5 sposobów na odmianę frontów szafek kuchennych

Nie musimy przeprowadzać wielkich rewolucji i remontować kuchni, żeby ją nieco odświeżyć i unowocześnić jej wygląd. Zmiany nie muszą być również ani drastyczne, ani kosztowne, by ich efekt w pełni nas zadowolił. Jednym ze sposobów na oryginalną kuchnię jest odmiana frontów szafek.

odmienione fronty szafek kuchennychJeśli znudził nam się wygląd naszej kuchni i chcielibyśmy uzyskać unikalny efekt, który wyróżniłby ją spośród innych – przyjrzyjmy się naszym szafkom. W prosty i tani sposób możemy zmienić ich fronty, co wpłynie na wygląd całego pomieszczenia. Oto 5 sposobów na odnowienie frontów szafek.

1. Malowanie

Sposób, który jest najprostszy i najszybszy, ale i najmniej wymyślny. W zależności od tego, jak dużo mamy fantazji i odwagi, fronty możemy pomalować jednorodnie pastelowymi, jasnymi kolorami lub wręcz przeciwnie – nadać im intensywne, wyraziste i jaskrawe barwy. Możemy nawet zabawić się w kubistów i stworzyć na frontach geometryczne wzory – wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie farby i pędzle oraz zaczerpnąć inspiracji z galerii sztuki czy albumów. Podsumowując – jedynie od nas zależy, co zrobimy z szafkami, musimy jedynie obudzić w nas artystów. Jeśli brakuje nam pomysłów, warto zastosować uniwersalne wzory, które sprawdzają się zawsze – np. pasy czy kropki lub szachownicę. Możemy też skorzystać z szerokiej oferty szablonów, jakie oferuje współczesny rynek i stworzyć oryginalną dekorację.

2. Materiał lub tapeta

Obramowanie naszej szafki może stworzyć naturalną ramkę dla wyciętej na miarę tapety czy tkaniny. Taką ozdobę możemy przykleić specjalnym klejem lub przypiąć pinezkami lub nawet takerem. Wybór wzorów tapet i materiałów jest tak wielki, że na pewno znajdziemy ten ulubiony i pasujący do reszty wyposażenia naszego pomieszczenia. Jasna, kremowa kuchnia może bardzo ładnie wyglądać z motywami florystycznymi – pastelowymi różyczkami, wyrazistymi makami czy błękitnymi chabrami. Jeśli chcemy, żeby fronty szafek były wciąż zmywalne, możemy użyć tapet winylowych i na flizelinie – są one szczególnie odporne na działanie wody i detergentów, ponieważ są przeznaczone do wykańczania ścian w kuchniach i łazienkach.

3. Mozaiki i płytki ceramiczne

Jeśli nasze szafki są wykonane solidnie, możemy wyłożyć ich fronty płytkami, co doda im szczególnego charakteru. Możemy je ozdobić w całości drobną mozaiką dla wywołania dużego efektu lub przykleić pojedyncze, większe kafle, żeby zmiana była subtelniejsza. Płytki ceramiczne na frontach mogą sprawić, że nasza kuchnia będzie swoim wyglądem nawiązywała do polskiej tradycji bądź przypominała portugalski styl aranżacji wnętrz. Jeśli lubimy rustykalne aranżacje, takie rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie. Możemy wybrać też drobne płytki z motywami roślinnymi lub marynistycznymi, które dobrze będą komponować się z kuchnią w skandynawskim stylu – pełną bieli i błękitu.

4. Kuchenny notatnik

Ciekawym pomysłem na odświeżenie frontów naszych szafek jest przeistoczenie ich w funkcjonalną powierzchnię, po której można pisać lub przypinać notatki za pomocą magnesów czy pinezek. Taki efekt osiągniemy na różne sposoby – możemy pomalować wyznaczoną część szafki farbą tablicową, po której będziemy potem mogli pisać kredą, lub farbą magnesową, co pozwoli nam dodatkowo wieszać na szafce pocztówki i kartki za pomocą magnesów. Na rynku dostępne są także specjalne panele, które można przykleić do powierzchni i w ten sposób stworzyć przydatną tablicę, na której zapiszemy listę zakupów, przepis lub wiadomość dla naszych bliskich. Jeśli ktoś nie chce wprowadzać czerni do swojej kuchni, dobrą alternatywą jest korek. Możemy zaopatrzyć się bez trudu w płytę z tego materiału, którą przytniemy na pożądane wymiary i przykleimy do frontu. W ten sposób uzyskamy nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale i tablicę informacyjną.

malowanie szafek w kuchni5. Dekorowanie

Nie musimy diametralnie zmieniać wyglądu naszych szafek ani trwale wpływać na ich oryginalny stan – możemy je również ozdobić. Monotonne szybki witryn możemy wymienić na bardziej oryginalne przeszklenie, na przykład kolorowe witraże, lub zastąpić je ażurowymi panelami. Jeśli boimy się dużych zmian, spróbujmy jedynie wymienić uchwyty, co również odświeży wygląd kuchni. Na frontach możemy naklejać i przyczepiać różnego rodzaju ozdoby – drewniane aplikacje wycięte z płyt i sklejek oraz obrazki i zdjęcia. Te ostatnie dobrze będą wyglądały w ramkach, ale możemy także powiesić je w innych oprawach – antyramach czy subtelniejszych i lżejszych oprawkach papierowych lub foliowych.

Data publikacji: 13.08.2015