Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?

Malowanie mieszkania stanowi część składową wielu remontów. Jest ono na tyle proste, że możemy wykonać je samodzielnie. Często jednak zapominamy o tym, by odpowiednio się do niego przygotować. Jakie narzędzia i akcesoria pozwolą nam na sprawne i efektowne przeprowadzenie malowania, zachowanie porządku i uniknięcie zniszczenia elementów wyposażenia?

Malowanie ścian jest proste!

To właśnie z tego powodu nierzadko rezygnujemy z dobrego przygotowania się do remontu. Wystarczy przecież kupić farbę i sięgnąć po pędzel lub wałek, by móc przystąpić do pracy. To prawda, jednak jak to zwykle bywa z pracami tego typu, z pewnością okaże się, że na ścianie zauważymy ubytki lub pęknięcia, które wypadałoby najpierw wypełnić. Zdarzyć się również może sytuacja, że w czasie ostrożnego nakładania farby i tak skapnie ona na podłogę.

O tym, jak wiele rzeczy powinniśmy uwzględnić, planując malowanie mieszkania, zwykle przekonujemy się już w jego trakcie, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie. Możemy jednak uniknąć sytuacji, w której nowy dywan zostanie zakurzony pyłem z przeszlifowanej ściany, tapicerka na fotelu pokryje się plamami, a na styku ściany i sufitu pozostanie nierówna linia odcięcia. Aby malowanie ścian zakończyło się sukcesem i nie było okupione stratami w postaci zabrudzonych lub zniszczonych elementów wyposażenia, zaopatrzmy się w akcesoria, które z pewnością ułatwią nam wykonywanie prac i uczynią je mniej ryzykownymi. Co jest potrzebne do malowania?

Farba akrylowa Matowa biała 10 lFarba akrylowa Matowa biała 10 lFarba akrylowa Matowa biała 10 lFarba akrylowa Matowa biała 10 l
Pędzel płaski do podmalowania nr 0
Pędzel płaski do podmalowania nr 0

Pędzle i wałki

To podstawowe atrybuty każdego malarza, które pozwolą mu na precyzyjne nałożenie farby w każdym miejscu na ścianie lub suficie. To po nie sięgamy w pierwszej kolejności, planując malowanie, dlatego też od tego tematu zaczynamy. Szeroko pisaliśmy o pędzlach i wałkach w tym miejscu, tutaj wspomnijmy jedynie o tych elementach, które stanowią niezbędne minimum.

Jeżeli zdecydujemy się na malowanie pędzlem, koniecznie przygotujmy płaski szeroki pędzel, mały pędzelek i tzw. pędzel kaloryferowy o długiej rączce. Dzięki takiemu zestawowi łatwo pokryjemy całe ściany, narożniki czy okolice okien, jak i miejsca trudnodostępne, np. za grzejnikami.

W przypadku wałków również do wyboru mamy modele mniejsze i większe (wśród nich także wałki kaloryferowe), jednak zwykle najlepiej nadają się one do malowania całych powierzchni ścian lub sufitów. Najczęściej i tak potrzebować będziemy małego pędzelka, którym nałożymy farbę w narożnikach.

Porada eksperta

Do malowania sufitu najlepiej wybrać wałek wyposażony w specjalny kij teleskopowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy sobie wygodę i bezpieczeństwo pracy – nie będziemy musieli korzystać z drabiny lub krzesła.

Tym, co przyda nam się podczas malowania, są także kuwety oraz wiadra malarskie, które pozwolą na wygodne korzystanie z farby i odsączanie jej nadmiaru zgromadzonego na pędzlu lub wałku.

Taśmy malarskie

Taśma to obok pędzla i wałka jedno z najważniejszych akcesoriów malarskich. Jest niezbędnym minimum, które pozwoli nam zabezpieczyć wybrane elementy przed zabrudzeniem farbą. Skutecznie chroni listwy przypodłogowe, ramy okien, włączniki, klamki itp., a także służy do mocowania folii malarskiej. Dzięki niej wyznaczymy także idealnie równe linie u zbiegu ścian i sufitów, które chcemy pomalować na różny kolor. W końcu wykorzystamy je też do odmalowania na ścianach różnorodnych wzorów, których kształt wytyczymy właśnie za ich pomocą – tutaj wspomnijmy o taśmie o podwyższonej elastyczności, która doskonale sprawdzi się do wyznaczania kształtów o zaokrąglonych i nieregularnych brzegach.

Taśma malarska żółta 40 x 50 mmTaśma malarska żółta 40 x 50 mmTaśma malarska żółta 40 x 50 mmTaśma malarska żółta 40 x 50 mm

Kupując taśmę malarską, najlepiej zaopatrzyć w co najmniej 2 różne jej rodzaje – szerokie i wąskie – co pozwoli nam na dokładne i proste zabezpieczenie powierzchni lub obiektów o różnym kształcie bądź szerokości. Pamiętajmy, że podstawowe, a jednocześnie najtańsze taśmy papierowe w kolorze żółtym warto wykorzystać przede wszystkim do mocowania folii. Do wyznaczania linii łączenia dwóch kolorów lepiej sprawdzą się dobrze trzymające taśmy niebieskie. Nie zapominajmy też o zabezpieczeniu stolarki okiennej i innych tego typu elementów – tutaj skorzystajmy z taśm PCV, które najlepiej ochronią je przed przesiąkaniem farby.

Czy wiesz, że...?

Jeśli chcemy wyznaczyć za pomocą taśmy idealnie prostą linię, najlepiej zrobić to przy użyciu taśmy malarskiej o szerokości ok. 5 cm. Im węższa taśma, tym trudniej będzie nam uzyskać perfekcyjnie proste i równe odcięcie.

Folia ochronna Diall 4 x 5 m
Folia ochronna Diall 4 x 5 m

Folie malarskie

Wśród rzeczy potrzebnych do malowania znajdziemy również folie malarskie, za pomocą których skutecznie zabezpieczymy przed zabrudzeniem podłogi, meble i sprzęty. Folie malarskie dostępne są w różnych rozmiarach oraz grubościach – na ten ostatni parametr warto zwrócić szczególną uwagę. Najcieńsza folia posłuży nam do okrycia mebli lub sprzętów. Do zabezpieczenia podłogi najlepiej wybrać tę najgrubszą, która w mniejszym stopniu narażona jest na rozerwanie.

Praktycznym rozwiązaniem jest także zakup folii ochronnej z taśmą, za pomocą której szczelnie zabezpieczymy wybrane obiekty przed kurzem i innymi zabrudzeniami.

Przy okazji prowadzenia poważniejszych remontów, wymagających np. również prac tynkarskich, warto zainwestować w specjalny filc ochronny ze znajdującą się u jego spodniej strony folią. Takie produkty nadają się do wielokrotnego użytku, są antypoślizgowe, a co więcej najlepiej chronią posadzkę przed plamami z farb. Stanowią najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy uniknąć zniszczenia np. kosztownego drewnianego parkietu.

Maski przeciwpyłowe 5 sztMaski przeciwpyłowe 5 sztMaski przeciwpyłowe 5 sztMaski przeciwpyłowe 5 szt

Porada eksperta

Folia malarska posłuży również do zabezpieczenia drzwi lub samego otworu drzwiowego. W tej roli sprawdzi się także specjalna kurtyna przeciwpyłowa, za pomocą której odseparujemy od remontowanego wnętrza pozostałą część mieszkania.

Mieszadełko ręczne Hardy 28 cm
Mieszadełko ręczne Hardy 28 cm

Inne akcesoria malarskie

Powyżej wymieniliśmy podstawowe narzędzia malarskie i akcesoria, które powinny znaleźć się na wyposażeniu malowanego wnętrza. Jeśli już zastanawiamy się, jak malowaćściany, najpierw sprawdźmy, co jeszcze może nam w tym pomóc.

- mieszadełko do farby – jednym z warunków uzyskania zadowalającego efektu malowania jest uprzednie dokładne wymieszanie farby. Najlepiej zrobimy to przy użyciu specjalnego mieszadełka. To akcesorium niedrogie, a bardzo praktyczne i poręczne – dzięki niemu nie tylko nadamy farbie odpowiednią konsystencję, ale też dokładnie wymieszamy ją z pigmentem, a przy tym nie wybrudzimy się.

- wiaderko lub miska – chcąc odmalowaćściany, nie możemy pominąć etapu ich przygotowania do nakładania nowej powłoki. Zaopatrzmy się w tym celu w wiaderko lub inny pojemnik, który ułatwi nam mycie ścian przed malowaniem – przygotujemy w nim roztwór wody ze środkami czyszczącymi.

- szpachelki i papier ścierny – szpachelki w różnych rozmiarach wykorzystamy do naprawiania uszkodzonych ścian – korzystając z nich, wypełnimy ubytki i pęknięcia odpowiednią masą szpachlową. Zaschnięte i utwardzone „plomby” będą później wymagały wygładzenia. W tym celu potrzebujemy np. papieru ściernego albo gąbki ściernej.

Czy wiesz, że...?

Szpachelki będą pomocne także przy innych pracach. Ułatwią nam usuwanie ze ścian starych łuszczących się powłok wykończeniowych lub też zeskrobywanie zaschniętej farby z powierzchni, które przypadkowo uległy zachlapaniu w trakcie pracy. Podobną funkcję spełnia także skrobaczka do farby wyposażona w specjalne ostrze.

- drabina lub stopień – nawet jeśli do nakładania farby używamy wałka osadzonego na kiju teleskopowym, w czasie remontu z pewnością niezbędna okaże się mała drabina rozstawna lub składane schodki. Będą one potrzebne do przyklejania taśmy ochronnej na wybranych elementach znajdujących się w wyższych partiach mieszkania, mycia ścian lub zdejmowania półek, karniszy itp.

- pion malarski – przyda nam się szczególnie wtedy, gdy chcemy wykonać na ścianach dekoracyjne wzory, np. pasy. Korzystając z niego, łatwo wyznaczymy idealnie proste linie.

- śrubokręty – komplet różnorodnych wkrętaków będzie przydatny do odkręcania lamp, gniazdek elektrycznych, włączników światła, haczyków czy innych elementów, których tymczasowe usunięcie pozwoli na precyzyjne pomalowanie wszelkich miejsc na ścianach lub sufitach.

- odzież ochronna – kombinezon i rękawice malarskie, specjalne obuwie, a w razie potrzeby szlifowania powierzchni – maska ochronna – dzięki nim nasza odzież nie zostanie zabrudzona (co często oznacza jej dalszą bezużyteczność), a my podczas pracy będziemy czuli się swobodnie i komfortowo.

Data publikacji: 28.09.2016