Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonalnych zakładach, ale także w domowych garażach pełniących rolę amatorskich pracowni. Aby móc w pełni korzystać z ich funkcji, cieszyć się wygodą pracy oraz jej efektami, możemy wyposażyć nasz sprzęt w odpowiednie akcesoria. Co mamy do wyboru?

 

Szczotka druciana Condor 5-rzędowa
Szczotka druciana Condor 5-rzędowa

Szlifierki – urządzenia wielofunkcyjne

Szlifierki służą przede wszystkim do szlifowania różnego typu powierzchni. Choć jest to ich główne zadanie, mogą pełnić także inne funkcje – będzie to zależało od rodzaju posiadanego przez nas sprzętu, a także osprzętu, w który się wyposażymy. Poszczególne modele szlifierek oferują nam więcej, niż tylko możliwość wygładzenia czy wyrównania wybranego podłoża. Umożliwiają także ich cięcie bądź wykonywanie nacięć i polerowanie. Poszczególne akcesoria do szlifierek pozwalają nam na obróbkę rozmaitych materiałów, lecz mogą również zwiększać nasze bezpieczeństwo podczas pracy. Poniżej przedstawimy te najpopularniejsze z nich.

Akcesoria do szlifierek kątowych

O różnych rodzajach szlifierek, a także ich wyborze, pisaliśmy szeroko w tym miejscu. Tutaj wspomnimy jedynie ogólnie o szlifierkach kątowych. Urządzenia te sprawdzają się najlepiej w przypadku szeroko pojętych prac remontowo-budowlano-wykończeniowych. W zależności od zastosowanych akcesoriów pozwalają na szlifowanie bądź szczotkowanie powierzchni, ale też na jej cięcie – doskonale nadają się do obróbki materiałów twardych, takich jak np. metal, kamień, beton czy ceramika. Oto najważniejsze akcesoria do szlifierek kątowych:

Tarcza płaska 3M Unifam cięcie metalu 115 x 1,5 mm
Tarcza płaska 3M Unifam cięcie metalu

Tarcze – stanowią konieczne elementy wyposażenia szlifierek, bez których byłyby one bezużyteczne. Różnią się od siebie rozmiarami, przeznaczeniem oraz materiałem wykonania. Tarcze można podzielić na dwie podstawowe grupy – są nimi tarcze do szlifowania oraz tarcze do cięcia.

Tarcze do szlifowania – są dość cienkie. Mogą posiadać rzepy, do których można łatwo doczepiać krążki papieru ściernego o wybranej gradacji. Pozwalają na wygładzanie rozmaitych powierzchni.

Tarcze do cięcia – są grubsze od tarcz do szlifowania. Bardzo ważne jest stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem – znajdziemy tu np. tarczę do drewna czy tarczę do metalu. Nie można używać ich do szlifowania, bo grozi to ich uszkodzeniem. Mogą być proste i wygięte.

Porada eksperta:

W szlifierce kątowej możemy wykorzystać specjalistyczną tarczę diamentową lub tarczę korundową. Elementy te przeznaczone są do cięcia i sprawdzają się szczególnie w przypadku takich twardych materiałów, jak np. beton, cegła, ceramika czy metal.

Wśród szerokiej gamy tarcz o konkretnym przeznaczeniu, np. tarcz do cięcia metalu lub tarcz do drewna, znajdziemy także szereg produktów o zastosowaniu uniwersalnym. Należy jednak pamiętać, że w porównaniu do tarcz specjalistycznych, mogą one dać mniej precyzyjne efekty pracy.

Tarczę szlifierską bądź do cięcia możemy w szlifierkach kątowych zastąpić kamieniem szlifierskim, tarczą polerską lub rozmaitymi szczotkami drucianymi.

Tarcza diamentowa MacAllister beton 125 mmTarcza diamentowa MacAllister beton 125 mmTarcza diamentowa MacAllister beton 125 mmTarcza diamentowa MacAllister beton 125 mm

Czy wiesz, że...?

Szczotki do szlifierek przybierają różną formę (znajdziemy tu np. szczotki czołowe) i służą do czyszczenia wybranej powierzchni, usuwania z niej rdzy, starych powłok malarskich, matowienia i polerowania. Można stosować je na różnego rodzaju podłożach, które chcemy przygotować do dalszych prac wykończeniowych.

Tarcza do szlifierki M3 z obniżonym środkiem 125 x 8,0 mm
Tarcza do szlifierki M3 z obniżonym środkiem

Koronki – dzięki koronkom diamentowym możemy przy użyciu szlifierki kątowej wykonać dokładne otwory o określonej średnicy. Tym samym nie potrzebujemy dodatkowych elektronarzędzi. Wykorzystamy je podczas pracy w rozmaitych materiałach, np. glazurze, gresie, kamieniu czy dachówkach.

Wśród akcesoriów, które ułatwią nam komfortową pracę ze szlifierką kątową, znajdziemy również następujące produkty:

- stojak do szlifierki kątowej – bardzo praktyczne akcesorium, dzięki któremu będziemy mogli bezpiecznie i precyzyjnie wykonać zamierzone zadanie. Korzystając ze statywu unieruchomimy sprzęt, a jego specjalny zacisk ustabilizuje z kolei docinane elementy, np. rury czy blachę;

- zestaw odsysający – umożliwia bezpośrednie odsysanie pyłu podczas szlifowanie płaskich powierzchni. Zestaw jest prosty w montażu na szlifierce i łatwy do podłączenia do odkurzacza. W sklepach znajdziemy różne modele osłon odsysających, przeznaczone do różnych modeli urządzeń;

- kufer transportowy – kufry i walizki do szlifierek kątowych służą do ich wygodnego i bezpiecznego transportu, a także przechowywania urządzenia;

- adaptery – są to rozmaite końcówki, umożliwiające zamocowanie do szlifierki kątowej dodatkowych elementów, np. piły walcowej;

- klucze i nasadki – pozwalają na szybką wymianę zużytych tarcz.

Czy wiesz, że...?

Chcąc zaopatrzyć się w komplet akcesoriów do szlifierki, możemy zdecydować się na zakup zestawu. Poszczególne produkty przygotowane są z myślą o różnorodnych urządzeniach i różnią się pod względem liczby i rodzaju zamieszczonych elementów. Mogą składać się np. wyłącznie ze szczotek drucianych czy z kamieni szlifierskich na trzpieniach lub zawierać wiele odmiennych akcesoriów.

 

 

Krążek na rzep MacAllister 125 mm P100 80 10 szt.
Krążek na rzep MacAllister 125 mm 

Akcesoria do innych szlifierek

Jeśli zamiast szlifierki kątowej posiadamy inny typ urządzenia (np. szlifierkę mimośrodową, oscylacyjną lub taśmową), również do niego możemy dopasować dodatkowe akcesoria. Należą do nich m. in. różnego rodzaju elementy ścierne, ale i inne produkty.

Krążki ścierne – to przycięte do różnych kształtów i rozmiarów arkusze papieru ściernego o różnych gradacjach. W sklepach spotkamy także bardziej długotrwałe krążki fibrowe. Elementy te pozwalają wykonać szlif zgrubny, a następnie idealnie wygładzić i wyrównać odnawiane powierzchnie. Przydadzą się np. w przypadku szlifierki do drewna lub szlifierki do betonu (do szlifowania wymagających, twardych powierzchni sięgnijmy po krążki wykonane przy użyciu węglika krzemu). Zamiast gotowych elementów w formie krążków czy prostokątów, możemy także zaopatrzyć się w arkusze papieru ściernego o rozmaitej gradacji. Będziemy mogli sami dociąć je do potrzebnych nam rozmiarów – takie arkusze nie posiadają jednak wykonanych fabrycznie otworów, umożliwiających odsysanie pyłu czasie korzystania ze szlifierki.

Czy wiesz, że...?

Tradycyjne elementy ścierne w formie okręgów, prostokątów bądź trójkątów o zaokrąglonych bokach nie sprawdzą się w przypadku szlifierek taśmowych. Tutaj należy zastąpić je specjalnymi elementami ściernymi w postaci pasów bezkońcowych lub taśm.

Pas bezkońcowy MacAllister 75 x 533 mm P40 3 szt.
Pas bezkońcowy MacAllister 75 x 533 mm P40

Taśmy i pasy bezkońcowe – niezbędne w szlifierkach taśmowych. Umożliwiają obróbkę ścierną różnych materiałów, np. drewna czy tworzysz sztucznych. Podobnie jak krążki ścierne, cechują się różną gradacją, więc możemy wykonać nimi zgrubny szlif, a także wygładzić wybrane podłoże.

Tarcze – będą potrzebne, jeśli posługujemy się szlifierką stołową. Większość z nich to tarcze ceramiczne o różnym uziarnieniu, które wykorzystamy nie tylko do szlifowania powierzchni, ale również ostrzenia i wyrównywania różnych materiałów (np. tworzywa sztucznego czy metalu).

Kamienie szlifierskie – osadzone na trzpieniach stanowią przydatne akcesoria nie tylko do szlifierek prostych, ale i wiertarek. Dobrze sprawdzają się do ostrzenia rozmaitych elementów oraz do szlifowania stali.

Wśród innych akcesoriów, które mogą nam się przydać podczas pracy ze szlifierką, znajdziemy także trzpienie mocujące do ściernic, tuleje redukcyjne, podkładki stosowane przy delikatnej obróbce konturów bądź wypukłości, rozmaite końcówki, które znajdują zastosowanie np. w przypadku szlifierek wielofunkcyjnych, worki na pył, osłony przeciwpyłowe oraz przewody pyłowe do szlifierek do gipsu, uchwyty do szlifierek wysięgnikowych. Należy pamiętać, że wybór elementów pasujących do naszego urządzenia będzie nierzadko zależał od tego, jakim dokładnie modelem dysponujemy – wiele akcesoriów to zamienniki oryginalnych części oferowane przez producentów do konkretnych produktów.

Porada eksperta:

Planując pracę ze szlifierką, pamiętajmy o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Jednym z przydatnych w tym celu elementów są okulary ochronne, które skutecznie zabezpieczą nasz oczy przed powstającym w czasie szlifowania pyłem.

Data publikacji: 30.11.2016