Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Centralne ogrzewanie

Strzałka w prawo

Zawory mieszające

Strzałka w prawo

Zawory mieszające

Skuteczne budowanie oraz sprawne działanie instalacji grzewczych gwarantują rozmaite zawory. Pozwalają one bowiem w łatwy sposób kontrolować przepływ ciepłej wody, a także umożliwiają jej odcięcie w przypadku zbytniego nagrzania mieszkania.

Filtry

Zawory mieszające

Skuteczne budowanie oraz sprawne działanie instalacji grzewczych gwarantują rozmaite zawory. Pozwalają one bowiem w łatwy sposób kontrolować przepływ ciepłej wody, a także umożliwiają jej odcięcie w przypadku zbytniego nagrzania mieszkania.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Centralne ogrzewanie

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

Czym są zawory mieszające?

Zawory mieszające są urządzeniami służący do regulacji temperatury wody w instalacjach chłodniczych, systemach wentylacyjnych i grzewczych. Zawory mieszające pozwalają na zmiany w proporcjach wody zimnej i ciepłej, co sprawia, że możliwe jest kontrolowanie temperatury wody, która znajduje się w obiegu.

Zawory mieszające złożone są z trzech głównych elementów. Są to: korpus, wewnętrzny element mieszający oraz napęd. W korpusie zaworu znajdują się wejścia dla wody zimnej i ciepłej, a także wyjście dla wody już wymieszanej. Wewnętrzny element mieszający jest mechanizmem dzięki któremu możliwa jest regulacja ilości wody ciepłej i zimnej, przez co możliwe jest osiągnięcie pożądanej temperatury. Z kolei napęd zaworu steruje ruchem wewnętrznego elementu mieszającego.

Zawory mieszające stosuje się z powodzeniem w systemach ogrzewania podłogowego, w przypadku innych rodzajów grzejników, ale także w przypadku systemu wentylacji, klimatyzacji czy w systemie chłodniczym. Dzięki nim możliwa jest precyzyjna kontrola temperatury, a to z kolei pozwala na wyższy komfort użytkowania i kontrolę temperatury na najwyższym poziomie.

Zawory mieszające: rodzaje

Zawory mieszające przeznaczone są do regulacji temperatury wody, która znajduje się w systemach grzewczych lub chłodniczych. Mieszają one wodę w określonych proporcjach. Zawory mieszające wodę nie są produktem jednolitym i występują w wielu wariantach.

Istnieją zawory mieszając trójdrożne, które umożliwiają mieszanie wody pochodzącej z dwóch źródeł, dzięki czemu łatwiej o uzyskanie pożądanej temperatury.

Są też zawory mieszające termostatyczne. Te z kolei pozwalają na precyzyjną regulację temperatury, która odbywa się na podstawie pomiarów sondy termostatycznej, która pozwala na osiągnięcie ustawionej temperatury.

Zawory mieszające w systemach centralnego ogrzewania z napędem elektrycznym pozwalają na przejęcie zdalnej kontroli nad temperaturą wody. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu regulatora temperatury. Wykorzystywane w tym celu mogą być też systemy automatyki, które zainstalowane są w danym budynku.

Istnieją także zawory mieszające wodę ręcznie. W ten sposób można ręcznie regulować ilość wody ciepłej i zimnej. Są też zawory do centralnego ogrzewania, które mają zamontowany tłumik, przez co możliwa jest redukcja hałasu.

Wybór odpowiedniego zaworu może być trudny, ale jest konieczny, by cały system działał prawidłowo.

Zawory mieszające termostatyczne

Termostatyczne zawory mieszające są rodzajem zaworów mieszających, dzięki którym możliwa jest precyzyjna regulacja temperatury wody w systemach chłodniczych lub grzewczych. Wyposażone są w sondę termostatyczną, która służy do mieszenia temperatury wody i regulacji wewnętrznego elementu mieszającego w celu utrzymania stałej temperatury wody.

Zawory mieszające termostatyczne sprawiają, że użytkownik może bez problemu ustawiać pożądaną temperaturę wody. W dodatku później możliwe jest utrzymywanie tej temperatury wody automatycznie na stałym poziomie, niezależnie od okoliczności. To pozwala na komfort użytkowania, a także na poczynienie oszczędności energii – w ten sposób bowiem dochodzi do zminimalizowania strat ciepła, które wynikają z nadmiernego ogrzewania wody.

Zawory mieszające termostatyczne można stosować w rozmaitych systemach grzewczych – tak w ogrzewaniu podłogowym, jak i w klasycznych grzejnikach. Mogą być częścią systemów chłodniczych, w tym chłodnictwa przemysłowego, a także klimatyzacji. Ich różnorodność sprawia, że można je z łatwością dopasować do konkretnych potrzeb danego systemu i jego użytkowników.

Zawory mieszające trójdrożne

Zawory mieszające trójdrożne posiadają trzy wejścia i jedno wyjście. Dzięki temu możliwe jest mieszanie wody, która pochodzi z dwóch różnych źródeł – na przykład z systemu chłodzącego i z kotła grzewczego. To z kolei pozwala na uzyskanie pożądanej temperatury wody.

Zawory mieszające trójdrożne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba dokładności w dostosowaniu temperatury wody. W ten sposób możliwe jest zapewnienie maksymalnego komfortu użytkowania i jednoczesna minimalizacja strat ciepła. Zawory te często są wykorzystywane w ogrzewaniu podłogowym, gdzie precyzja w regulacji temperatury wody ma ogromne znaczenie.

Zawory te dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach – również jako niewielkie, kompaktowe zawory mieszające, co sprawia, że można je bez problemów dostosowywać do różnych systemów grzewczych i chłodzących.

Zawory mieszające elektryczne

Zawory mieszające elektryczne to takie, które są sterowane przy pomocy silnika elektrycznego. Pozwala na to automatyczny regulator temperatury, który pozwala na przejęcie kontroli nad temperaturą wody.

Takie sterowanie pozwala na bardzo szybkie, ale przy tym niezwykle precyzyjne dostosowanie temperatury wody do panujących aktualnie warunków. Najczęściej tego typu zawory stosuje się w instalacjach HVAC. Można dzięki nim minimalizować straty ciepła, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które wydać trzeba by było na wyższe rachunki za zużycie energii.