Strona główna

Strzałka w prawo

Elektryka i elektronika

Strzałka w prawo

Anteny i akcesoria TV

Strzałka w prawo

Gniazda RTV

Strzałka w prawo

Gniazda RTV

Telewizory, radia, telefony – wszystkie te urządzenia obecne są w praktycznie wszystkich polskich domach. Wymagają one jednak, dla prawidłowego działania, poprowadzenia odpowiedniej instalacji.

Filtry

Gniazda RTV

Telewizory, radia, telefony – wszystkie te urządzenia obecne są w praktycznie wszystkich polskich domach. Wymagają one jednak, dla prawidłowego działania, poprowadzenia odpowiedniej instalacji.

55 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Anteny i akcesoria TV

Wyświetlanie 24 z 55 produktów

Załaduj więcej

GNIAZDA W INSTALACJI RTV

Telewizory, radia, telefony – wszystkie te urządzenia obecne są w praktycznie wszystkich polskich domach. Wymagają one jednak, dla prawidłowego działania, poprowadzenia odpowiedniej instalacji. Zazwyczaj zawiera ona w sobie odbiornik, który będzie wyłapywał nadawany sygnał, a także kabel prowadzący go do gniazda, do którego następnie podłączony jest elektronika.

Jakość tej instalacji wpływa w dużym stopniu na jakość odbieranego sygnału, a więc przekłada się również na obraz i dźwięk w odbiorniku. Co więcej – to, jakie gniazdo RTV-SAT zostanie zastosowane, w dużej mierze zależy od typu instalacji i Twoich oczekiwań. Sprawdź, zanim kupisz gniazdo SAT, ile kabli prowadzących konkretny typ sygnału zostało zamontowanych w ramach instalacji w Twoim domu czy bloku.

Nie tylko telewizor podłączany jest poprzez wykorzystanie tego typu gniazd. W wielu domach nadal obecne jest gniazdo telefoniczne, które pozwala na używanie klasycznego, stacjonarnego telefonu. Popularne są również gniazda komputerowe, montowane przede wszystkim przy stanowiskach wyposażonych w komputery stacjonarne – tak w domach, jak i w biurach.

GNIAZDO ANTENOWE I DETALE – ZALETY

Dzięki wyborowi odpowiedniego gniazda możliwe jest podłączenie odbiorników do sygnału odbieranego przez antenę z nadajnika. Właściwie dopasowane gniazdo jest wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie utrzymuje wysoką jakość przesyłu, dlatego odbiór jest czytelny i przebiega bez zakłóceń. Różnorodność modeli pozwala dobrać Ci takie gniazdo antenowe, które całkowicie spełnia Twoje oczekiwania i pasuje do funkcjonalności anteny.

Bardzo często instalacja łącząca antenę z odbiornikiem wymaga modyfikacji. Może to wynikać zarówno ze zmiany aranżacji wnętrza, na przykład na skutek generalnego remontu, jak również z konieczności wymiany zużytych elementów. W takich przypadkach, prócz klasycznych gniazd, pomocne są również dodatkowe akcesoria, na przykład w formie przelotek i łączników. Charakteryzują się wysoką trwałością i gwarantują dobrą jakość sygnału.

Zdecydowaną zaletą, która łączy wszystkie elementy – zarówno gniazdo RTV, jak również i mniejsze części systemu – jest łatwość montażu. Nie musisz posiadać specjalistycznych narzędzi oraz dysponować wiedzą i doświadczeniem, aby przeprowadzić podstawowe prace montażowe. Brak konieczności zatrudniania specjalisty generuje oszczędności korzystne dla każdego gospodarstwa domowego. Wystarczy, że dowiesz się, jaki rodzaj gniazda będzie adekwatny do instalacji, którą posiadasz.

GNIAZDO RTV – WYBÓR I MONTAŻ

Decyzja dotyczącego tego, czy wykorzystane zostanie gniazdo F – czy inny jego rodzaj – wiąże się bezpośrednio z typem instalacji. Starsze wersje zazwyczaj mają charakter szeregowy. Oznacza to, że wszystkie odbiorniki podłączone są w sposób przelotowy do jednego kabla. Ten typ instalacji jest bardziej zawodny, bo im dalej od źródła sygnału, tym jest on słabszy. Co więcej, zakłócenie jakiegokolwiek z wcześniejszych gniazd powoduje uszkodzenie i brak sygnału w dalszych. Wybierając gniazda do takiej instalacji, zadbaj o to, aby miały one zmienny współczynnik tłumienności sprzężenia. To pozwoli wyregulować sygnał w taki sposób, aby docierał z równą mocą do każdego odbiornika.

Gniazdo antenowe przelotowe stosuje się zazwyczaj właśnie do instalacji szeregowych. Zamontuj je przy każdym odbiorniku, licząc od anteny aż do przedostatniego wylotu. Dopiero w ostatnim odbiorniku należy zamontować gniazdo zakończeniowe. Pamiętaj również, że jeśli stosujesz w tym typie instalacji wzmacniacz sygnału, musi być on wpięty przed pierwszym gniazdem przelotowym, licząc od strony anteny. Warto dodać, że do instalacji szeregowych najczęściej stosuje się gniazdo antenowe typu F.

Inaczej sprawa ma się w przypadku nowszych instalacji, które zazwyczaj mają charakter równoległy. Bywają one nazywane również gwiaździstymi. Ten system jest z definicji niezawodny, bo do każdego odbiornika prowadzony jest oddzielny kabel. Oznacza to, że uszkodzenie jednego kabla koncentrycznego nie będzie wpływało na sygnał przesyłany do pozostałych odbiorników. Polepsza to również jakość przesyłu. W przypadku takiej instalacji stosuje się jedynie gniazdo RTV SAT końcowe.

Jeśli kabel łączący antenę z gniazdem biegnie na znacznej głębokości, jego montaż może być niewygodny do wykonania. Z kolei w przypadku, gdy kabel jest zbyt krótki bądź wymaga zgięcia podczas instalacji, dochodzi do zakłóceń w sygnale, które wpływają na jakość przesyłu. Z tego powodu warto zdecydować się na odpowiedni łącznik przewodu antenowego, który pozwoli przedłużyć instalację czy zapobiegnie utracie jakości sygnału z powodu nieprawidłowego ułożenia kabla.

Mocując gniazdo RTV w ścianie, zwłaszcza w przypadku wnętrz aranżowanych od podstaw bądź na nowo, pamiętaj o umieszczeniu w jego bezpośrednim sąsiedztwie źródła energii elektrycznej. Pozwoli Ci to podłączyć sprzęt możliwie najkrótszym kablem, co zminimalizuje tłumienie sygnału oraz pozwoli estetycznie rozmieścić sprzęt w pomieszczeniu. Montaż poprowadź możliwie blisko podłogi – dzięki temu zakryjesz gniazdo z pomocą mebli, co dodatkowo uchroni je przed przypadkowym uszkodzeniem.