Akcesoria do narzędzi i maszyn ogrodniczych - co może się przydać?

Oprócz akcesoriów, które umożliwiają nam korzystanie ze sprzętów i narzędzi oraz wykonywanie różnych prac w ogrodzie, możemy również potrzebować wybranych części zamiennych do tych urządzeń. Zobaczmy, co może nam się przydać na naszej działce lub posesji.

Jakie akcesoria do bezpiecznego i efektywnego koszenia trawy?

 

akcesoria do podkaszarki

W czasie prac związanych z utrzymaniem trawnika w prawidłowej kondycji możemy potrzebować nie tylko samej kosiarki czy grabi i taczki, ale także pewnych akcesoriów i części zamiennych. Mogą przydać się nam zarówno w sytuacjach losowych, jak i podczas normalnego użytkowania sprzętu. Do takich akcesoriów należą między innymi:

- pasek klinowy do kosiarki,

- włącznik do kosiarek elektrycznych,

- piasta noża,

- pasek napędu,

- uchwyt rozrusznika – do kosiarek spalinowych,

- osłona głowicy,

- szelki do kosy.

Warto zaopatrzyć się w niektóre części zamienne i akcesoria jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, ponieważ gdy któreś z nich zużyje się lub ulegnie zniszczeniu, łatwo wymienimy je na nowe i to bez konieczności przerywania pracy. 

Zazwyczaj ostrza tnące znajdujące się w wielu urządzeniach ogrodniczych powinny być ostrzone przynajmniej raz w roku. Gdy korzystamy z podkaszarki, to jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego kupmy odpowiednie do danego modelu noże i żyłki – te elementy zużywają się najszybciej i często musimy je wymieniać. W przypadku noża możemy także naostrzyć go specjalnym narzędziem, choćby ostrzałką do ostrzenia na sztorc. Nadaje się ona wszystkich większych i nieporęcznych narzędzi, włącznie z tymi ogrodowymi. Gdy ostrzałka będzie dość szeroka, naostrzymy nią także siekierę czy szpadel.

Gdy mowa o żyłce tnącej to wybierajmy model odporny na zerwanie, strzępienie i rozciąganie. Pamiętajmy, że od jej jakości zależy subiektywne odczucie hałasu, jaki towarzyszy nam w trakcie pracy. W zależności od średnicy i przekroju żyłki (kwadratowa, okrągła) umieszczonej w urządzeniu, przed sezonem zaopatrzmy się w dodatkową szpulę. 

Podobnie postępujmy, jeżeli wykorzystujemy w naszym ogrodzie kosy spalinowe lub elektryczne. Wyposażmy sprzęt w odpowiednie tarcze tnące. W zależności od rodzaju roślinności, którą będziemy ciąć kosą, przyda się dedykowane ostrze – do twardej trawy, gąszczu, dziko rosnącej roślinności czy krzaków. Producenci tego typu urządzeń oferują całą gamę tarcz i noży tnących, jest więc w czym wybierać.

Ogród zimą – jakie akcesoria do maszyn ogrodniczych będą potrzebne?
łańcuch do opon

Jeśli posiadamy traktorek, który służy nam do odśnieżania posesji, powinniśmy zaopatrzyć się również w niektóre części zamienne oraz elementy dodatkowe, dzięki którym wykonamy pracę bezpiecznie i efektywnie. Na koła traktorka możemy założyć łańcuch, zyskując w ten sposób możliwość korzystania z niego nawet w najcięższych warunkach. Dzięki temu nie zakopie się w śniegu i będzie mieć odpowiednią przyczepność nawet na pochyłym i śliskim terenie.

Również zapasowy pojemnik do zamiatarki (czy też odśnieżarki) może przydać się w wypadku awarii czy zniszczenia. Gdy będziemy posiadali nowy na wymianę, unikniemy konieczności jechania do sklepu (co może być również niemożliwe, jeśli nie odgarniemy śniegu z podjazdu).

Części i akcesoria do piły

Do cięcia drewna, np. na opał, potrzebujemy także odpowiednio przygotowanych narzędzi. Jeśli korzystamy z pilarki spalinowej, może przydać się nam dopasowana prowadnica. Warto także, abyśmy w szopie czy garażu mieli zapasowy łańcuch. 

Akcesoriami, które często przydają się w ogrodzie oraz zabezpieczą nasze ciało przed urazami są osłona siatkowa zakładana na głowę, osłaniająca naszą twarz przed odpryskującymi cząstkami oraz rękawice ochronne, które zadbają, aby nasze dłonie nie doznały żadnych urazów.

Do wszelkich maszyn i narzędzi zasilanych akumulatorem możemy też dokupić zasilanie zapasowe, które umożliwi nam dalszą pracę, gdy baterie zbyt szybko się rozładują.

 

Urządzenia używane na ogrodzie kupowane są z myślą o wieloletnim wykorzystaniu. Aby to było możliwe, musimy je prawidłowo używać oraz na bieżąco wymieniać zużyte części, a po zakończonym sezonie ogrodowym – konserwować. 

Właściwa użytkowanie i pielęgnacja narzędzi poprawia bezpieczeństwo pracy oraz pozwala na zachowanie wydajności i sprawności używanych sprzętów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek lub nagłego przerwania prac ogrodowych, zaopatrzmy się w odpowiednie akcesoria i części zamienne do maszyn ogrodniczych jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. To sprawi, że żadna awaria nas nie zaskoczy, a co więcej, szybko i bezproblemowo poradzimy sobie z nią samodzielnie.