Strona główna

Strzałka w prawo

Elektryka i elektronika

Strzałka w prawo

Puszki elektryczne

Strzałka w prawo

Puszki podtynkowe

Strzałka w prawo

Puszki podtynkowe

Puszki podtynkowe to elementy, które służą do montażu instalacji elektrycznej w ścianie. Wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, zapewniają nie tylko bezpieczeństwo i trwałość, ale również estetyczny wygląd.

Filtry

Puszki podtynkowe

Puszki podtynkowe to elementy, które służą do montażu instalacji elektrycznej w ścianie. Wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, zapewniają nie tylko bezpieczeństwo i trwałość, ale również estetyczny wygląd.

44 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Puszki elektryczne

Wyświetlanie 24 z 44 produktów

Załaduj więcej

Puszki podtynkowe – niezbędny element instalacji elektrycznej

Kompleksowy remont mieszkania lub budowa domu to duże przedsięwzięcie, które składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest montaż niezbędnych instalacji umożliwiających komfortowe i bezpieczne użytkowanie lokum. Należy do nich także instalacja elektryczna – jej zaprojektowanie, a następnie położenie obejmuje konieczność zakupu potrzebnych elementów, do których zaliczają się puszki podtynkowe. Są one popularnym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczne użytkowanie instalacji.

Puszka elektryczna podtynkowa to – jak sama nazwa wskazuje – element montowany wewnątrz ściany, w specjalnie do tego celu przygotowanym otworze. Służy ona do instalowania oraz łączenia ze sobą kabli, a także do montowania łączników i gniazdek elektrycznych. Puszka podtynkowa to także gwarancja bezpieczeństwa podczas korzystania z instalacji. Element ten chroni bowiem przewody przed uszkodzeniami oraz działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo puszka umożliwia łączenie obwodów elektrycznych w mieszkaniu lub domu oraz rozgałęzienie kabli, jeśli jest to konieczne.

Puszki podtynkowe składają się z części głównej oraz pokrywki, dzięki której łatwo można je zlokalizować po zaszpachlowaniu i pomalowaniu ściany. Jest to istotne w przypadku ewentualnej awarii, kiedy konieczny jest dostęp do puszki i ukrytych w niej kabli. Warto podkreślić, że montaż puszek podczas kładzenia instalacji elektrycznej jest zgodny z normami bezpieczeństwa obowiązującymi w Polsce. Puszki instalacyjne podtynkowe chronią bowiem połączenia przewodów przed uszkodzeniem, które mogłoby spowodować zwarcie i w efekcie wywołać pożar.

Puszki podtynkowe – wybierz odpowiedni rodzaj

Chociaż może się wydawać, że puszka podtynkowa to prosty element instalacji elektrycznej wykonany z plastiku, to jednak warto wiedzieć, że na rynku istnieje kilka jej rodzajów różniących się między sobą kilkoma cechami. Podczas montażu instalacji należy wybrać takie puszki podtynkowe, których parametry techniczne będą dostosowane do miejsca jej montażu.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru puszki jest rodzaj ściany, w której zostanie ona zamontowana. Pod tym kątem możesz się zdecydować na puszki podtynkowe uniwersalne lub przeznaczone do montażu w ścianach z karton-gipsu. Każda z nich występuje w różnych rozmiarach. Ten z kolei powinien być dopasowany do Twoich potrzeb związanych z użytkowaniem instalacji.

W bogatym asortymencie Castoramy znajdziesz także puszki instalacyjne podtynkowe płytkie oraz głębokie. Parametrem, który musisz wziąć pod uwagę w czasie zakupów, jest w tym przypadku głębokość danego produktu. To ona będzie miała bowiem wpływ na to, jak mocno trzeba będzie wkuć się w ścianę i jak dużo przewodów pomieści puszka elektryczna podtynkowa.

Projektując instalację elektryczną do domu lub też lokalu usługowego, zastanów się też nad tym, ile gniazdek elektrycznych czy włączników oświetlenia będzie Ci potrzebnych. Informacja ta pomoże Ci określić, czy podczas montażu wystarczą tylko puszki podtynkowe pojedyncze z opcją łączenia, czy też konieczne będzie zaopatrzenie się w model wielokrotny, który usprawni proces instalacji.

Puszka podtynkowa a rodzaj ściany

Podczas przeglądania asortymentu sklepu Castorama, weź pod uwagę rodzaj ściany, w której będzie zamontowana puszka podtynkowa. Twój wybór będzie miał bowiem wpływ na sposób montażu osprzętu oraz bezpieczeństwo jego użytkowania podczas codziennego korzystania z instalacji elektrycznej w Twoim domu. Wielu producentów puszek oferuje modele przeznaczone do konkretnego rodzaju ściany.

Popularnym rozwiązaniem są puszki podtynkowe uniwersalne, które można zamontować w betonie, cegle czy drewnie. Są one wykonane z tworzywa odpornego na czynniki zewnętrzne. Za ich wszechstronność odpowiadają dołączone do produktu śruby kotwiące, umożliwiające prawidłowy montaż puszki zarówno w podłożu betonowym, jak i w pustakach czy pełnych cegłach.

Jeżeli instalacja elektryczna będzie jednak montowana w ścianach wykonanych z karton-gipsu, lepszym rozwiązaniem okażą się puszki przeznaczone do tego rodzaju powierzchni. Mają one większą odporność na bardzo wysokie temperatury, co jest istotne ze względu na fakt, iż płyty karton-gips są bardziej podatne na ogień niż ściana wykonana z cegieł czy betonu. Puszka elektryczna podtynkowa przeznaczona do konstrukcji z karton-gipsu jest też wyposażona w specjalne śruby z zaczepami, które ułatwiają montaż.

Głębokość ma znaczenie

Puszki podtynkowe dostępne na rynku różnią się między sobą kształtem, kolorem czy rodzajem ściany, w której można je umieścić. Poszczególne modele znajdujące się w ofercie Castoramy mają także zróżnicowaną głębokość. Waha się ona najczęściej między 40 a 60 mm, choć w użyciu są również puszki o głębokości 80 mm. To, jaki produkt ostatecznie wybierzesz, powinno być uzależnione od Twoich potrzeb związanych z funkcjonalnością instalacji elektrycznej.

Puszka podtynkowa płytka ma zazwyczaj 40 mm głębokości i jest przeznaczona do montażu łączników i gniazd. Zdecyduj się na nią, jeśli ściana jest bardzo twarda i oporna na kucie, a wykonanie głębszego otworu montażowego byłoby zbyt pracochłonne. Pamiętaj tylko, że ta opcja nie pozwoli Ci umieścić w puszce większej liczby kabli.

Puszka głęboka to z kolei model najczęściej wybierany podczas projektowania instalacji. Podobnie jak poprzedni, także ten jest odpowiedni do montażu gniazd i łączników. W puszce o głębokości 60 mm jest jednak więcej miejsca na przewody, a także na ich połączenie odgałęźne bądź przelotowe. Model głęboki sprawdzi się także, jeśli w puszce ma być zamontowany ściemniacz pozwalający na regulację natężenia światła. Puszka podtynkowa bardzo głęboka ma z kolei najwięcej miejsca na podłączenie kabli oraz montaż elementów sterujących.