Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rodzaje pił ręcznych

Mimo iż mamy dostęp do wielu elektronarzędzi, piły ręczne wciąż znajdują zastosowanie przy wielu pracach budowlanych, wykończeniowych, ciesielskich czy ogrodowych. Aby prawidłowo i skutecznie je użytkować, warto znać rodzaje pił ręcznych, które różnią się od siebie przeznaczeniem, konstrukcją czy elementem tnącym.

cięcie piłącięcie piłącięcie piłącięcie piłą

Podział ze względu na zastosowanie

Do metalu – tutaj możemy mówić o dwóch najbardziej popularnych i skutecznych rodzajach pił. Pierwszym z nich są piły ramowe z oprawką, rękojeścią i wymienianym po zużyciu brzeszczotem o drobnych ząbkach. Drugim są zaś piły ramowe z regulowanym brzeszczotem, który umożliwia cięcie metalu w trudno dostępnych miejscach.

Do drewna – do skutecznego cięcia drewna stosowane są głównie piły nazywane płatnicami. Bardzo często wykorzystywane są w profesjonalnych zakładach meblarskich i tartakach. Poszczególne modele posiadają czarne, hartowane ząbki. Odmianą płatnic są otwornice, które posiadają wąskie ostrze, służące do wycinania otworów i krzywizn.

Uniwersalne – to piły ręczne służące do obróbki wielu różnych materiałów – drewna, metalu czy plastiku. Dobrym przykładem uniwersalnych narzędzi są piły włośnicowe, używane do drewna, metalu i szkła. Posiadają one bardzo cienkie brzeszczoty pokryte spiekanymi węglikami, co umożliwia precyzyjne wyrzynanie skomplikowanych kształtów. Ich odmianę stanowią piły włośnicowe z prowadnicą, które umożliwiają niezwykle dokładne ustawienie ostrza w miejscu cięcia.

piła płatnica Stanleypiła płatnica Stanleypiła płatnica Stanleypiła płatnica Stanley

Podział ze względu na konstrukcję

Poprzeczne – to rodzaj pił umożliwiający cięcie sporych kawałków drewna (zazwyczaj dużych pni drzew) w szybkim tempie. Do użytkowania tej piły potrzebne są zawsze dwie osoby – raz jedna ciągnie ją do siebie, raz druga.

Grzbietnice – o ile piły poprzeczne nie umożliwiają cięcia precyzyjnego, o tyle za pomocą pił grzbietowych możemy z dużą dokładnością piłować i nacinać mniejsze elementy. Skuteczne obrabianie materiału zapewniają zęby pochylone do przodu, które w jednym kierunku poruszania piłą tną, a w drugim usuwają wióry.

Kabłąkowe – to piły posiadające wąskie ostrze i mocno zagęszczone zęby, służące przede wszystkim do cięcia mokrego drewna, ale również miękkich metali. W zależności od materiału z którym pracujemy, powinniśmy stosować wymienne brzeszczoty.

Podział ze względu na kąt nachylenia zębów

Piły kątowe, nazywane również ukosowymi, znajdują się na prowadnicach i służą do precyzyjnego cięcia pod różnymi kątami. Często stosuje się je do podobnych prac, wykonywanych grzbietnicą, ale należy pamiętać, że piły ukosowe są od nich zdecydowanie mniej poręczne. Piły, w których kąt nachylenia zębów jest większy niż 90°, są urządzeniami służącymi do piłowania w poprzek włókien, o mniejszym niż 90° polecane są do piłowania wzdłuż włókien. Piły o kącie nachylenia zębów równym 90° uznaje się z kolei za urządzenia uniwersalne.

Data publikacji: 21.01.2015