5 sposobów na wykończenie sufitu

Zwykle podczas remontu czy wykańczania nowego mieszkania nie poświęcamy wiele uwagi sufitowi. Najczęściej jego warstwę dekoracyjną stanowi jedynie farba – przeważnie w białym kolorze. Sufit może jednak okazać się powierzchnią nie tylko wyjątkowo ozdobną oraz oryginalną, ale i praktyczną. Oto nasze pomysły na jego niecodzienne zaaranżowanie.

sufit podwieszany1. Sufit podwieszany – tradycyjny sufit podwieszany wykonywany jest zwykłe z płyt gipsowo-kartonowych, choć coraz częściej możemy spotkać się także z wykorzystaniem do jego konstrukcji kasetonów trójwymiarowych. Zarówno płyty G-K, jak i profile, na których się je mocuje, dają się wyginać, co pozwala na stworzenie pod sklepieniem konstrukcji w rozmaitych kształtach i na kilku poziomach. Należy także pamiętać o oświetleniu, za pomocą którego stworzone dekoracje można gustownie podkreślić i wyróżnić. Zaletą tego typu sufitu jest także możliwość ukrycia pomiędzy nim a stropem elementów instalacji, np. przewodów elektrycznych czy rur. Fale, prostokąty czy abstrakcyjne kształty wykończone różnorodnymi kolorami na pewno urozmaicą pustą płaszczyznę sufitu.

2. Sufit napinany – to ciekawa alternatywa zarówno dla tradycyjnie wykończonego sufitu, jak i dla konstrukcji podwieszanej. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możemy uczynić z sufitu największą dekorację salonu czy sypialni. Dzięki najnowszym technologiom i coraz bogatszej ofercie producentów, sufit tego rodzaju może mieć idealnie gładką, satynową powłokę, imitować gwieździste niebo bądź przedstawiać dowolnie wybrany przez nas nadruk czy zdjęcie. Możemy również dowolnie go podświetlić – np. za pomocą taśmy RGB – albo wybrać opcję w całości świecącą. Możliwość zastosowania różnych powłok, barw, wzorów oraz rodzajów oświetlenia decyduje o tym, że nasz sufit może być niepowtarzalny i odzwierciedlać nasz indywidualny styl czy zainteresowania. Poza niekwestionowanymi walorami estetycznymi charakteryzuje go również czysty i szybki montaż, dzięki czemu wystarczy zaledwie kilka godzin pracy, by cieszyć się tą wyjątkową dekoracją.

3. Fototapeta – chociaż fototapety widujemy głownie na ścianach, meblach czy drzwiach, z powodzeniem posłużą także za nietypową dekorację sufitu. Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość wzorów, możemy ozdobić go wizerunkiem kosmosu, świecącej lampy czy błękitnego nieba pełnego białych obłoków, sufit przedstawiać może również powiększone zdjęcie z naszego prywatnego albumu. Za pomocą fototapety nadamy naszemu sufitowi głębi i oryginalnego wizerunku.sufit przypominający lustro

4. Lustro – ciekawa propozycja dla osób odważnie podchodzących do aranżowania swojego wnętrza. Lustrzana tafla zamocowana na suficie nie tylko stanowi rozwiązanie nieszablonowe, ale dodatkowo wpływa na optyczny odbiór pomieszczenia, czyniąc je większym. Możemy zdecydować się na montaż jednego większego lustra oprawionego w ramę bądź całej powierzchni sufitu nadać lustrzanych właściwości przez zainstalowanie sufitu napinanego wykonany z odpowiedniego materiału. Jak zamontować lustro? Dowiesz się z tego artykułu.

5. Kwietniki – przestrzeń pod sufitem to doskonałe miejsce do praktycznego zagospodarowania. Możemy wykorzystać ją jako miejsce usytuowania wiszących kwietników lub półek, na których ustawimy rozmaite przedmioty. Nie musimy wtedy decydować się na szczególne wykończenie sufitu – najlepiej sprawdzi się biała farba. Na stabilnie zamocowanych w płaszczyźnie sufitu hakach warto zawiesić wiszące kwietniki, w których doskonale prezentować się będą rośliny o zwisających pędach. Mogą to być pojedyncze kwietniki lub wiszące półki, na których ustawimy doniczki z roślinami. Jeżeli w naszym domu hodujemy pnącza, sufit może stanowić dla nich idealne miejsce do dalszej wspinaczki. Na całej jego powierzchni lub wybranym fragmencie wystarczy jedynie rozciągnąć sznurki, które posłużą za podporę dla wzrastających pędów. W ten sposób nasz sufit zamieni się w domową oazę zieleni.

 

Data publikacji: 23.01.2015