Strona główna

Strzałka w prawo

Malowanie

Strzałka w prawo

Podkłady i grunty

Strzałka w prawo

Farby podkładowe

Strzałka w prawo

Farby podkładowe

Farby podkładowe to nieodłączny element każdej profesjonalnej malarskiej pracy. Są one specjalnym rodzajem farb akrylowych, które mają za zadanie przygotować powierzchnię pod dalsze prace malarskie.

Filtry

Farby podkładowe

Farby podkładowe to nieodłączny element każdej profesjonalnej malarskiej pracy. Są one specjalnym rodzajem farb akrylowych, które mają za zadanie przygotować powierzchnię pod dalsze prace malarskie.

40 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Podkłady i grunty

Wyświetlanie 24 z 40 produktów

Załaduj więcej

PROFESJONALNE PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI DO MALOWANIA

Każdy fachowiec przyzna, że farba podkładowa stanowi niezbędny element dla zachowania trwałości i dobrego wyglądu powłoki malarskiej. Zastosowanie farby podkładowej ułatwia późniejsze malowanie ścian, sufitów oraz innych powierzchni. Dzięki nałożeniu gruntu farba wykazuje większą przyczepność, mniejszą chłonność, lepsze krycie kolorem oraz większą wydajność.

Aby przygotować ściany, sufity, a także płyty gipsowo-kartonowe przed malowaniem, warto nałożyć najpierw podkład gruntujący. Dzięki temu zniwelujesz nierówną chłonność powierzchni oraz jej niejednolity odcień, co przełoży się na wygodną i wydajną aplikację kolorowej farby. Jeśli planujesz wykorzystać intensywne lub jasne pastelowe odcienie, przygotuj podłoże za pomocą gruntu.

W naszej ofercie znajdziesz preparaty wyprodukowane przez marki takie jak Dekoral, Śnieżka, Alpina i Diall. Sklepy Castorama zapewniają szeroki wybór farb podkładowych do rozmaitych powierzchni, aby malowanie przebiegało sprawnie i komfortowo.

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ FARBY PODKŁADOWE I GRUNTY?

Jeśli marzysz o pięknie pomalowanej ścianie, płocie, bramie wjazdowej albo metalowej ławce w Twoim ogrodzie, wiedz, że bez dobrego przygotowania nigdy nie osiągniesz pożądanego efektu. Potrzebujesz dobrej bazy, którą zapewnią Ci farby podkładowe albo grunty.

Farby podkładowe zapewniają ścianom oraz innym malowanym powierzchniom szereg cech, które ułatwiają późniejsze malowanie. Dzięki nim podłoże zyskuje większą przyczepność – czemu farba nie spływa, ale utrzymuje się na powierzchni. Wyrównują fakturę oraz kolor podłoża sprawiając, że farba zyskuje lepsze krycie i nie wymaga nakładania kilku warstw.

Natomiast dzięki gruntom zmniejsza się chłonność malowanych elementów. To sprawia, oszczędzasz zużycie farby i potrzebujesz mniejszej ilości do skończenia malowania. Ponadto grunty odpowiadają za wyrównanie powierzchni. Docenisz to, jeśli czeka Cię malowanie zniszczonego, betonowego płotu. Grunt wygładzi wszelkie rysy i drobne szczeliny, tworząc jednolitą powierzchnię, gotową do położenia farby.

GRUNT CZY FARBA PODKŁADOWA?

Mimo że głównym zadaniem zarówno farb podkładowych, jak i gruntów jest przygotowanie powierzchni do malowania, każdy z tych produktów posiada inne właściwości.

Grunty przeznaczone są do pracy przy generalnych remontach, a także malowania powierzchni znajdujących się na zewnątrz. Posiadają właściwości, które wzmacniają strukturę malowanego podłoża, wyrównują go oraz spajają. Grunty odpowiadają także za zwiększenie przyczepności farby do powierzchni.

Ale najważniejszą funkcją jest zmniejszenie jej podatności na wchłanianie farby. Dzięki tej cesze nie tylko przyśpieszysz proces malowania, ale także oszczędzisz pieniądze, które bez gruntu musiałbyś przeznaczyć na zakup dodatkowych puszek z farbą.

Natomiast farby podkładowe świetnie sprawdzą się podczas mniej zaawansowanych prac, np. przy przemalowywaniu ścian w pokoju. Podobnie jak grunt, zwiększają przyczepność właściwej farby, ale dodatkowo tworzą warstwę kryjącą. Dzięki temu spod zewnętrznej warstwy farby nie będzie prześwitywać stara powłoka, nawet jeśli była w intensywnym kolorze.

JAKI PRODUKT WYBRAĆ?

Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża oraz jego stanu technicznego.

Jeśli pracujesz na powierzchniach, których lata świetności już dawno minęły, zdecydowanie wybierz grunt zamiast farby podkładowej. Jeśli z kolei pracujesz w domu, na znakomicie zakonserwowanych ścianach, farba podkładowa do ścian będzie idealnym wyborem.

W następnej kolejności weź pod uwagę, z czego wykonane jest podłoże. Inny produkt sprawdzi się przy przygotowaniu powierzchni metalowej ławki, a inny – przy drewnianym płocie.

Przy doborze odpowiedniego podkładu ważny jest rodzaj malowanego podłoża. Przed malowaniem powierzchni metalowych polecamy zastosowanie podkładów chroniących przed rdzą, takich jak farba antykorozyjna do metalu. Zapewniają one ochronę przed pojawianiem się rdzy oraz wyrównanie przed aplikacją kolorowej farby czy lakieru.

W przypadku powierzchni metalowych szczególnie istotna jest przyczepność. W przeciwieństwie do innych materiałów, takich jak drewno lub beton, metal nie wykazuje żadnej przyczepności. Farba nałożona na nieprzygotowaną powierzchnię po prostu z niej spływa. Natomiast farba podkładowa do metalu zwiększa jego przyczepność na warstwę malarską.

Farba podkładowa do drewna powinna zabezpieczać je przed działaniem czynników atmosferycznym i wilgoci (jeśli znajduje się na zewnątrz) oraz ciemnieniem. Dobry produkt powinien stanowić połączenie impregnatu i gruntu, by nie tylko wyrównać powierzchnię oraz jej chłonność, ale także ochronić ją przed rozwijaniem się grzybów i pleśni.

FIRMA – ŚNIEŻKA, DEKORAL, A MOŻE DULUX?

W sklepach Castorama możesz wybierać produkty z szerokiej oferty wiodących firm.

Farba podkładowa Śnieżka wyrównuje chłonność oraz powierzchnię podłoża, pozbawiając go rys i drobnych szczelin. Zapewnia doskonałe krycie starych warstw malarskich. Podobne właściwości wykazuje farba podkładowa Dekoral.

Natomiast farba podkładowa Dulux charakteryzuje się głębokim kryciem, dzięki czemu zwiększa wydajność produktu przy jednoczesnym zmniejszeniu jego użycia.