Strona główna

Strzałka w prawo

Dekoracja ścian

Strzałka w prawo

Panele ścienne

Strzałka w prawo

Panele ścienne MDF

Strzałka w prawo

Panele ścienne MDF

Panele ścienne MDF to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zmienić wystrój swojego mieszkania. MDF to materiał bardzo trwały i odporny na uszkodzenia, co gwarantuje bezproblemowy użytkowanie przez wiele lat. W Castoramie można znaleźć szeroki wybór paneli wykonanych z MDF, które dzięki różnorodnym wzorom i kolorom pozwalają na stworzenie niebanalnego wystroju każdego pomieszczenia.

Filtry

Panele ścienne MDF

Panele ścienne MDF to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zmienić wystrój swojego mieszkania. MDF to materiał bardzo trwały i odporny na uszkodzenia, co gwarantuje bezproblemowy użytkowanie przez wiele lat. W Castoramie można znaleźć szeroki wybór paneli wykonanych z MDF, które dzięki różnorodnym wzorom i kolorom pozwalają na stworzenie niebanalnego wystroju każdego pomieszczenia.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Panele ścienne

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

PANELE ŚCIENNE MDF – NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Panele ścienne MDF wykonane są z płyt pilśniowych. Skrót ich nazwy oznacza gęstość płyty, która może wahać się od 1100 do 3600 kg/m3, co wpływa na wytrzymałość produktu. Płyta MDF to nic innego jak drewniane włókna, które łączy się ze sobą w wysokiej temperaturze, poddając je działaniu dużego ciśnienia.

Panele ścienne MDF nadają się do stosowania jedynie we wnętrzach mieszkalnych albo użytkowych, w których panuje w miarę stała temperatura, najlepiej pokojowa. Nie powinny być stosowane we wnętrzach, w których panuje wilgotność powyżej 70%. Pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcjami producenta przed wyborem produktów do konkretnych pomieszczeń. Większość paneli boazeryjnych z MDF nie nadaje się do stosowania w pobliżu źródeł ciepła, na przykład grzejników, pieców czy kuchenek. Z uwagi na higroskopijność panel ścienny MDF może kurczyć się i rozkurczać wskutek działania temperatury oraz wilgotności powietrza, dlatego ważny jest odpowiedni montaż. Przy jego zastosowaniu boazeria MDF jest estetyczna i tworzy trwałą warstwę imitującą drewno albo inny materiał naturalny.

Czyszczenie paneli ściennych MDF jest bardzo proste, co sprawia, że są one chętnie wybierane jako alternatywa drewnianych paneli. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Po montażu nie wymagają dodatkowej konserwacji, co oznacza, że nie musisz ich lakierować czy malować. Z uwagi na sposób produkcji są bardziej wytrzymałe niż drewniane panele brzozowe albo sosnowe. Ich montaż sprawi, że dodatkowo wytłumisz pomieszczenie oraz zapewnisz mu warstwę termoizolacyjną.

RODZAJE PANELI ŚCIENNYCH MDF

W stworzeniu idealnego wystroju wnętrza, na przykład skandynawskiego, mogą pomóc również panele ścienne MDF. Białe, jasnoszare, z powodzeniem imitujące drewno panele z płyt pilśniowych pomogą utworzyć przestronną i przytulną aranżację wnętrza. Możesz wykorzystać je zarówno do obłożenia jednej ściany w całości, jak i poziomego pasa na wszystkich ścianach. Z uwagi na swój wygląd panele ścienne MDF dobrze współgrają z meblami z prawdziwego drewna albo płyty meblowej. Dzięki temu dopasujesz je praktycznie do każdego wnętrza, umiejętnie dobierając kolor.

Panele MDF mogą imitować przede wszystkim różne rodzaje drewna. Nie brak produktów, które wyglądają jak rodzime gatunki, jak i te egzotyczne. Dzięki tej różnorodności możesz dopasować panele ścienne MDF do indywidualnych potrzeb i preferencji związanych na przykład ze stylem wnętrza, jak również wybraną kolorystyką mebli i dodatków. Alternatywą dla wyglądu drewnopodobnego jest faktura imitująca naturę, między innymi kamień. Do wnętrz nowoczesnych możesz dobrać panele o niestandardowych, abstrakcyjnych kształtach, w tym również modele wykonane w technice 3D.

Dzięki zalecanemu sposobowi montażu paneli ściennych MDF jesteś w stanie ukryć wszystkie nierówności na ścianach. To również dobry sposób na niewidoczne przeprowadzenie przewodów i kabli. Panele MDF przytwierdza się do specjalnej konstrukcji szkieletowej, która powoduje utrzymanie dystansu między ścianą a warstwą układanych paneli. Pamiętaj jednak, że panele nie powinny ukrywać rurek, które się nagrzewają, na przykład tych dostarczających wodę do kaloryferów!

Szerokość pojedynczego produktu jest kolejną cechą, o której powinieneś pomyśleć, zanim zdecydujesz się na panele ścienne MDF. Szerokie, poziome, a nawet kwadratowe panele występują zarówno w wersjach drewnopodobnych, jak też z abstrakcyjnym zdobieniem czy jako imitacja kamienia. Wybierz je w sytuacji, gdy chcesz uniknąć typowego efektu boazerii, czyli wąskich desek pionowo ułożonych na ścianie. Część paneli ma niestandardowy kształt, np. imitujący cegły w wersji 3D. Będą dobrym wyborem do wnętrz o charakterze rustykalnym.

MONTAŻ PANELI ŚCIENNYCH Z PŁYT MDF

Przed rozpoczęciem montażu pamiętaj o tym, aby wyjąć panele ścienne MDF z opakowań fabrycznych i rozłożyć w pomieszczeniu, w którym będą zamontowane. Takie sezonowanie paneli powinno trwać minimum czterdzieści osiem godzin. To ważne, bo panele MDF pracują wraz ze zmieniającą się wilgotnością powietrza oraz temperaturą wnętrza. Dzięki wcześniejszemu sezonowaniu będziesz mógł zamontować panele, które przystosują się do warunków panujących we wnętrzu. Przez to unikniesz nie tylko problemów w montażu, ale też podczas późniejszego, długoletniego użytkowania.

Przed rozpoczęciem montażu przygotuj ścianę. Powinna być sucha, prosta, bez śladów grzybów i pleśni. Następnie stwórz ramę, która będzie szkieletem dla montowanych paneli. Obuduj nie tylko ścianę, ale również gniazdka czy włączniki. Pamiętaj, aby do tworzenia konstrukcji wykorzystać suche listwy drewniane, biegnące w miejscach, gdzie powinny znaleźć się uchwyty. Po montażu ramy przymocuj klamry montażowe i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Zadbaj o to, aby przerwa dylatacyjna między ścianą a panelami wynosiła przynajmniej 10-15 mm. 

Z uwagi na stałą pracę paneli, to jest kurczenie się i rozszerzanie pod wpływem temperatury i wilgotności powietrza, nie należy montować ich za pomocą gwoździ, pomijając pierwszy element w rzędzie. Dzięki montażowi do odpowiednio przygotowanej ramy wyposażonej w klamry zyskasz estetyczną, równą powierzchnię, która wraz z użytkowaniem nie będzie pękać w miejscach połączenia z podłożem.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z tej kategorii.