Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych

Chociaż malowanie ścian zewnętrznych na pozór nie różni się znacznie od nanoszenia kolorowej farby wewnątrz pomieszczeń, wymaga zgromadzenia innych akcesoriów. W celu pomalowania rozległej powierzchni zamiast pędzla lepiej użyć pistoletu natryskowego, a jeśli domowa drabina okaże się niewystarczająca, warto zastosować niewielkie rusztowanie – oto przegląd narzędzi przydatnych do malowania elewacji.

Jaką drabinę wybrać do malowania elewacji? 

Agregat Dedra HVLP do malowania natryskowego 600 W 1 l
     Agregat Dedra HVLP

W zależności od wielkości budynku, którego elewacja poddawana będzie malowaniu, przed rozpoczęciem prac warto zgromadzić kompletny zestaw narzędzi niezbędnych do renowacji ścian zewnętrznych. Oprócz ochronnej odzieży i narzędzi malarskich, o których więcej informacji znajduje się poniżej, niezbędna do pomalowania dużej powierzchni okaże się drabina.

Ważne, by była ona lekka, ponieważ w trakcie przeprowadzania początkowych prac polegających na zasłonięciu okien, elementów oświetlenia, drzwi, anten, systemu rynnowego i innych elementów umiejscowionych na elewacji, będzie często przenoszona z miejsca na miejsce. Im więcej pracy poświęcone zostanie na osłonięcie przed farbą za pomocą folii i taśmy malarskiej, tym szybciej zakończymy usuwanie pozostałości farby, a tym samym ukończymy odnawianie fasady.

Drabina aluminiowa wielofunkcyjna Krause Corda 3 x 9 stopni
Drabina aluminiowa wielofunkcyjna Krause

Jeśli dotychczas korzystaliśmy z drabiny drewnianej, co prawda charakteryzującej się stabilnością, ale i znaczną wagą, warto skorzystać z jej odpowiednika wykonanego z aluminium. W zależności od modelu posiłkować się możemy produktem rozsuwanym teleskopowo, wielofunkcyjnym lub wyposażonym w ułatwiający stanie na szczycie poziomy stopień-wspornik.

Drabina przenoszona będzie z miejsca na miejsce również w kolejnych fazach malowania elewacji, kiedy czyszczona będzie jej powierzchnia i uzupełniane ubytki. Konieczność ta zaistnieje też w czasie pokrywania pionowej płaszczyzny gruntem i wybraną odpowiednio do rodzaju tynku farbą fasadową.

 

Podstawa rusztowania Krause ClimTec
Podstawa rusztowania Krause ClimTec

Zalety zastosowania podestu roboczego

Podest roboczy znacznie zwiększa komfort pracy na wysokości – na poziomej platformie łatwo jest zgromadzić niezbędne narzędzia i materiały wykończeniowe, mamy też dostęp do większej powierzchni, która poddawana jest odnawianiu. Dużym ułatwieniem w korzystaniu z podestu będzie utwardzone podłoże w najbliższym sąsiedztwie fasady, co wpłynie pozytywnie na jego stabilność. Jeśli natomiast elewacja z jednej strony sąsiaduje z ogródkiem, warto na trawie pod podestem rozłożyć zapewniające stabilizację długie i grube deski.

Podest roboczy jest mniejszym odpowiednikiem rusztowania, które będzie rozstawione na elewacji budynku wysokiego. Możliwe będzie zrezygnowanie z rusztowania, jeśli z pomostu swobodnie dotrzemy do miejsc trudno dostępnych narzędziami malarskimi o większym zasięgu działania (agregat lub pistolet malarski, a także wałek na teleskopowo wysuwanym trzonku).

Porada eksperta

Wysokie rusztowanie sprawdzi się idealnie w przypadku zastosowania farb fasadowych wrażliwych w czasie wysychania na wpływ bezpośrednio padającego światła słonecznego. Możemy wtedy osłonić pomalowaną powierzchnię materiałem, który zapewni odnowionym ścianom cień. Chociaż malowanie elewacji nie powinno mieć miejsca w upalny, słoneczny dzień, w praktyce trudno jest przewidzieć wahania temperatury i warto zawczasu przygotować się na niesprzyjające warunki pogodowe ze światłem słonecznym w roli głównej.

Jak wyczyścić skutecznie powierzchnię ścian zewnętrznych?

Przed naniesieniem gruntu, którego warstwa zminimalizuje chłonność podłoża i przez to przyczyni się do mniejszego zużycia farby, należy ściany oczyścić z kurzu i brudu, który wniknął w porowatą strukturę tynku. Do tego zadania najlepszym narzędziem będzie myjka ciśnieniowa. Silna struga wody skutecznie usunie zabrudzenia z powierzchni elewacji, po czym wystarczy jedynie poczekać na całkowite wyschnięcie ścian, by przejść do kolejnych czynności renowacyjnych.

Jakim narzędziem malować elewację?

O ile pędzel o długim włosiu okaże się niezastąpiony w przypadku elewacji pokrytych grubym, porowatym tynkiem, ściany zewnętrzne o gładszej strukturze wykończenia można pomalować, oszczędzając czas. Pierwszym narzędziem, które to umożliwi, jest wałek na teleskopowym wysięgniku, którego użycie będzie wystarczające do renowacji ścian budynku jednopiętrowego. Jeśli warstwa wykończenia elewacji jest chropowata, dłuższe i wytrzymałe pokrycie wałka umożliwi nam szybkie zakończenie malowania. W czasie pokrywania ścian farbą warto stosować kierunki góra-dół, na boki, na skos i ponownie góra-dół. Naniesiona w ten sposób farba będzie prezentować się w sposób jednolity, jeśli malowanie zostanie rozpoczęte od górnych naroży ścian i będzie postępować 60-80-centymetrowymi pasami w dół.

Pistolet natryskowy Wagner W100Pistolet natryskowy Wagner W100Pistolet natryskowy Wagner W100Pistolet natryskowy Wagner W100

Ponieważ ściany zewnętrzne mają zwykle dużą powierzchnię, dużym ułatwieniem w trakcie ich odnawiania będzie użycie pistoletu natryskowego. Z jego pomocą pokrywanie farbą elewacji przebiega błyskawicznie w porównaniu do zastosowaniu pędzla lub wałka. Jego użyciu sprzyja mała liczba okien, które uprzednio należy skutecznie zasłonić za pomocą folii malarskiej. Ponieważ szerokość działania pistoletu natryskowego możliwa jest do wyregulowania, w zależności od stopnia gęstości farby wybierzemy optymalną wielkość jej strumienia. Mgiełka farby, mimo że wydobywa się pod dużym ciśnieniem, podatna jest na podmuchy wiatru, dlatego użycie pistoletu natryskowego lub agregatu malarskiego wymagać będzie wyposażenia się w ubranie ochronne z okularami, nakryciem na włosy i maseczką na twarz włącznie.

Porada eksperta

Zdecydowana większość farb fasadowych może zostać naniesiona metodą natryskową, jednak aby się o tym przekonać, należy znaleźć informację na ten temat w karcie technicznej farby lub instrukcji dołączonej przez producenta. Poszukiwana w tym wypadku wartość to lepkość specyfiku, którą dopasujemy do możliwości naszego urządzenia malarskiego.

Drabina teleskopowa MacAllister 8 stopniDrabina teleskopowa MacAllister 8 stopniDrabina teleskopowa MacAllister 8 stopniDrabina teleskopowa MacAllister 8 stopni
Rusztowanie przegubowe Krause 4,85 m
Rusztowanie przegubowe Krause 4,85 m

Malowanie elewacji – kolejność czynności

1. Usunięcie resztek farb, śladów mchu i luźnych fragmentów tynku, uzupełnienie ubytków. Pomocne do tego celu będą kleje specjalistyczne do wybranego systemu izolacji termicznej lub zaprawa murarska. Inną sytuacją będzie uzupełnienie izolacji, która uległa uszkodzeniu mechanicznemu lub została niewłaściwie przytwierdzona. Do tego celu należy użyć nie tylko zastosowanego wcześniej styropianu lub styroduru, ale także zaprawy, jak również siatki, oczywiście wraz z odpowiednim preparatem klejącym przeznaczonym specjalnie do styropianu, styroduru, styropianu grafitowego bądź wełny mineralnej.

2. Zabezpieczenie folią ochronną stolarki drzwiowej i okiennej, rynien, anten, oświetlenia i in.

3. Umycie elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej (to najlepsze, bo najskuteczniejsze i najszybsze rozwiązanie) oraz pozostawienie ścian do całkowitego wyschnięcia.

4. Zapewnienie ochrony przed mikroorganizmami – pokrycie elewacji preparatem o właściwościach impregnujących.

5. Zagruntowanie powierzchni, które w następnej kolejności pokryte zostaną farbą.

6. Malowanie elewacji zgodnie z zasadą doboru farby o właściwościach tożsamych z zastosowanym tynkiem i jej pozostawienie do wyschnięcia bez dostępu padających bezpośrednio promieni słonecznych.

Czy wiesz, że...

Producenci farb fasadowych podają dwie wartości zużycia preparatów. To informacja istotna w przypadku malowania elewacji o zróżnicowanej strukturze, gładkiej i porowatej. Mniejsza wartość dotyczy ścian bez wyraźnej faktury, większa oznacza zużycie farby na porowatej powierzchni. Należy ją uwzględnić dodatkowo, obok uwzględnienia 10-20-procentowego naddatku kupowanej farby względem powierzchni elewacji w metrach kwadratowych.

Porada eksperta

Wybieranie farb o specyficznych właściwościach powinno zostać uwzględnione w czasie kompletowania preparatów barwiących stosowanych na poszczególnych ścianach budynku. Dlaczego? Jego strona zachodnia i południowa są nasłonecznione w większym stopniu niż pozostałe, przez co poddawane są silniejszemu działaniu promieniowania ultrafioletowego, czego jednym ze skutków jest stopniowy zanik koloru. Z tego względu należy na najbardziej nasłonecznionych ścianach zastosować preparaty o zwiększonej odporności na promieniowanie UV, zawierające specjalnie dobrane do tego celu blokery.

Data publikacji: 26.05.2017