Trawa pampasowa

Posiada wąskie liście w odcieniach zieleni – przy kontakcie z rośliną należy uważać, aby się nie skaleczyć, ponieważ liście są bardzo ostre. Tworzą one dość duże i zwarte kępy. W polskim klimacie jej kwitnienie przypada na wczesną jesień od września do października – kwiatostany tej rośliny najczęściej są białe lub różowe. Uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest możliwa, pod warunkiem, że odpowiednio zadba się o zimowanie trawy pampasowej – należy ją dokładnie osuszyć i okryć przed mrozami.

Wzrasta na stanowiskach nasłonecznionych, ale w glebie o sporej wilgotności. Dodatkowo ziemia powinna być żyzna i stosunkowo przepuszczalna. Zimą podłoże powinno odprowadzać wodę, dlatego warto umieścić ją na podwyższeniach terenu. Można również wykopać kortaderię przed zimą i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, ponowne zasadzenie rośliny następuje wówczas w maju.

W czerwcu i lipcu wymaga regularnego podlewania, lecz trzeba uważać, aby nie zmoczyć liści. Dobrze działają na nią nawozy azotowe. Rozmnażanie okolcza srebrzystego następuje poprzez podział karp w okresie wiosennym – wysiew z ziarniaków jest w naszym klimacie nieskuteczną metodą. Niezwykły wygląd traw pampasowych sprawia, że są one często samodzielną ozdobą trawnika.

Dobrze prezentują się również w pobliżu zbiorników wodnych, a więc stawów lub oczek. Kwiatostany stosowane są także do wykonywania imponujących bukietów do pomieszczeń. Ponadto roślina znajduje zastosowanie też w uprawie pojemnikowej. Wybierając trawę pampasową do ogrodu należy pamiętać, aby poznać mrozoodporność każdej odmiany i zaopatrzyć się w gatunek najlepiej znoszący ostre zimy – do naszych warunków klimatycznych polecana jest Cortaderia selloana 'Pumila'.