Farby do betonowej podłogi w garażu
 

Betonową podłogę w garażu można wykończyć na kilka sposobów. Zwykle kładziemy tam płytki ceramiczne, ale dobrym pomysłem jest też pomalowanie jej farbą.

mycie podłogi z betonu

Dawniej do malowania betonowych podłoży stosowano farby chlorokauczukowe. Ich odporność nie była jednak wystarczająca: po kilku latach zrobione z nich powłoki zaczynały się łuszczyć i odchodzić. Znacznie lepiej sprawdzą się w tym celu nowoczesne farby chemoutwardzalne.

Jak przygotować podłoże

Jeśli betonowa podłoga w garażu była już wcześniej malowana - starą powłokę należy usunąć (na przykład szlifierką do betonu). Ewentualne ubytki i nierówności powinniśmy zniwelować; najlepiej przy użyciu szybkowiążącej zaprawy renowacyjnej do betonu. Podłoga powinna być czysta i starannie odkurzona, a także odpylona (możemy ją wcześniej wyczyścić za pomocą szczotek drucianych lub nawet wypiaskować, po czym dokładnie odpylić). Tłuste i brudne plamy muszą być usunięte odpowiednim rozpuszczalnikiem. Te czynności są niezwykle ważne, ponieważ posadzka betonowa musi być odpowiednio przygotowana, żeby warstwa farby chlorokauczukowej szczelnie do niej przywierała tworząc trwałą powłokę.

Jeśli planujemy malowanie świeżo wykonanej podłogi, pamiętajmy, że powinna być ona wysezonowana przez co najmniej 28 dni, pozbawiona rys, spękań oraz mleczka cementowego.

Jak wzmocnionych farbą farbę wybrać

Do posadzek przemysłowych powinniśmy użyć specjalnie wzmocnionych farb do betonu, które będą szczególnie odporne na obciążenia mechaniczne i chemiczne. Jednak do naszej podłogi w garażu, która nie jest tak bardzo eksploatowana wystarczy nam dwuskładnikowa powłoka do betonu. Taka farba chemoutwardzalna zwiąże strukturę powierzchni posadzki betonowe, co oprócz spełnienia innych funkcji, sprawi, że podłoga będzie zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Beton nie będzie pękał, kruszył się, a jego porowatość zostanie zniwelowana, dzięki czemu będziemy mogli łatwo sprzątać podłogę w garażu.

farba do betonu

W sklepach znajdziemy duży wybór farb chemoutwardzalnych na bazie żywicy epoksydowej lub poliestrowej. Różnią się one składem, rodzajem utwardzacza i wymaganiami co do podłoża. Tworzą jednolitą, gładką powierzchnię, dzięki czemu powłoka jest estetyczna, szczelna, antypoślizgowa i łatwa w utrzymaniu czystości.
Jeśli planujemy wykonać powłokę cienkowarstwową, możemy zastosować farbę dwuskładnikową, wodorozcieńczalną. Trwalsze, ale i droższe są powłoki grubowarstwowe, do 5 mm grubości.

Do malowanie możemy użyć pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego i w większości przypadków nie będziemy mieli problemów z samodzielnym pokryciem naszej posadzki.

Data publikacji: 02.12.2012