Jak pozbyć się starej lamperii

Odświeżenie ściany pokrytej w dolnej części farbą olejną jest prawdziwym utrapieniem i może przeciągnąć remont o ładnych kilka dni. Czy ci, którzy chcieliby jak najszybciej pomalować ściany, są zmuszeni do skucia warstw farby? Podpowiadamy, co zrobić, aby nie uciekać się do takich drastycznych operacji.

pozbywanie się lamperiiLamperie odchodzą do lamusa, a ich funkcje ochronne biorą na siebie współcześnie produkowane zmywalne farby do wnętrz. Zanim jednak na dobre rozstaniemy się z lamperiami, konieczne będzie ich usunięcie. Trzeba wiedzieć, że to zadanie – choć oczywiście wykonalne – może się okazać niezmiernie trudne i nieprzyjemne. Niepozornie wyglądający (i nieestetyczny) pas starej farby olejnej będzie się bronił przed usunięciem, ale dzięki naszym poczynaniom w ostatecznej rozgrywce nie będzie miał szans przetrwać.

Opalarka 

Narzędzie to będzie niezwykle przydatne w przypadku, gdy do usunięcia mamy jedną warstwę starej farby. Gdy będzie ich więcej, praca z opalarką znacznie się wydłuży. Z jednej strony rozgrzewamy niewielką powierzchnię warstwy farby, z drugiej – po jej nadtopieniu – podważamy jej strukturę szpachelką. Pamiętajmy przy tym o zabezpieczeniu dłoni za pomocą rękawic odpornych na działanie wysokich temperatur. Komfort pracy zapewni nam też otwarte okno.

Płyn do usuwania powłok malarskich

Specjalne substancje, którymi pokrywa się stare warstwy farby, są bardzo skuteczne, ale trzeba ich używać przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa. Są łatwopalne, położone na farbie wydzielają mocny, nieprzyjemny zapach, używając ich, trzeba koniecznie pamiętać o rękawicach ochronnych i znakomitej wentylacji pomieszczenia.

opalarka castoramaTynk o zwiększonej przyczepności

Znakomite rozwiązanie dla osób, którym nie wystarczyły powyższe sposoby. Przed nałożeniem warstwy tynku o zwiększonej przyczepności trzeba lamperię odpowiednio przygotować: ściana powinna zostać odtłuszczona, a jej powierzchnia pozdzierana i nierówna – to pomoże utrzymać się warstwie tynku. Do porysowania powłok starej farby przyda się szczotka druciana, śrubokręt lub papier ścierny o grubym ziarnie. Odtłuszczoną, porysowaną i odkurzoną powierzchnię przed nałożeniem warstwy tynku trzeba zagruntować.

Młotek murarski

Jeśli zawiodą wszystkie opisane metody, pozostaje skuć warstwę farby, najlepiej za pomocą młotka murarskiego. Niestety, ściana po takim zabiegu będzie musiała zostać poddana renowacji z uzupełnieniem brakujących części tynku włącznie. Pamiętajmy, by nie rozpoczynać tynkowania, nim nie opadnie kurz po skuciu lamperii i nim solidnie nie zagruntujemy tych fragmentów ściany, których dotyczyć będzie renowacja.

 

 

Data publikacji: 24.05.2015