5 nieoczywistych akcesoriów pomocnych podczas remontu i majsterkowania

Narzędzia typu wiertarka, młotek czy komplet płaskich kluczy wchodzą w skład wyposażenia niemal każdego przydomowego warsztatu. Aby nasza pracownia była jednak w pełni funkcjonalna, warto zaopatrzyć się również w kilka dodatkowych gadżetów, które przydadzą się podczas wielu prac remontowych. Oto 5 ułatwiających pracę akcesoriów remontowych, które powinny znaleźć się w naszej skrzynce na narzędzia.

1. Flamastry

zestaw markerówFlamastry kojarzą nam się z czasami szkolnymi, gdy za ich pomocą zaznaczaliśmy najważniejsze fragmenty notatek. Tymczasem są to akcesoria, bez których nie obejdzie się żaden majsterkowicz, a szczególnie taki, który ceni sobie dokładność wykonywanej przez siebie pracy. 

Flamaster przyda się podczas wykonywania trasowania. Przy jego użyciu zaznaczymy linie oraz punkty, dzięki którym łatwiej przetniemy dany materiał. Flamastry kupione w sklepie budowlanym można zastosować na wielu powierzchniach, od betonu i miedzi, po metal i drewno. Tusz markera utrzymuje się na większości tworzyw (nawet na zawilgoconych czy przybrudzonych), a jego zastosowanie pozwala uzyskać równe cięcie. 

 

Na rynku dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych flamastrów. Możemy je stosować również przy segregowaniu narzędzi, oznaczając za ich pomocą pudełka i szuflady. 

 

Zazwyczaj flamastry mają właściwości wodoodporne, co sprawia, że szybko nie zetrą się, ale też trudniej je usunąć. Trzeba więc dobrze przemyśleć na jakiej powierzchni ich użyjemy. Gdy chcemy mieć pewność, że użyty materiał piśmienny zetrze się i nie pozostawi śladu na materiale – wykorzystajmy ołówek stolarski.

2. Ołówek stolarski

 

ołówek zaznaczanie

Ołówek stolarski, mimo niewielkiego rozmiaru, jest gadżetem do wielu różnych zastosowań. Docenią go osoby, które często zajmują się obróbką drewna, ponieważ przy jego pomocy wyznaczą perfekcyjne linie cięcia, obrysują dowolny kształt lub po prostu zrobią notatki. Ołówek stolarski przyda się także do wyznaczania miejsca łączeń w panelach podłogowych. Jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, zazwyczaj ma też intensywny kolor, co zapobiega jego zgubieniu. 

Podczas prac remontowo – montażowych, oprócz ołówka stolarskiego, możemy także zaopatrzyć się w dedykowane ołówki do betonu, szkła, cegły czy mokrych powierzchni. Praca w gorszych warunkach pogodowych czy na różnych powierzchniach nie będzie już stanowiła problemu. 

Dużą zaletą wykorzystywania ołówków jest łatwość usunięcia śladów po ich użyciu – wszystkie zaznaczone ołówkiem linie, kropki czy krzyżyki wystarczy zetrzeć. Pamiętajmy, aby razem z nim kupić odpowiedniego rozmiaru temperówkę i przydatną gumkę do mazania.

3. Pistolet do klejenia na gorąco

 

pistolet do klejenia na gorąco

Pistolet na gorący klej przydaje się nie tylko w rękodziele, ale także podczas wielu prac w domu i warsztacie. Wystarczy podłączyć pistolet do zasilania, rozgrzać go, co jednocześnie roztopi klej i umożliwi jego aplikację na wybraną powierzchnię. Skleimy nim tworzywa sztuczne, drewno, metal oraz tkaniny. Klej jest przezroczysty, dzięki czemu spoiny wyglądają estetycznie, a po wyschnięciu są zazwyczaj niewidoczne. 

Wykorzystamy go do szybkiego naprawienia pękniętych płytek, dziecięcych zabawek, wypełnienia ubytków w niemal dowolnych przedmiotach i sklejenia rozerwanych kabli. Obszar zastosowania kleju na gorąco jest równie duży, jeśli nawet nie większy, niż popularnej szarej taśmy. Warto wykorzystać jego potencjał.

4. Latarka czołowa

Można pomyśleć, że nie potrzebujemy latarki, jeśli posiadamy dobrze naświetloną przestrzeń do majsterkowania. Tymczasem urządzenie to okaże się niezbędne w wielu sytuacjach, zwłaszcza wtedy, gdy naszą pracę musimy przenieść w inne rejony domu albo doświetlić elementy, nad którymi pracujemy, chcąc przy tym zachować wolne ręce. Latarkę czołową szczególnie docenimy przy naprawianiu zatkanego odpływu w zlewie czy też podczas poszukiwania innych narzędzi w ciemnej szafce. 

 „Czołówka” zazwyczaj posiada kilka trybów oświetlenia, co pozwala na perfekcyjne dopasowanie intensywności światła do swoich potrzeb. Jest przy tym lekka i ma regulowaną opaskę, dzięki czemu nie spada oraz nie ściska skroni.

Porada eksperta

Latarki często bywają urządzeniami zawodnymi, a o przepalonej żarówce łatwo jest zapomnieć. Aby móc z niej korzystać zawsze wtedy, kiedy jest potrzebna, warto zakupić czołówkę LED, która posłuży przez znacznie dłuższy czas.

5. Szczotka druciana

Szczotka druciana przyda się do szybkiego i skutecznego usuwania warstwy starej farby, rdzy czy zabrudzeń z różnych powierzchni, takich jak ogrodzenia, drzwi, narzędzia, felgi czy płytki. Do wykonywania precyzyjnych prac na niewielkich powierzchniach warto mieć kilka szczotek o różnej wielkości. Alternatywą dla tego narzędzia może być zwykły druciak kuchenny, choć nie jest on równie wytrzymały, a także skrobak z wymiennym ostrzem, który przyda się podczas usuwania nierówności z różnych powierzchni. 

 

Nasze zestawienie można dowolnie rozszerzać o kolejne uniwersalne narzędzia i akcesoria do remontu. Wielu majsterkowiczom z pewnością przydada się także:

  •  uniwersalna taśma montażowa, która trwale sklei ze sobą różnego rodzaju przedmioty, np. ceramikę, szkło, porcelanę, tworzywo sztuczne, kamień, tynk czy metal.

  • nóż metalowy z łamanymi ostrzami nadający się do cięcia papieru, kartonów, tektury, płyt gipsowo-kartonowych czy tapet.

  • rękawice ochronne, które z pewnością wykorzystamy podczas wielu różnych prac, bez obaw o pobrudzenie lub uszkodzenie dłoni.