Strona główna

Strzałka w prawo

Elektryka i elektronika

Strzałka w prawo

Czujniki i sygnalizatory

Strzałka w prawo

Czujniki gazu

Strzałka w prawo

Czujniki gazu

Czujniki gazu to niezbędne urządzenie w każdym domu i miejscu pracy. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie wycieku gazu, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Filtry

Czujniki gazu

Czujniki gazu to niezbędne urządzenie w każdym domu i miejscu pracy. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie wycieku gazu, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Czujniki i sygnalizatory

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

Czujniki gazu – funkcjonalne urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo

Instalacja gazowa i butle z gazem to podstawowe wyposażenie budynków. Oprócz tego, że materiał służy do ogrzewania i zasila kuchenki grzewcze, gdy się ulatnia, stanowi również zagrożenie. Nieszczelny system może być wynikiem naruszenia sieci i przyłącza bądź nadmiernej eksploatacji przestarzałych elementów. Wszelkie powstałe awarie ze względu na gromadzący się w pomieszczeniu gaz są ogromnie niebezpieczne. Wystarczy iskra, by nastąpił wybuch. Na szczęście są dostępne urządzenia, których celem jest wykrycie, gdy w powietrzu pojawi się stężenie gazu przekraczające dopuszczalne wartości, a są one bardzo niskie.

Czujniki gazu to wysoce użyteczne urządzenia, które pełnię funkcję ochronną. Mogą być elementem instalacji w każdym dowolnym budynku, gdzie w wyposażeniu znajduje się butla z gazem lub sieć gazowa. Ich obecność jest bardzo przydatna. Czujka gazu w razie zagrożenia alarmuje domowników i pozwala podjąć konkretne środki ostrożności. Zastosowanie odpowiednich kroków pozwoli uniknąć poważnych wypadków, które zdarzają się nad wyraz często.

Na rynku dostępny jest również inny typ produktu – detektor gazu. Ma on nieco inne zastosowanie niż standardowa czujka. Ma bardziej zaawansowaną funkcję i jest używany przez fachowców. Używając tego urządzenia, instalator może w trybie natychmiastowym wykryć wyciek gazu bezpośrednio z butli, przewodów i złączy. Już na tym etapie osoba, która dokonuje kontroli, ma szanse na szybkie pozbycie się awarii.

Do czego służą czujniki gazu?

Czujniki gazu to urządzenia, które na pierwszy rzut oka nie są zauważalne w tle całej aranżacji pomieszczenia, ale dbają o Twoje bezpieczeństwo. Po zainstalowaniu ich w budynku możesz mieć pewność, że w razie ewentualnego zagrożenia, czyli nagromadzenia się gazu w pomieszczeniu, zostaniesz poinformowany przy pomocy alarmu dźwiękowego. To da Ci czas na reakcję i uchroni Twoje zdrowie.

W jaki sposób działa detektor gazu i czujnik? W urządzeniu umieszczony jest dwutlenek cyny, który nazywany jest półprzewodnikiem. Wchodzi on w reakcję z ulatniającym się gazem. Jego znaczna ilość, która dociera do czujki zmienia właściwości przewodzenia prądu przez czujnik. Dzięki temu uruchamia się sygnał dźwiękowy. W taki sam sposób działa czujnik gazu ziemnego.

Urządzenie w obecnym czasie stanowi podstawowe wyposażenie budynków. Obecność systemu jest planowana już na etapie projektowym, ale nie ma żadnych przeszkód byś zdecydował się na tego typu rozwiązanie w każdej dowolnej chwili. Wystarczy, że zakupisz bezprzewodowy czujnik gazu zasilany bateriami. Innowacyjnym produktem jest czujnik gazu i czadu, który łączy w sobie dwie funkcje. Wykrywa on dodatkowo zbyt duży poziom tlenku węgla stanowiący równie duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.

Najlepszym miejscem do montażu urządzeń będzie kotłownia, kuchnia lub łazienka. Należy zamontować je na suficie z uwagi na właściwości gazu, który gromadzi się właśnie w tym miejscu. Z pewnością znajdziesz najbardziej dogodny punkt do instalacji czujnika bez względu na rodzaj zasilania urządzenia.

Kryteria wyboru czujników gazu

Jak dobrać odpowiedni czujnik gazu i czym kierować się podczas wyboru? Tego typu urządzenia wyróżniają się szeregiem poszczególnych parametrów. Postanowiliśmy przybliżyć Ci je w jak najprostszy sposób. Znając poniższe kryteria, bez najmniejszego problemu wybierzesz produkt, który zapewni Ci maksymalne bezpieczeństwo.

Rodzaj zasilenia urządzeń to jedna z najważniejszych cech. Wśród najczęściej spotykanych opcji można wyróżnić czujniki gazu na baterie, elektryczne oraz łączące w sobie obie te funkcje. Akumulator bateryjny to pewność, że w razie awarii prądu urządzenie będzie działało przez cały czas. Warto jednak pamiętać o tym, by regularnie wymieniać baterie, ponieważ po rozładowaniu urządzenie będzie wyłączone z aktywności. Zasilanie z sieci wymaga podłączenia do gniazda elektrycznego, a to z reguły narzuca miejsce, w którym może być zamontowany czujnik. Dla Twojej wygody dostępny jest również czujnik gazu elektryczno-bateryjny.

Ważnym kryterium wyboru jest również głośność alarmu. Optymalna wartość sygnału dźwiękowego powinna być na poziomie 80-90 dB. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny parametr. Zbyt cichy alarm może być zupełnie niezauważony przez domowników, którzy znajdują się na innym piętrze lub są zamknięci w pokoju. Ponadto, alarm powinien wybudzić wszystkie osoby nawet z głębokiego snu.

Oprócz tego zwróć uwagę na intuicyjność obsługi. Domowe urządzenia powinny być łatwe w użytkowaniu. Dobrze jest, gdy panel ma podświetlany wyświetlacz i ułatwia odczyt pomiarów. Obudowa powinna być szczelna i odporna na kontakt z wodą. Dzięki temu wszelkie usterki nie wpłyną na poprawne działanie czujek.

W naszym asortymencie znajdziesz nie tylko standardowe produkty, ale również specjalistyczne oraz multifunkcyjne urządzenia. Do takich należy detektor gazu. Tego typu urządzenie powinno mieć wysoki poziom czułości oraz opcję, która zwiększa głośność alarmu wraz z rosnącym stężeniem wyciekającego gazu. Na uwagę zasługuje również czujnik czadu, gazu i dymu 3w1, jeśli zależy Ci na instalacji każdego sprzętu podnoszącego poziom bezpieczeństwa.

Sprawdź pełną ofertę czujników i sygnalizatorów.