LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Elektryka i elektronika

Strzałka w prawo

Czujniki i sygnalizatory

Strzałka w prawo

Czujniki dymu

Strzałka w prawo

Czujniki dymu

Czujniki dymu to urządzenia, które wykrywają dym powstający w wyniku pożaru. Są one niezwykle ważne w zapewnieniu bezpieczeństwa w domu czy firmie, ponieważ pozwalają na szybkie wykrycie zagrożenia i podjęcie odpowiednich działań.

Filtry

Czujniki dymu

Czujniki dymu to urządzenia, które wykrywają dym powstający w wyniku pożaru. Są one niezwykle ważne w zapewnieniu bezpieczeństwa w domu czy firmie, ponieważ pozwalają na szybkie wykrycie zagrożenia i podjęcie odpowiednich działań.

4 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Czujniki i sygnalizatory

Wyświetlanie 4 z 4 produktów

Czujniki dymu – element systemu bezpieczeństwa

Instalacja elektryczna budynku składa się z wielu przydatnych urządzeń. Do takich z pewnością można zaliczyć czujki dymowe, które są coraz częstszym elementem wyposażenia mieszkań i domów jednorodzinnych. Świadomość zagrożenia pożarem wbrew pozorom jest ogromna, zwłaszcza w ostatnim czasie. Posiadanie zabezpieczenia w postaci alarmu dźwiękowego pozwala spokojnie funkcjonować i korzystać z instalacji grzewczych, elektrycznych, kuchenek gazowych oraz podstawowych urządzeń.

Czujniki dymu to specjalnie zaprojektowane i starannie wykonane artykuły instalacyjne. Dostępnych jest wiele wariantów, dzięki czemu bez problemu możesz dopasować odpowiedni model do rodzaju pomieszczeń, oczekiwań i możliwości. Jednak każdy wykrywacz dymu ma takie same zastosowanie. Pozwala na szybką reakcję i ochronę Twojego życia w razie pojawiającego się niebezpieczeństwa.

Zasada działania czujnika zależy od podzespołów, a jakich został wykonany. Przykładem może być detektor dymu fotoelektryczny, inaczej nazywany optycznym, który do wykrycia zagrożenia wykorzystuje zjawisko absorpcji lub dyspersji. Pierwsze z wymienionych urządzeń potrafi wychwycić różnicę pomiędzy promieniowanym wysyłanym i odebranym. Gdy w pomieszczeniu pojawi się dym część promieniowania zostanie pochłonięta, co zostanie odebrane przez czujnik dymu.

Z kolei drugi rodzaj działa na zasadzie rozpraszania. Urządzenie potrafi analizować stan powietrza znajdujący się wewnątrz niego. Opisany czujnik przeciwpożarowy optyczny to najczęściej montowany element instalacji elektronicznej, który wyróżnia się świetną jakością i efektywnością. Oprócz tego znajdziesz modele izotopowe, chociaż ten rodzaj jest rzadziej stosowany.

Zalety z zastosowania czujników dymu

Obecnie dostępne systemy do ochrony domu wyposażone są w innowacyjne technologie. Dzięki temu zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i przede wszystkim są łatwe w użytkowaniu. Czy jest coś bardziej wygodniejszego niż czujnik dymu z powiadomieniem? W ten sposób nawet podczas nieobecności w swoim domu możesz wiedzieć o ewentualnym zagrożeniu. W porę zareagujesz i zawiadomisz służby ratunkowe. W ten sposób unikniesz doszczętnego zniszczenia całego dobytku.

Co jest niezbędne, by mieć w domu taki czujnik dymu? Wi-Fi, czyli dostęp do sieci internetowej, który jest obecnie standardem w każdym gospodarstwie domowym. Tylko tyle wystarczy, by w pełni kontrolować poziom bezpieczeństwa w swojej posiadłości. Dlaczego warto zamontować detektor dymu? Pożar w budynku nie jest wyłącznie wynikiem zaprószenia ognia. Stara instalacja elektryczna, usterka urządzeń, nieszczelny system grzewczy – to tylko kilka z wielu czynników, które mogą przyczynić się do powstania pożaru.

Zagrożenie rośnie wraz z nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym, gdy zaczynasz uruchamiać kominki i korzystać z kotłowni. Czujniki dymu wykrywają zmianę stanu powietrza w pomieszczeniu, zanim pojawi się ogień. Urządzenie podniesie alarm, dzięki czemu uchronisz wszystkich domowników przed ewentualnym niebezpieczeństwem, nawet w nocy.

Jak dobrać czujniki dymu?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, takich jak czujniki dymu. Jak zakupić ten właściwy, który będzie spełniał Twoje oczekiwania pod względem kosztów i funkcjonalności? Podpowiadamy Ci, na czym warto skupić uwagę podczas analizowania specyfikacji urządzeń. Można wyróżnić przede wszystkim cztery najpopularniejsze rodzaje. Pierwszym jest najbardziej czuły optyczny detektor dymu, o którym już wspomnieliśmy. Oprócz tego dostępny jest też czujnik rozproszeniowy ultrafioletowy i podczerwony, termiczny i dwusensorowy podczerwony.

Na tym jednak nie koniec. Za funkcjonalność urządzeń odpowiadają ściśle dobrane parametry. Ze względu na ograniczone pole działanie oraz efektywność, czujnik należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Ważnym aspektem jest głośność alarmu. Oprócz diody świetlnej wykrywacz dymu powinien wszczynać dźwięk o odpowiedniej częstotliwości. Najlepiej być głośność takiego sygnału mieściła się w przedziale 80-90 dB. Dzięki temu szansę na usłyszenie będą miały osoby starsze oraz znajdujące na innym poziomie w domu.

Bardzo istotnym i często pomijanym kryterium jest praca urządzenia w odpowiedniej temperaturze pomieszczenia i przy danej wilgotności powietrza. Dobra czujka dymu znosi naprawdę ciężkie warunki. Do takich można zaliczyć poziom wilgoci na poziomie aż 90% oraz ciepłoty wynoszącej nawet 40-50 °C. Zwróć uwagę na rodzaj zasilania – za pomocą baterii lub przez podłączenie do gniazda elektrycznego. W pierwszym przypadku koniecznie pamiętaj o regularnej wymianie, aby urządzenie mogło stale czuwać. Uniwersalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są detektory, które mogą być zasilane na dwa wymienione sposoby.

Aby korzystanie z czujki było jeszcze wygodniejsze sprawdź, jakie dodatkowe funkcje oferuje urządzenie. Powinno być przede wszystkim łatwe w montażu i obsłudze. Udogodnieniem jest przycisk wyłączający wykrywacz dymu w razie fałszywego alarmu oraz sygnał informujący o wyczerpanej baterii. Zwróć szczególną uwagę na to, czy produkt ma opcję wysyłania wiadomości i połączenia z siecią. Dzięki temu będziesz na bieżąco dostawać informacje o zagrożeniu.

Sprawdź pełną ofertę czujników i sygnalizatorów.