LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Akcesoria do myjek przydatne przy czyszczeniu samochodów

Myjki ciśnieniowe to niezastąpiony pomocnik przy pracach porządkowych, w szczególności tych wykonywanych na świeżym powietrzu. Doskonale nadają się także do mycia samochodów, pozwalając zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, które do tej pory traciliśmy używając myjni samochodowych. Jednak o funkcjonalności myjki ciśnieniowej decydują przede wszystkim dobrane do niej akcesoria – jakie wyposażenie wybrać, aby zyskać myjkę idealnie przygotowaną do mycia samochodów?

Zestaw szczotek do mycia samochodu

mycie auta

Jednymi z akcesoriów, które zawsze przydają się w czasie mycia pojazdów, są szczotki. To właśnie dzięki nim możemy osiągnąć efekt idealnej czystości – pozbyć się uciążliwych zabrudzeń czy zaschniętych ptasich odchodów. Dostępne są różne modele szczotek do mycia samochodów kompatybilnych z myjkami samochodowymi, lecz podczas ich wyboru powinniśmy kierować się jedną najważniejszą kwestią: włosie szczotek musi być maksymalnie delikatne, aby nie zarysować delikatnej powierzchni karoserii. Warto wybrać przynajmniej dwie szczotki – jedną zwykłą, a drugą obrotową, która będzie znakomicie czyściła felgi, docierając nawet do trudnodostępnych miejsc.

Porada eksperta

Kupując szczotkę do mycia karoserii, warto zastanowić się nad modelem ze ściągaczem. Wówczas będziemy w stanie wykonywać aż trzy czynności jednocześnie – szczotka podłączona do myjki będzie czyściła i spłukiwała, a ściągacz usunie wodę z okien i karoserii, co ułatwi wysychanie samochodu.

Pad czyszczący do delikatnych powierzchni

Ściągacz może być także zastąpiony padem z mikrofibry, który nadaje się do mycia i wycierania na sucho najróżniejszych powierzchni – od szyb po karoserię samochodową. Pad jest miękki, chłonny i przyczepny, więc bez trudu zbierze wszystkie zabrudzenia, a my nie musimy martwić się o to, że porysuje czyszczoną powierzchnię. Po użyciu można go natomiast z łatwością wyprać i używać ponownie. Co więcej, zainstalowanie pada na myjce nie jest skomplikowane, ponieważ dzięki rzepom stabilnie trzyma się na narzędziu. 

Lance – jeszcze wygodniejsze czyszczenie pojazdów

szczotka do myjki

Lance, czyli długie rurki zakończone dyszami, sprawdzają się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim mogą pełnić rolę przedłużenia ręki – warto wyposażyć się w modele teleskopowe, aby móc samodzielnie ustawiać ich długość. Większe lance są niezastąpione przy myciu sporych pojazdów, ale też przydają się w czasie czyszczenia dachów zwykłych samochodów osobowych. Dostępne są także lance o specjalnie wygiętym profilu, dzięki którym możliwe staje się mycie trudno dostępnych miejsc auta, na przykład podwozia. Wystarczy, że ustawimy pożądany strumień wody, a następnie skierujemy lancę pod nasz samochód. Auto będzie czyste jak nigdy, nawet w najbardziej zapomnianych i zazwyczaj nigdy wcześniej niemytych miejscach.

Dodatkowe akcesoria – węże i pianownice

myjka do auta

Przydatnym akcesorium okazuje się być wąż, który zwiększa zasięg mycia za pomocą myjki ciśnieniowej. Nie musimy już przenosić całego urządzenia, aby umyć drugi bok auta, jeśli wybierzemy wąż o odpowiedniej długości. Nie zapominajmy także zaopatrzyć się w pianownicę, która będzie dostarczała detergenty do myjek ciśnieniowych w formie piany gotowej do aplikacji na auto. Możliwość wygodnego dozowania środków czystości pozwala zminimalizować ich zużycie, co będzie korzystne nie tylko dla naszej kieszeni, ale również dla środowiska. Zaopatrzmy się także w zestaw dysz, które generują mocne, lecz zarazem delikatne strumienie wody, bezpieczne dla karoserii.

Pamiętajmy jednak, że strumień wody wypływający pod zbyt niskim ciśnieniem może nie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Natomiast zbyt duże ciśnienie robocze może spowodować uszkodzenia lakieru, szczególnie wtedy, gdy już wcześniej widoczne były na nim odpryski.

Przydatna jest także dysza do pielęgnacji tekstyliów, która pomoże w usunięciu drobnych zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów z samochodowych kanap i foteli. Parowy model błyskawicznie oczyści materiał bez konieczności intensywnego szorowania, co zapobiega niszczeniu i szybszemu zużyciu siedzeń. Tego typu dysza może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy w aucie często przewozimy dzieci oraz zwierzęta. Wyczyszczenie kanap z resztek wtartego jedzenia, rozlanych napojów czy błota, wreszcie może okazać się możliwe. 

Jaka chemia samochodowa jest najskuteczniejsza?

Bez odpowiednich środków do czyszczenia i pielęgnacji auta nawet najlepsza myjka nie spełni jednak swojego zadania. Wybierać możemy spośród szamponów, które służą nie tylko do mycia pojazdów, ale także do ich pielęgnacji oraz z produktów określanych mianem aktywnej piany, które służą do mycia bezdotykowego. 

Aby zaaplikować aktywną pianę, potrzebujemy pianownicy podłączanej do myjki. Najpierw umieszczamy pianę na karoserii, czekamy aż piana zacznie działać, po czym spłukujemy wodą pod ciśnieniem, nie dopuszczając, aby preparat zdążył zaschnąć.

 

Posiadając pełne wyposażenie myjki ciśnieniowej, możemy samodzielnie umyć samochód i to z profesjonalnym efektem końcowym. A wszystko to przy maksymalnej oszczędności czasu, pieniędzy oraz z pełną dbałością o każdy detal naszego auta.