Produkty

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ich niezwykle istotnymi elementami są jednak różnego rodzaju akcesoria. Niektóre są podstawowe, bez których zastosowanie tych urządzeń nie byłoby możliwe, inne z kolei wyjątkowo usprawniają pracę w wielu sytuacjach. Oto przegląd najważniejszych i najbardziej przydatnych komponentów.

Wiertła

Trudno wyobrazić sobie bez nich pracę zarówno przy użyciu wiertarki, jaki i młotowiertarki oraz młota. To dzięki nim możemy wykonać szereg prac konstrukcyjnych i montażowych. Są niezastąpione podczas majsterkowania i bardziej zaawansowanych prac remontowo-budowlanych. W zależności od rodzaju pozwalają nam wykonywać otwory w wielu materiałach, stąd też możemy postawić na:

- wiertła do metalu
- wiertła do drewna
- wiertła do betonu
- wiertła do szkła

Wiertło do betonu Verto 18 x 160 mm
Wiertło do betonu Verto 18 x 160 mm

Poza wyżej wymienionymi dostępne na rynku są też wiertła uniwersalne, które poradzą sobie podczas pracy z wieloma materiałami, choć nie będą one tak wydajne jak te dedykowane konkretnym powierzchniom. Wśród wierteł do metalu występują zaś specjalne modele łopatkowe, które idealnie nadają się do obróbki twardego i miękkiego drewna oraz materiałów drewnopochodnych.

Czy wiesz, że...?

Osobną grupę wśród wierteł tworzą modele SDS Plus i SDS Max, używane do młotowiertarek i młotów. Pierwsze z nich posiadają średnicę uchwytu 10 mm i są najpopularniejszym typem wierteł w tego rodzaju elektronarzędziach. Wiertła SDS Max z kolei posiadają średnicę uchwytu 18 mm i są przeznaczone do ciężkich prac.

Adapter Condor SDS-max do SDS-plus
Adapter Condor SDS-max do SDS-plus

Koronki wiertnicze

To nic innego, jak specjalne otwornice, które pozwalają wykonywać w wybranych powierzchniach otwory znacznie większych wymiarów, np. pod puszki instalacyjne w ścianie. Koronki wiertnicze, podobnie jak same wiertła, są przeznaczone do konkretnych materiałów. W tym przypadku przydać może nam się:

- otwornica do metalu
- otwornica do drewna
- otwornica do betonu
- otwornica do glazury

Nie wszystkie koronki wiertnicze są jednak do siebie podobne. Jednymi z najbardziej popularnych są otwornice bimetalowe, które umożliwiają wykonywanie nawierceń w szerokiej gamie materiałów: drewnie, stali, stali nierdzewnej, metalach nieżelaznych, aluminium czy plastiku. Często używane są też koronki diamentowe – zarówno wąskie, jak i szerokie. Świetnie nadają się do obróbki twardych materiałów, w tym powierzchni ceramicznych. Dostępne na rynku są też otwornice kilkuczęściowe, które świetnie sprawdzają się przy obróbce drewna, tworzyw sztucznych, metali nieżelaznych, a także płyt budowlanych i płyt g-k.

Porada eksperta:

Warto zwrócić uwagę na to, czy otwornica jest wyposażona w wiertło centrujące, które pozwala na bardziej precyzyjną pracą. Udogodnieniem może być też koronka wiertnicza ze specjalną gąbką, zabezpieczającą przed pyleniem, co znacznie podnosi komfort wykonywanych robót.

Adaptery

To specjalne akcesoria do młotowiertarek i młotów. Adaptery stanowią element wymienny, umożliwiający szybkie i precyzyjne przymocowanie wiertła i koronki wiertniczej do kompatybilnego z nimi elektronarzędzia. Wykorzystanie adapterów znacząco ułatwia wykonywanie niezbędnych otworów w takich materiałach jak beton, kamień czy marmur.

Ściernice

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze wyposażenie warsztatu było kompleksowe, powinniśmy zastanowić się również nad ściernicami. Ściernice do elektronarzędzi wiercących to specjalne szczotki, które są wykonywane najczęściej z połączenia włókniny i płótna. Ich idealnie dobrana struktura pozwala na szlifowanie wielu powierzchni, głównie tych wykonanych z drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych.

Szczotka tarczowa Most z trzpieniem 6 mm drut kwasoodporny (KO) fi 100 mm
Szczotka tarczowa Most z trzpieniem 6 mm drut kwasoodporny (KO) fi 100 mm

Szczotki druciane

Wśród nich należy wymienić modele tarczowe i pędzelkowe, wykonane najczęściej ze stali i drutu kwasoodpornego. To specjalne nakładki do elektronarzędzi, które pozwalają na zdecydowanie bardziej wydajne, w porównaniu do pracy ręcznej, usuwanie rdzy, farby, żużlu i innych starych oraz zniszczonych powłok z wybranych powierzchni.

Szczotki tarczowe posiadają większą średnicę i służą do pracy na większych powierzchniach. Modele pędzelkowe, których średnica jest niewielka, umożliwiają z kolei pracę w trudno dostępnych miejscach. Mowa tutaj m.in. o gratowaniu otworów czy końcówek rur. Należy przy tym pamiętać, że szczotki pędzelkowe są najbardziej efektywne przy zastosowaniu dużych prędkości obrotowych – ok. 10-15 tysięcy obrotów na minutę.

Gwintowniki i narzynki

Używając gwintowników i narzynek, jesteśmy w stanie odpowiednio naciąć gwinty. Poprzez nadanie pożądanego kształtu poszczególnym elementom, możemy je chociażby sprawnie połączyć. Za pomocą gwintowników natniemy gwinty wewnętrzne, zaś przy użyciu narzynek natniemy gwinty zewnętrzne. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy akcesoria te będą wykonane ze stali wolframowej, cechującej się doskonałą wytrzymałością.

Uwaga!

Do kompleksowego nacięcia gwintów niezbędne będą nam 3 gwintowniki: zgrubny, pośredni oraz wykańczający.

Szpicak Verto SDS plus 14 x 250 mm
Szpicak Verto SDS plus 14 x 250 mm
Dłuto łopatkowe Bosch samoostrzące 50 x 360 mm
Dłuto łopatkowe Bosch samoostrzące

Dłuta i szpicaki

Są niezwykle przydatne wtedy, kiedy pracujemy z wymagającymi materiałami, takimi jak beton, kamień, marmur czy cegła. Zarówno dłuta, jak i szpicaki posiadają specjalnie wyprofilowane końcówki, które łatwiej wbijają się w pożądaną powierzchnię, umożliwiając jej sprawną i szybką obróbkę. Dzięki nim nie tylko wykonamy odpowiednie otwory, ale także łatwiej skujemy tynk czy też dokonamy niezbędnych prac rozbiórkowych. Ważne, aby akcesoria te były wyjątkowo solidne, a przede wszystkim odporne na ścieranie, złamania i deformacje, na które będą narażone podczas wymagających robót.

Dłuta i szpicaki to elementy wymienne, które są przeznaczone do współpracy z młotowiertarkami i młotami.

Dodatkowe akcesoria do wiercenia w materiałach

Wyżej opisane akcesoria do wiertarek to nie wszystko. Do czynienia mamy bowiem z co najmniej kilkoma dodatkowymi elementami, które mogą przydać nam się w wielu sytuacjach. Są to:

rozwiertaki do śrub – niewielkie akcesoria, które umożliwiają wykręcenie ułamanych śrub,

kamienie szlifierskie – wykonane z tlenku glinu sprawdzają się przy obrabianiu metali, znacząco usprawniając usuwanie rdzy i zadziorów, a także ostrzenie i polerowanie materiałów,

Stojak do wiertarki Condor
Stojak do wiertarki Condor

zdzieraki – dostępne zarówno w wersji do drewna, jak i do metalu. Mogą posiadać różne zakończenia: cylindryczne, stożkowe i kuliste, dzięki czemu ułatwiają obrabianie materiałów i wykonywanie w nich niezbędnych wgłębień czy usuwanie nadmiaru zbędnego materiału,

tarniki – idealne do oczyszczania, szlifowania i polerowania wielu materiałów. Świetnie sprawdzają się w wielu pracach budowlano-remontowych,

fazowniki – przydatne podczas obróbki elementów z drewna, tworzyw sztucznych i blachy.

Stojaki

Stojak do wiertarki to niezwykle przydatne akcesorium, jeśli dość często użytkujemy tego rodzaju elektronarzędzia. Co bardzo ważne, element ten zapewnia nam przede wszystkim precyzję podczas wykonywania nawierceń. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć idealnie równe otwory. Stojak umożliwia wykonywanie nawierceń zarówno pionowo, jak i pod kątem, stabilizując nasze urządzenie.

Porada eksperta:

Świetną alternatywą dla stojaka może być specjalna prowadnica do wiercenia. Ten niewielki element sprawi, że wiercenie pod kątem prostym stanie się bardziej precyzyjne. Prowadnica sprawdza się jednak głównie do wykonywania niewielkich otworów przy użyciu standardowych wiertarek elektrycznych i wkrętarek akumulatorowych.

Data publikacji: 01.12.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Narzynka do gwintowania prętów – co warto o niej wiedzieć?

Narzynka do gwintowania prętów – co warto o niej wiedzieć?
Narzynka to jedno z akcesoriów przeznaczonych do wykonywania gwintowań na prętach wykonanych z metalu i innych materiałów. Czym się kier...
Czytaj więcej

Gwintowanie otworów i prętów

Gwintowanie otworów i prętów
Gwintowanie pozwala nam uzyskać nacięcia, w które (lub na które – w przypadku prętów) możemy następnie nakręcić śrubę. Jak to zrobić? Podpowiada...
Czytaj więcej

Jak poprawnie używać gwintownicy do rur?

Jak poprawnie używać gwintownicy do rur?
Gwintowanie to proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, który polega na wykonaniu na powierzchni wałka lub otworu wgłębień wzdłuż lin...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?