icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów

Wiertarki i szlifierki to elektronarzędzia, które niejednokrotnie przydają się do rozmaitych prac w naszych gospodarstwach domowych. Tego rodzaju sprzęt jest niezwykle uniwersalny – jedno urządzenie posłuży nam do wielu czynności. Jedną z głównych czynności, które nam umożliwiają jest szlifowanie czy polerowanie. Najpierw jednak musimy zaopatrzyć się w niezbędne materiały ścierne, w które wyposażymy nasze elektronarzędzie.

Za pomocą rozmaitych materiałów ściernych możemy wykonać wiele prac – nie tylko w profesjonalnych zakładach i warsztatach, ale także w ramach majsterkowania czy realizowania projektów DIY. Starą komodę możemy z powodzeniem odnowić właśnie przy użyciu papieru ściernego czy specjalnej gąbki ściernej – ręcznie. Usuniemy w ten sposób nieestetyczną już powłokę czy też wygładzimy drewnianą powierzchnię, nadając jej zupełnie nowy i świeży wygląd. O ogólnym zastosowaniu materiałów ściernych oraz ich rodzajach, możemy dowiedzieć się z tego obszernego artykułu.

Klocek do szlifowania Wolfcraft 123 x 67 x 45 mmKlocek do szlifowania Wolfcraft 123 x 67 x 45 mmKlocek do szlifowania Wolfcraft 123 x 67 x 45 mmKlocek do szlifowania Wolfcraft 123 x 67 x 45 mm
Klocek do szlifowania Wolfcraft 123 x 67 x 45 mm
Rolka papieru Norton G131 P60 115 mm x 50 m
Rolka papieru Norton G131 P60

Jednak zamiast ręcznego obrabiania rozmaitych materiałów (mowa tu nie tylko o drewnie, ale i metalu, szkle, kamieniu czy nawet tworzywach sztucznych) możemy wykonać taką pracę znacznie szybciej, wygodniej i łatwiej – właśnie za pomocą odpowiednio wyposażonych elektronarzędzi (zazwyczaj któregoś z rodzajów szlifierki lub wiertarki). Co więcej, tego typu sprzęt pozwoli nam także wykonywać wiele prac remontowych i wykończeniowych, zarówno we własnym mieszkaniu, jak i na placu budowy. W jakie, zatem, akcesoria ścierne możemy wyposażyć nasze elektronarzędzia?

Rodzaje akcesoriów ściernych do elektronarzędzi

Wśród materiałów ściernych do elektronarzędzi możemy wyróżnić dwie grupy główne: te, które posłużą jako ich wyposażenie oraz te, które będziemy stosowali w celu przystosowania końcówek do należytej pracy. Wśród pierwszych znajdą się:

- włókniny ścierne – to akcesoria, które możemy wykorzystać do wszelkich rodzajów szlifierek, a także do polerowania ręcznego. Są to rozmaite materiały ścierne, występujące najczęściej w postaci płótna. Należy do nich także wełna stalowa, którą skutecznie oczyścimy drewno oraz wypolerujemy metal, szkło i kamień, osadzając ją na wrzecionie elektronarzędzia. Włókniny ścierne występują w różnym kształcie i rozmiarze, a także gradacji, o której więcej możemy dowiedzieć się tutaj.

Czy wiesz, że...

Gradacja papieru bywa również zwana granulacją i oznacza jego grubość. Im ona większa, tym włókno ścierne mniej dokładne i odwrotnie.

Gąbka ścierna MacAllister 228 x 68 x 25 mm P80
Gąbka ścierna MacAllister 228 x 68 x 25 mm

- rolki ścierne – ten rodzaj materiału ściernego występuje w rolkach i jest wykonany albo na podkładzie z materiału, albo papieru. Niektóre z nich są wyposażone w rzep, dzięki któremu łatwo przypniemy go do swojej szlifierki.

- gąbki polerskie – to specjalna grupa materiałów ściernych, które zarówno możemy wykorzystać do pracy za pomocą elektronarzędzi, jak i ręcznego nabłyszczania. Ich struktura jest wykonana w taki sposób, aby skutecznie polerować rozmaite powierzchnie – najczęściej wykorzystamy je do polerki mechanicznej. Sprawdzą się podczas szlifowania i woskowania. Tak jak w przypadku rolek ściernych, mogą być osadzone na rzepach.

Gąbki polerskie często przydają się nam do usuwania rys z karoserii samochodów oraz wykańczania powierzchni na wysoki połysk. Stosowane są wraz ze specjalnymi pastami polerskimi i środkami nabłyszczającymi.

Siatka ścierna MacAllister 105 x 280 mm P180 biała
Siatka ścierna MacAllister 105 x 280 mm

- siatki ścierne – są kolejnym przydatnym akcesorium ściernym, w które wyposażymy również nasze elektronarzędzia. Ten materiał z kolei posłuży nam w czasie wykańczania wnętrz i elewacji czy innych powierzchni – w trakcie remontu czy budowy. Siatki ścierne przypominają w zastosowaniu papier ścierny, jednak ze względu na ich budowę nie zapychają się i można ich używać dwustronnie. Dołączymy je do elektronarzędzi z tzw. przyssawkami wibracyjnymi. Niektóre z nich możemy jednak stosować do ręcznej pracy za pomocą pacy szlifierskiej. Umożliwią nam czyszczenie, wygładzanie i docieranie. Siatki ścierne mogą się przydać choćby podczas wyrównywania szpachlówek i gładzi czy szlifowania tynku, ale także obrabiania powierzchni malowanych oraz drewnianych, plastikowych i metalowych.

- papiery ścierne – to największa i najbardziej uniwersalna grupa materiałów służących do obróbki rozmaitych powierzchni. Wśród niej znajdziemy odpowiednie arkusze, które bez trudu dopasujemy do różnych elektronarzędzi, głównie zaś – do szlifierek oscylacyjnych. Papier ścierny możemy także otrzymać w formie rolki czy z otworami, które przeznaczymy do współpracy z elektronarzędziami wyposażonymi w system odsysania pyłów, a także model wodoodporny. Wśród tych materiałów specjalistycznymi akcesoriami do szlifierek taśmowych są pasy bezkońcowe, a także delty do szlifierek oscylacyjnych czy krążki fibrowe, które służą do obróbki metali (możemy za ich pomocą czyścić również różnego rodzaju urządzenia czy narzędzia).

Porada specjalisty

Do obrabiania stali, drewna czy metali kolorowych wybierzmy papier ścierny z elektrokorundem. Za pomocą materiałów z obecnością węglika krzemu będzie nam się dobrze wyrównywało powierzchnię tworzyw sztucznych oraz szklane i kamienne.

Papier wodoodporny Condor 230 x 280 mm gradacja 100
Papier wodoodporny Condor 230 x 280 mm

W tym artykule dowiemy się, jak odpowiednio dobrać papier ścierny do szlifierki.

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi, które służą do obróbki końcówek

W tej grupie znajdziemy materiały, które umożliwią nam konserwację i obróbkę (najczęściej będzie to ostrzenie lub czyszczenie) końcówek służących do wyposażenia elektronarzędzi. Wszelkie ściernice czy tarcze szlifierskie pozwalają nam znacznie poszerzyć funkcjonalność naszych urządzeń, jednak mogą się w trakcie pracy zużywać. Do przywrócenia im odpowiedniej przydatności możemy właśnie wykorzystać rozmaite akcesoria ścierne. Niektóre z nich posłużą również do ostrzenia rozmaitych narzędzi. Te z kolei będziemy osadzać na szlifierce prostej czy też wiertarce. Inne akcesoria ścierne możemy stosować ręcznie. Oto niektóre, przydatne elementy:

- klocki ścierne – posłużą nam do ręcznej obróbki. Wśród nich najczęściej spotkamy osełki – również te, którymi możemy naostrzyć różnego rodzaju noże. Klocki ścierne przydadzą nam się jednak również do wyposażenia elektronarzędzi, a głównie – do tarcz szlifierskich. Za ich pomocą możemy szybko i skutecznie przywrócić im należytą ostrość krawędzi, tak aby skutecznie cięły dane materiały. Klocki do szlifowania często wykonane są z korundu, którego twardość nadaje im odpowiednie właściwości ścierające.

Czy wiesz, że?

Klocek ścierny wykonany z korka możemy wykorzystać do ręcznego szlifowania i polerowania szkła, kryształu i niektórych metali.

Osełka ścierna do ściernic Condor prostokątnaOsełka ścierna do ściernic Condor prostokątnaOsełka ścierna do ściernic Condor prostokątnaOsełka ścierna do ściernic Condor prostokątna

- wszelkie inne materiały ścierne do ręcznego zastosowania, które zostały wymienione wyżej również mogą przydać się nam do czyszczenia (głównie z rdzy), ostrzenia czy wygładzania naszych akcesoriów do elektronarzędzi. Elementy takie choćby, jak gąbka ścierna, są niezwykle przydatne w każdym warsztacie, ponieważ ich uniwersalność sprawia, że możemy zastosować je do wielu zupełnie różnych prac.

Inne akcesoria ścierne do elektronarzędzi

Elementów, które posłużą nam do różnego rodzaju obróbki materiałów, takich jak drewno, metal czy kamień jest ogromna ilość. Wiele z nich wyposaży nasze elektronarzędzia i pozwoli nam wykonać precyzyjne czynności, ale także posłuży do zwykłych prac renowacyjnych czy remontowych. Wśród specjalistycznych akcesoriów ścierających, które zazwyczaj osadzimy na wiertarce, są kamienie szlifierskie – osadzone na trzpieniach i występujące w rozmaitych kształtach i wielkościach pozwolą nam na ostrzenie i szlifowanie stali i innych materiałów. Również tarcze szlifierskie mogą mieć zastosowanie wyrównujące, wygładzające, polerujące i ścierające. Są to w zasadzie podstawowe elementy, którymi wyposażymy szlifierkę kątową. Do niej możemy także dopasować specjalne szczotki o doskonałych właściwościach ścierających – za ich pomocą pozbędziemy się wszelkich niechcianych powłok. Również jeśli mamy szlifierkę prostą lub wiertarkę znajdziemy odpowiednie, współpracujące z nimi szczotki.

A w jakie akcesoria warto wyposażyć poszczególne szlifierki? Odpowiedź znajdziemy tutaj.

Data publikacji: 26.04.2017