Akcesoria do usuwania sierści zwierząt

Zwierzęta domowe jako przyjaciele człowieka na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach. Psy i koty mają w nich swoje własne miejsca, choć ich zwierzęca natura często nie pozwala im trzymać się wyznaczonego terenu. Nie byłoby to tak kłopotliwe, gdyby nie sierść, której wypadanie jest naturalną cechą zwierząt domowych. Jak sobie radzić z obecnym na każdej powierzchni podszerstkiem?

akcesoriaProblem z sierścią

Wśród wszystkich ras psów i kotów zdecydowana większość gubi sierść. Dzieje się tak przez cały rok albo jedynie w okresie linienia. W obu przypadkach jest to jednak zjawisko uciążliwe. Sierść nie tylko wygląda nieestetycznie pokrywając nasze podłogi, dywany, meble i ubrania, ale co więcej, jest trudna do usunięcia i stanowi siedlisko alergenów oraz kurzu.

Z niektórych powierzchni możemy usunąć ją sprawnie i bez problemu, np. z podłóg wyłożonych panelami czy kaflami. Tutaj wystarczy zmiotka lub odkurzacz. Prawdziwy kłopot pojawia się, gdy nasze meble i inne elementy wyposażenia tapicerowane są materiałami, na których sierść nie tylko zalega, ale i wczepia się w nie. Wspomnieć należy również o kocach, dywanach, narzutach i naszych ubraniach – na wielu tkaninach zwierzęca sierść będzie uparcie się trzymać, a dodatkowo będzie bardzo widoczna.

Pamiętajmy także, że jeśli nasze zwierzaki podróżują wraz z nami samochodem, najprawdopodobniej sierść znajdziemy także na pokrowcach lub tapicerce foteli.

Pomocne akcesoria

Bez wątpienia podstawowym narzędziem pomocnym w walce ze zwierzęcą sierścią jest odkurzacz. Możemy posłużyć się różnymi końcówkami, które pozwolą na maksymalne odczyszczenie pokrytych nią powierzchni – dywanów, tapicerki meblowej, samochodowej, podłóg. Warto też zainwestować w model z filtrem HEPA, który uniemożliwi ponowne przedostanie się wciąganej sierści do powietrza.

Drugim sprzętem jest szczotka antystatyczna. Wykonana z gumy, nadaje się do wykorzystania zarówno w przypadku tapicerki, jak i ubrań. Dzięki tworzywu, z którego została wykonana, jest łatwa do utrzymania w czystości.

Innym rodzajem szczotki jest model, który zbiera sierść dzięki aksamitnej powłoce. Nadaje się do wykorzystania na różnych powierzchniach, także na ubraniach. Jej wadą jest jednak to, że materiał zbierający sierść może ulegać zabrudzeniom, a z czasem także przetarciom, stając się tym samym mniej efektywny.

W przypadku naszych ubrań najlepiej spisują się klasyczne rolki. Na rolkę składa się papier pokryty delikatną warstwą kleju. Wystarczy delikatnie przesunąć nią po czyszczonej powierzchni, a na odzieży nie pozostanie śladu po sierści i kurzu. Tego typu urządzenie, ze względu na niewielkie rozmiar i małą średnicę rolki, nie sprawdzi się w przypadku czyszczenia dywanów, tapicerek czy innych większych powierzchni. Możemy zdecydować się także na podobną rolkę wielokrotnego użytku – nie zdzieramy tutaj kolejnych fragmentów papieru, ale po każdym użyciu myjemy rolkę pod bieżącą wodą. Tego typu wałek możemy stosować już na różnych powierzchniach bez obawy o błyskawiczne zużycie klejącej warstwy papieru.

Jeżeli nie dysponujemy żadnym z powyższych akcesoriów, możemy wykorzystać zwykłą gumową rękawiczkę. Wystarczy nałożyć ją i zwilżyć dłoń wodą, a następnie przetrzeć czyszczoną powierzchnię. Znajdująca się na niej sierść przylgnie do gumowego materiału. Zamiast rękawicy możemy wykorzystać zwilżoną gąbkę – efekt, jaki uzyskamy, będzie taki sam.

Aby usunąć sierść z tapicerowanych mebli, możemy posłużyć się taśmą klejącą, najlepiej pakunkową. Naklejamy ją po kawałku na zanieczyszczoną powierzchnię i odklejamy wraz z przyklejoną do niej sierścią.

W walce z wszechobecnymi kłaczkami możemy również sobie pomóc, dokonując zakupu pralki z funkcją usuwania sierści. Powinniśmy jednak traktować ją jako metodę uzupełniającą, którą wykorzystamy przede wszystkim w przypadku odczyszczania ubrań.

sierść zwierząt

Pielęgnacja sierści zwierząt

Pamiętajmy o tym, że o ile nigdy nie wyeliminujemy zjawiska linienia naszych zwierząt, o tyle możemy przyczynić się do tego, by ograniczyć jego intensywność i zminimalizować ilość martwego futra w mieszkaniu. W tym celu należy dbać o pełnowartościową, odpowiednio zbilansowaną dietę pupila oraz regularne zabiegi pielęgnacyjne. Mowa przede wszystkim o szczotkowaniu. W tym wypadku, poza tradycyjną szczotką, powinniśmy zaopatrzyć się w tzw. furminator, który służy do usuwania martwego podszerstka, eliminując go nawet w 80%. Jeśli dodatkowo nie zapomnimy o częstych porządkach, z pewnością znacznie zminimalizujemy ilość sierści znajdującej się w każdym zakamarku naszego domu i samochodu.

Data publikacji: 08.01.2015