Bratek ogrodowy

Uprawiany jest jako roślina ozdobna, choć można też spotkać jego zdziczałe odmiany. Rośnie na wysokość 10-25 cm. Odznacza się aksamitnymi kwiatami, które osiągają średnicę około 6-7 cm, a u najokazalszych odmian nawet 12 cm. Kwiaty bratka występują w wielu barwach, często są dwubarwne. Zdarzają się bratki o kwiatach bardzo ciemnych, prawie czarnych, co jest rzadko spotykane wśród innych roślin ozdobnych. Charakterystyczna dla bratka jest niewielka kolorowa plamka wewnątrz kielicha, przeważnie żółta.

Czterograniaste łodygi bratka są mięsiste i lekko wzniesione, niedługie, ale silnie rozgałęzione. W ich dolnej części występują liście jajowate, a w górnej – eliptyczne o podłużnych przylistkach. Z kątów liści wyrastają kwiaty na cienkich szypułkach, o pięciodziałkowych kielichach i pojedynczym słupku. Bratki nie są wymagające w uprawie. Wysiew nasion do skrzynek przypada na przełom czerwca i lipca. Młode rośliny można sadzić do gruntu na nasłonecznionych stanowiskach, do żyznej, przepuszczalnej gleby o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Kwitnienie przypada w zależności od odmiany i wysiewu na wiosnę, jesień lub trwa przez cały sezon. Jeśli kwiaty tracą kolor, a łodygi zaczynają się wydłużać, jest to najczęściej oznaka nadmiernych upałów – bratkom służy umiarkowana temperatura. Korzystnie jest nawozić bratki co dwa lub trzy tygodnie nawozem przeznaczonym dla kwiatów kwitnących oraz podlewać najlepiej we wczesnych godzinach porannych.

Bratki sprawdzają się jako kwiaty doniczkowe na parapetach okien i balkonach, a także na rabatach i ich obwódkach. Wykorzystywane są również jako kwiat cięty. W ziołolecznictwie ziele fiołka trójbarwnego stosuje się w formie naparu, który działa leczniczo na zaburzenia układu moczowego oraz trawiennego, a także wspomagająco w leczeniu zmian skórnych, jak trądzik, egzema lub wysypka.