niekontrolowanych awarii, do których może dojść podczas przekroczenia ciśnienie wody w zbiorniku.

10 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Centralne ogrzewanie

Wyświetlanie 10 z 10 produktów

Czym są zawory bezpieczeństwa CO?

Zawory do CO to specjalne elementy instalacji zamkniętej grzewczej. Stosuje się je w celu wyeliminowania ryzyka awarii spowodowanej zbyt wysokim ciśnieniem czynnika grzewczego w obiegu. Z tego powodu znane są one również jako zawory bezpieczeństwa do pieca CO czy kotła – montuje się bezpośrednio w sąsiedztwie źródła ciepła.

Zawory bezpieczeństwa CO wykonane są zazwyczaj z materiałów, które nie ulegają łatwo korozji. Głównym z nich jest mosiądz, który dodatkowo dobrze przewodzi ciepło. Dodatkowo wykorzystuje się też elementy z trwałej stali oraz gumy czy tworzywa, aby stworzyć np. zaślepkę, nakrętkę regulującą i inne niezbędne w instalacji elementy. To sprawia, że zawór jest nie tylko trwały, ale również mało awaryjny. Użytkownik z kolei chroniony będzie przed np. wysoką temperaturą.

Zawory bezpieczeństwa do centralnego ogrzewania montuje się zazwyczaj w instalacjach zamkniętych. Dzięki temu ciśnienie w całej instalacji nie przekracza założonej normy. Gdy tak się dzieje, zawory bezpieczeństwa CO otwierają się i doprowadzają do redukcji ciśnienia, na skutek czego instalacja może działać bezawaryjnie i poprawnie.

Wszystkie zawory bezpieczeństwa CO dostępne w asortymencie sklepu spełniają polskie, a także europejskie normy związane z użytkowaniem i jakością. Oznacza to, że nadają się do montażu z nowoczesnymi instalacjami. Co więcej, gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, jeśli tylko są odpowiednio zamocowane. Aby mieć tego pewność, wynajmij specjalistę, który nie tylko zamontuje zawór bezpieczeństwa, ale również go wyreguluje oraz zaplombuje.

Zawory bezpieczeństwa centralnego ogrzewania – to musisz wiedzieć!

Zawory bezpieczeństwa do instalacji grzewczej mogą różnić się między sobą w kilku aspektach. W asortymencie sklepu Castorama znajdziesz szeroki wybór elementów, które możesz zamontować przy źródle ciepła w swojej instalacji grzewczej. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy, aby zawory bezpieczeństwa CO prawidłowo działały po zakończonym montażu i zaplombowaniu.

Jednym z kluczowych parametrów jest średnica charakteryzująca zawory bezpieczeństwa CO. Musi być ona dostosowana do reszty rur, które znajdują się w instalacji, w tym również do tej wychodzącej ze źródła ciepła. To sprawi, że montaż będzie całkowicie szczelny. Równie istotne jest dopasowanie ciśnienia roboczego, w którym mogą pracować dane zawory bezpieczeństwa CO. Ten parametr musisz wybrać pod kątem informacji, które podaje producent źródła ciepła w instalacji grzewczej. Zbyt niska albo zbyt wysoka wartość sprawią, że instalacja nie będzie działała poprawnie lub ulegnie awarii.

Kolejnym parametrem, jeśli chodzi o zawory bezpieczeństwa centralnego ogrzewania, jest temperatura, którą maksymalnie mogą wytrzymać. Zazwyczaj oscyluje ona około 100 stopni Celsjusza, ale może być wyższa lub niższa od tej wartości. Przed wyborem dobrze jest sprawdzić, jakie zawory bezpieczeństwa do kotła CO są preferowane przez producenta. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dokonałeś odpowiedniego zakupu.

Zawory bezpieczeństwa CO mogą dzielić się również zależnie od rodzaju działania. Wyróżniamy wersje sprężynowe i upustowe, które otwierają się stopniowo. Dostępne są też pełnoskokowe i sprężynowe zawory z dodatkowym dzwonem wspomagającym. Wszystkie rodzaje zaworów bezpieczeństwa znajdziesz w asortymencie sklepu Castorama. Pamiętaj, aby przed wyborem zastanowić się, która wersja najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Jak wybierać zawory bezpieczeństwa CO?

Z zasady zawory bezpieczeństwa centralnego ogrzewania warto wybierać według wskazań producenta. To on wyznacza parametry, w których powinien pracować dany element. Z tego powodu zawory bezpieczeństwa do kotła CO warto wybierać już po zakupie konkretnego modelu kotła, co zapewni ich odpowiednie dopasowanie. To samo dotyczy pieców i wszystkich innych źródeł ciepła w instalacjach.

Nigdy nie powinieneś ingerować w regulowanie żadnych parametrów, w których pracują zawory bezpieczeństwa. Instalacje grzewcze mogą w takiej sytuacji działać niepoprawnie, a same zawory bezpieczeństwa CO nie spełnią swojego zadania. Jeśli potrzebne są jakiekolwiek regulacje, powinna wykonać je osoba mająca odpowiednie doświadczenie oraz upoważnienie.

Bardzo ważną rzeczą jest dobór danego zaworu do tego, jakie medium grzewcze przez niego przepływa. Zazwyczaj jest to po prostu gorąca woda. Tutaj musisz zwrócić uwagę na to, jaka ma być maksymalna temperatura cieczy w instalacji. Każdy zawór bezpieczeństwa CO musi być bowiem dostosowany budową do konkretnych warunków użytkowania. W nietypowych sytuacjach, gdy instalacja ma inny czynnik grzewczy, wymagane będą zawory z odpowiednich materiałów. W ten sposób unikniesz ryzyka awarii i uszkodzenia.

Pamiętaj, że opisywane dotychczas zawory stosowane są przede wszystkim do instalacji o obiegu zamkniętym. Inaczej jest w przypadku tych o obiegu otwartym. Wówczas niezbędne są zawory nawet czterodrogowe, dzięki którym czynnik, który wraca do kotła już w niskiej temperaturze, nie powoduje jego uszkodzenia, np. korodowania.

FAQ

Gdzie zamontować zawór bezpieczeństwa w CO?

Miejsce montażu zaworu bezpieczeństwa w CO jest z reguły określone przez producenta danej instalacji. Jeśli wskazane jest w instrukcji obsługi, nie należy go zmieniać. W efekcie takiego działania zawór mógłby zwyczajnie nie zadziałać. Jeżeli natomiast nie ma wskazanego konkretnego punktu, w którym powinien znajdować się zawór bezpieczeństwa CO, należy zamontować go blisko źródła ciepła. Kierunek strzałki na zaworze powinien być zgodny z kierunkiem przepływu czynnika.

Jak działa zawór bezpieczeństwa w CO?

Zawór bezpieczeństwa w CO ma za zadanie chronić przed awarią instalacji grzewczej, spowodowaną zazwyczaj przekroczeniem ciśnienia czynnika. Nadmierny wzrost ciśnienia w instalacji może doprowadzić do jej rozszczelnienia. Efektem w takim przypadku jest nie tylko uszkodzenie instalacji i konieczność jej naprawy. Dodatkowo czynnik grzewczy może wyciekać na zewnątrz, powodując straty i zwiększając ryzyko wypadku. Zadaniem zaworu jest obniżanie ciśnienia, gdy przekroczy ono dopuszczalne przez producenta normy.

Czy można regulować zawór bezpieczeństwa CO?

Nie należy samodzielnie regulować zaworu bezpieczeństwa CO. Uprawnienia do tego typu czynności ma przede wszystkim inspektor UDT, a także osoby po odpowiednim przeszkoleniu, ze stosownymi pozwoleniami. Samodzielne regulowanie zaworu bezpieczeństwa może sprawić, że przestanie on działać prawidłowo i nie będzie spełniał swojej funkcji. Dodatkowo czynność ta jest dość skomplikowana i wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Każdy zawór po montażu i regulacji przeprowadzonej przez fachowca powinien zostać zaplombowany, aby uniknąć ingerencji osób trzecich.