Barlinek - montaż podłóg

Deska barlinecka jest materiałem naturalnym, wykonanym w całości z drewna. Ma jedyną w swoim rodzaju konstrukcję krzyżową, na którą składają się 3 warstwy drewna ułożone względem siebie tak, aby całość nie była czuła na działanie wilgoci i zmiany temperatur. Jej powierzchnia może być olejowana lub pokryta lakierem i nadaje się do użytkowania tuż po zamocowaniu. Na uwagę zasługuje również niepowtarzalność rysunku słojów i kolor drewna, które są odmienne dla każdej z kolekcji: Senses, Smaki Życia, Pure Vintage, Pure Line, Decor Line i Life Line.

Przygotowanie do montażu

Deski podłogowe powinny pojawić się w miejscu swojego przeznaczenia najpóźniej 48 godzin przed rozpoczęciem prac – nie trzeba wypakowywać ich z fabrycznych opakowań. Wcześniejsze prace mokre w pomieszczeniu powinny być ukończone – położenie podłogi niejako wieńczy prace remontowe i wykończeniowe. Wylewka, którą pokryjemy deskami barlineckimi, powinna być odpowiednio sucha – wilgotność tej na bazie cementu nie może przekroczyć 2%, a w przypadku podkładu gipsowego 0,05%. Posadzkę dokładnie odkurzamy, pozbawiamy pyłu, a następnie gruntujemy. Pomieszczenie, w którym pracujemy, nie może być wychłodzone – w czasie montażu i późniejszego użytkowania temperatura powinna mieścić się między 18 a 24°C, a idealna wilgotność to 45-60%. Warto też zmierzyć, czy odchylenie płaszczyzny posadzki od poziomu nie jest większe niż 3 mm na 2 m – pomiar wykonujemy dwumetrową łatą murarską. Przed rozpoczęciem montażu pozostaje nam tylko zebrać narzędzia, które okażą się przydatne: młotek, dobijak, kliny dystansowe, kluczyk do zamka 5Gs, kątownik, pilarka lub piła ręczna, nożyk do cięcia, miara zwijana i ołówek.

Montaż podłogi warstwowej metodą pływającą

Na posadzce rozkładamy rolkę izolacji korkowej. Chociaż nie ma przeciwwskazań, by użyć innych izolatorów, korek stanowi optymalny materiał izolujący termiczny i akustyczny. Ważne, by nie zakrywać korkiem ostatnich 15 mm przed ścianami i nieruchomymi przedmiotami. Dzięki temu, że pozostawimy pustą szczelinę dylatacyjną, umożliwimy podłodze drewnianej pracowanie podczas użytkowania. Kolejne, sąsiadujące ze sobą odcinki korka dopasowujemy na styk. Opakowanie zaaklimatyzowanych desek barlineckich rozcinamy nożykiem od dolnej strony, co nie pozwoli nam uszkodzić czy zarysować ostrym narzędziem ich warstwy licowej.

Układ desek w pomieszczeniu uzależniony jest od jego powierzchni i odległości ścian od siebie. Jeśli żadna z nich nie ma więcej niż 8 m – kierunek paneli wyznaczają nam promienie słoneczne padające od strony okna. W innym przypadku, kiedy pomieszczenie ma większy rozstaw ścian lub jest korytarzem czy długim pokojem, deski montujemy wzdłuż najdłuższej ściany.

Wymiar pomieszczenia będzie również przydatny do wyliczenia szerokości ostatniego rzędu desek (szerokość wnętrza minus 2 x 15 mm dzielone przez szerokość deski da nam ilość pełnych pasów drewnianych elementów). Jeśli ostatni rząd będzie cieńszy niż 70 mm, estetyczniej i praktyczniej będzie przyciąć po równo rząd pierwszy i ostatni. Przed montażem rozkładamy deski i planujemy całościowy wzór drewnianej posadzki.

Przed położeniem pierwszego rzędu desek odcinamy ich wystające pióro, co ułatwi nam zachowanie szczeliny dylatacyjnej, którą wyznaczamy za pomocą klinów dylatacyjnych. Przed położeniem desek warto sprawdzić, czy koniec elementu łączeniowego – język – znajduje się w jednej linii z warstwą wierzchnią deski – tylko taki układ gwarantuje nam szybki i trwały montaż całości.

panele-barlinek-w-sypialnipanele-barlinek-w-sypialnipanele-barlinek-w-sypialnipanele-barlinek-w-sypialni

Zamknięcie mocującego pasa 5Gs następuje dopiero po położeniu drugiego rzędu drewnianej posadzki. Przesunięcie między łączeniami desek barlineckich w sąsiadujących ze sobą pasach powinno wynosić najmniej 50 cm. Każdy element należy umieścić prawidłowo na krawędzi wzdłużnej, w czym pomogą dobijak i młotek. Trwałe połączenie desek na krawędzi czołowej uzyskamy za pomocą kluczyka do zamka 5Gs – ustawiamy go tak, aby widoczna była na nim kłódka. Pozostaje tylko zamocować listwy przypodłogowe i cieszyć się nową podłogą.

Łączenie drewnianych elementów metodą pływającą nie jest jedynym sposobem na montaż desek barlineckich. Możemy do tego celu użyć również preparatu gruntującego i, najwcześniej po dwu godzinach, kleju rekomendowanego przez producenta. Elastyczny klej, poza tym że przytwierdzi nasze deski, będzie zarazem doskonałym izolatorem akustycznym podłogi. Warstwę kleju o szerokości dwu rzędów desek nanosimy na zagruntowaną wylewkę pacą zębatą. Reszta pracy przebiega w ten sam sposób, co w przypadku metody pływającej. Ważne tylko, by wszelkie zabrudzenia z preparatu klejowego, jakie znajdą się na warstwie licowej, usuwać natychmiast – kiedy klej wyschnie na powierzchni deski, jego pozbycie się będzie czasochłonne.

Prezentacja montażu podłogi w sposób pływający (kolejno z zamkami czołowymi S, B i 5) znajduje się poniżej:

montaz-panelimontaz-panelimontaz-panelimontaz-paneli