Blacha jako dekoracja ściany

O tym, jak szybko zmieniają się gusty w aranżacji pomieszczeń, świadczy przykład blachy użytej jako materiału dekoracyjnego. Do niedawna kojarzona z zimną sterylnością, która z wykończeniem wnętrz nie ma nic wspólnego, dziś coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, a nawet wchodzi na pokoje. Skąd taka zmiana?

Zimny, wyniosły chłód wnętrz urządzonych w przestrzeniach poprzemysłowych stał się popularny i jest stosowany także we wnętrzach, które z loftem mają niewiele wspólnego. Ogromne przestrzenie apartamentów zaaranżowanych w stylu industrialnym nie są osiągalne dla każdego, ale wiele z pomysłów podpatrzonych w katalogach wnętrzarskich znajduje zastosowanie również w mniej okazałych mieszkaniach. Tym sposobem do urządzenia naszych salonów używamy odmiennych niż dotąd materiałów.

Beton, nieotynkowany mur, szkło, surowe drewno – otaczając się nimi, tworzymy aranżację nawiązującą do stylu loft. Wysmakowana elegancja ścian czy posadzki idzie w parze z coraz mniejszą ilością sprzętów, które stoją na widoku – w tym wypadku ilość przechodzi w jakość. Zwracamy też uwagę na wzornictwo przy zakupie nowych mebli. Styl industrialny jest charakterystyczny przez to, że jest zaprzeczeniem „przytulności”, której wrażenie można było wcześniej uzyskać za pomocą ciepłych barw na ścianach, pluszów na zasłonach i wykładzinie podłogowej czy wzorzystych, tapicerowanych mebli. Inspiracji dla loftowego wypełnienia przestrzeni szuka się w miejscach, gdzie panuje chłód i sterylna czystość. Nic dziwnego, że oczy projektantów zwróciły się w stronę hotelowych kuchni i znalazły tam materiał, który można przenieść na grunt aranżacji industrialnej – blachę.

Jako wykończenie ścian nad przestronnymi blatami kuchennymi i miejscami organicznie związanymi z wodą, blacha znajduje szerokie zastosowanie. Pomaga utrzymać kuchnię w czystości – zmywanie z niej śladów przygotowywania posiłków jest bardzo łatwe. Ale też na powierzchni blaszanej wyraźnie widać wszelkie niedoskonałości wynikające z pospiesznego sprzątania i aby ściany pokryte tym materiałem prezentowały się imponująco, konieczne jest częste doglądanie stanu ich czystości.

blacha-aluminiowablacha-aluminiowablacha-aluminiowablacha-aluminiowa

W zależności od naszych upodobań, decydując się na blaszane obicie ściany lub jej fragmentu, mamy do wyboru powierzchnię gładką, satynowaną bądź ryflowaną. Ta ostatnia będzie mniej intensywnie odbijała światło, co jest szczególnie ważne w kuchniach zalanych słońcem. Możemy też zdecydować się na arkusze blachy wykonane z różnych materiałów. Do wyboru mamy aluminium, nierdzewną stal oraz miedź – jej zastosowanie możliwe jest również w innych stylizacjach aranżacyjnych, nie ogranicza się do stylu industrialnego, na co decydujący wpływ ma ciepły kolor arkuszy.

Wbrew pozorom zamocowanie blachy na ścianie nie jest czynnością trudną. W przeciwieństwie do dekoracji, które możemy przytwierdzić w jeden, określony sposób (na przykład glazurę, klejąc ją do ściany czy posadzki), z arkuszami mamy więcej możliwości. Ważne, by łączenia blach szczelnie zabezpieczyć – uchroni nas to przed ewentualnym niekorzystnym działaniem wilgoci. Arkusze możemy przymocować za pomocą kleju, wkrętów lub profili, które wypełnia się blachą. Innym sposobem jest umieszczenie na ścianie paneli, na które składają się płyta wiórowa z wybranym przez nas blaszanym dodatkiem.

blacha-malowanablacha-malowanablacha-malowanablacha-malowana