Produkty

Zegar jako element dekoracyjny

Zegar jako element dekoracyjny

Zegar to nie tylko praktyczny sprzęt, pozwalający mierzyć czas, ale także element, który może być ciekawą dekoracją i niebanalnym uzupełnieniem wnętrza. Jak wykorzystać zegar jako akcent ozdobny?

Zegary – ponadczasowa dekoracja

Znamy i spotykamy rożne typy zegarów, począwszy od tych najstarszych – słonecznych – poprzez antyczne, rokokowe, klasyczne, aż po elektroniczne. Są wśród nich egzemplarze duże i małe, umieszczone w parkach, na gmachach, dworcach, ale również we wnętrzach, stojące i wiszące, czy noszone przy sobie: kieszonkowe i na Zegarrękę. Zegar –od wieków ceniony, współcześnie może być ciekawym dopełnieniem rozmaitych aranżacji.

Zegary, które najczęściej spotykamy we wnętrzach, najogólniej można podzielić na:

- stojące, będące odrębnym meblem albo stanowiące nadstawkę na mebel,
- wiszące o różnorodnych kształtach, wielkościach i stylach,
- kominkowe, służące uświetnieniu oprawy kominka,
- inne użytkowe zegary stojące, np. biurkowe lub budziki,
- zegary specjalne, np. tematycznie związane z jakimś hobby.

Jednak nie do każdego wnętrza określony zegar pasuje. Zegar powinien bowiem być nie tylko funkcjonalny, ale także współgrać z przyjętym stylem wystroju. Wybór odpowiedniego zegara albo odwrotnie – dopasowanie pozostałego wystroju do zegara – to wcale nie takie proste zadanie.

Zegar centralnym punktem wnętrza

Jeżeli staniemy się posiadaczami starego, stojącego zegara o wysokości i konstrukcji zbliżonej do szafy, możemy oprzeć na nim całą aranżację pomieszczenia. Warto umieścić obok niego inne meble w dawnym stylu, np. masywne szafy, serwantkę, fotele, stylowe krzesła czy solidny stół. Możemy w ten sposób urządzić jeden z pokoi, a z pewnością przypadnie on do gustu szczególnie osobom ceniącym klasyczny i elegancki styl. Niemałą atrakcją domu będzie też pokój gościnny utrzymany w dawnym stylu, z centralnym punktem w postaci dekoracyjnego zgaru. Stojący, drewniany zegar (często też ze staromodną kukułką) w swej obudowie zwykle posiada także dodatkową szafkę, która pozwoli na wygodne przechowywanie wielu drobiazgów.

Zegary stojące szafkowe czy nastawne (znacznie niższe, ale też ciężkie i masywne) stanowią często bardzo cenne antyki. Zachowało się ich sporo, bo w dawnych czasach chętnie fundowano sobie takie bogato zdobione, reprezentacyjne przedmioty. Posiadają one mnóstwo dekoracyjnych wzorów umieszczanych na obudowach, cyferblatach czy w podstawach. Bywają często unikalnymi dziełami sztuki. Dziś możemy czasem znaleźć je w rodzinnych, zapomnianych zasobach albo w sklepach z antykami. Dla zwolenników historycznych wnętrz takie zegary to niezwykle cenne sztuki.

Zegar z barometremW odmiennym, dużo bardziej nowoczesnym wnętrzu, doskonale będzie prezentował się duży zegar umieszczony na jednej z bardziej widocznych ścian. Artystyczne duże zegary stały się ostatnio bardzo modne. Spotykamy je przykładowo na ścianie reprezentacyjnego salonu czy też wytwornego gabinetu, gdzie mogą zastępować inne dekoracje czy obrazy.

Zegar jako uzupełnienie aranżacji

Do wnętrz z dużą ilością nowoczesnych sprzętów i elektronicznych gadżetów bardzo dobrze będą pasowały zegary z nowoczesnymi wyświetlaczami cyfrowymi, ale także inne zegary o futurystycznej czy naukowo-fantastycznej formie.

We współczesnych aranżacjach świetnie sprawdzają się zegary różnej wielkości z ciekawymi kształtami, kolorami, fakturą czy rysunkiem cyferblatu. Tło zegara może zawierać także własne fotografie, niezapomniane widoki czy też upamiętniać ważne chwile.

Ciekawym pomysłem mogą okazać się także zegary stylizowane na tradycyjne modele dworcowe. Celowo nawiązują one do podróżniczo-krajoznawczych klimatów. Taki zegar w pokoju podróżnika czy zapalonego turysty będzie bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Zwolennicy sztuki orientalnej z pewnością chętnie zastosują w swych wnętrzach zegary (najlepiej dość spore, czy to wiszące, czy stojące) z motywami i inspiracjami zaczerpniętymi z kultur wschodnich. Bywają wśród nich okazy bardzo wyjątkowe i egzotycznie piękne.

Dla miłośników szeroko pojętej natury dostępne są zegary o charakterze związanym z astronomią, wszechświatem, światem zwierząt i roślin. Tego typu zegarowe dekoracje dobrze uzupełnią naturalistyczne wnętrza, w tym także urządzane w stylu rustykalnym.

Wielu zwolenników zdobyły sobie zegary szklane. Pozwalają one na łatwiejsze utrzymywanie ich w czystości (szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi zegarami z kukułką). Posiadają też sporą powierzchnię wykonaną ze szkła, co umożliwia wykonanie na nich okolicznościowych grawerowań, np. napisów, ornamentów czy ozdób pełniących rolę swoistych symboli. Zegary takie mogą stanowić cenną pamiątkę i ważny element w wystroju wnętrza. Zegary ze szkła dają też spore możliwości zindywidualizowania ich wyglądu.

Zegary niemal wszędzie potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat, zarówno w przestrzeniach domowych, jak i ośrodkach wypoczynkowych, hotelach czy lokalach gastronomicznych – warto więc umiejętnie wpleść je w daną aranżację.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać najlepszą stację pogodową?

Jak wybrać najlepszą stację pogodową?
Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie, dzięki któremu zawsze będziemy wiedzieli, co na siebie założyć, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Odczyt ...
Czytaj więcej

Wybieramy zegary do mieszkania

Wybieramy zegary do mieszkania
Mówi się, że najlepszym wynalazkiem Szwajcarów jest zegar z kukułką. Ale przy całej sympatii do Helwetów, czy to będzie dla nas najlepszy wybór pod wz...
Czytaj więcej

Na czym polega konstrukcja domowej stacji pogodowej?

Na czym polega konstrukcja domowej stacji pogodowej?
Możliwość przewidywania pogody a tym samym świadomość tego, jaka temparatura czeka nas w nadchodzącym dniu, bywa bardzo pomocna. Osobista, domowa stac...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.01.2016
Bardzo lubię zegary, ale te naścienne i duże, dlatego u nas w każdym pomieszczeniu jeden wisi i nie tylko zdobi ale i pozwala na kontrolę czasu.

Ocena i komentarz dla:

Zegar jako element dekoracyjny