Produkty

Uczep rózgowaty

Łac. Bidens ferulifolia

Uczep rózgowaty

Uczep rózgowaty, z łac. Bidens ferulifolia lub inaczej ferulaefolius, zwany również zapaliczkowatym to jeden z dwóch gatunków uczepów – rodzaju roślin z rodziny astrowatych. Pochodzi on z Ameryki Środkowej. Jest byliną, ale w polskim klimacie częściej uprawiany jest jako roślina jednoroczna. 

Uczep rózgowaty wyróżnia się mocno żółtymi kwiatami z ciemniejszymi środkami; mają one pięć płatków. Koszyczki kwiatowe liczą około 5 cm średnicy i są zebrane w grupy liczące trzy lub więcej kwiatów. Liście są strzępiaste, drobne i podzielone, a łodygi cienkie i delikatne. Pokrój uczepu rózgowatego jest niski i rozłożysty – można traktować go jak roślinę okrywową. Osiąga wysokość około 50 cm, choć znacznie częściej zatrzyma się na 20 cm.

Na początku przybiera formę kępki, a potem zwisa lub płoży się. Kwitnie od lata do jesieni. Ze względu na swoje liczne, żółte kwiaty i specyficzny pokrój dywanowy, nazywa się go złotym deszczem. Uczep rózgowaty można swobodnie uprawiać w ogrodzie, ale pozostawiony w gruncie na zimę, zginie. Potrzebuje dobrze użyźnionej ziemi o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego oraz średniej wilgotności – wtedy będzie rósł najlepiej.

Generalnie uczepy są łatwe w uprawie i mogą rosnąć na każdej glebie, jeśli będą regularnie podlewane. Uczep rózgowaty będzie najobficiej kwitł w pełnym słońcu. Bidens nadaje się doskonale do pojemników na balkony czy tarasy. Uczep rózgowaty jest zdolny do przezimowania w temperaturze nie mniejszej niż 15°C, lecz nie będzie wtedy rozwijał się bujnie i efektownie. Należy uważać na mszyce, ślimaki i mącznika prawdziwego.

Jak rozmnażać uczep? W ogrzewanej szklarni wysiewa się wczesną wiosną nasiona, a wysadza je na zewnątrz, gdy nie ma już ryzyka przymrozków. Żeby uzyskać szczególnie rozgałęziony pokrój, należy ułamać stożki wzrostu, gdy osiągną 5 cm wysokości.

Uczep rózgowaty doskonale nadaje się do jednorocznej uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ze względu na swoje obfite i długie kwitnienie w intensywnym, żółtym kolorze oraz płożący pokrój stanowi niewątpliwą ozdobę ogrodu i posesji.