Produkty

Bruzdownice – do czego je wykorzystać?

Bruzdownice – do czego je wykorzystać?

Bruzdownice pozwalają uzyskać równe i precyzyjne szczeliny nawet w bardzo trwałych materiałach –  w ścianach, murach czy w podłożu. Jak działają, jakie mają funkcje i co warto o nich wiedzieć?

Jak działa bruzdownica

Bruzdownica zwykle jest stosowana przez profesjonalistów w budownictwie, kamieniarstwie czy podczas wykonywania instalacji. Dzięki bruzdownicy można wykonywać szczeliny o wybranej szerokości i głębokości w twardych materiałach – np. w kamieniu, betonie czy cegłach. Urządzenie osiąga dużą moc dzięki silnikowi elektrycznemu, napędzanemu dwiema diamentowymi tarczami. Między nimi znajduje się odstęp, który jest regulowany tulejkami dystansowymi, materiał, który się w nim zbiera, usuwany jest za pomocą młota kującego lub obrotowo-udarowego. Wielkość osiąganych otworów osiąga zwykle głębokość do ok. 1 cm, a szerokość od 0,3 do 4 cm. Zależnie od średnicy tarcz wyróżniamy bruzdownice małe np. marki Erbauer, o średnicy od 11 do 15 cm, a także duże, o przekroju około 23 cm. Ze względu na duże zapylenie powstające w czasie użytkowania urządzenie posiada króćce pozwalające na przyłączenie do odkurzacza.

do czego służy bruzdownica Bruzdownica Erbauer 1500 W

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Moc nominalna wynosi zwykle od 800 do 2500 W. Określa zużycie energii elektrycznej, czyli maksymalną moc urządzenia. Moc użytkowa wynosi zwykle ok. 60% mocy nominalnej, czyli średnią moc osiąganą podczas pracy. To od tej wielkości zależy, jak wydajne będzie urządzenie i jak głębokie otwory będzie mogło wykonać. Im twardsza powierzchnia i głębsze szczeliny, jakie chcemy uzyskać, z tym większą mocą urządzenie należy wybrać.
 
Waga urządzenia decyzuje o wygodzie pracy, zazwyczaj bruzdownice (np. bruzdownice Erbauer) ważą od 2,5 do 10 kg. Pamiętajmy, że urządzenie zbyt lekkie utrudni prezycyjne prowadzenie, jednak ważne jest też, aby było one dopasowane do umiejętności i siły operatora.
 
Prędkość obrotowa zazwyczaj jest proporcjonalna do mocy urządzenia, decyduje o szybkości i wydajności pracy. W dużej mierze uzależniona jest od wielkości tarcz – im mniejsza średnica tacz, tym więcej obrotów na minutę.
 
Średnica tarcz wpływa na głębokość i szerokość wykonywanych bruzd. Średnica zewnętrzna zwykle wynosi od 11 do 23 cm – ważne, aby ich średnica była odpowiednio dobrana do danego modelu i zaleceń producenta.
 
Dodatkowe udogodnienia to np. dystem zapobiegający przegrzaniu, systemy antyprzeciążeniowe czy też funcje ułatwiające płynny start. Warto wybierać urządzenia o ergonomicznym kształcie, wygodnej rączce i o zminimalizowanym poziomie wibracji.

bruzdownice erbauer Bruzdownica Erbauer 1500 W

O czym pamiętać podczas pracy?

-  Zanim zaczniemy pracę urządzeniem, dokładnie sprawdźmy rozstaw ostrzy. Pamiętajmy także, aby włączyć urządzenie i dopiero po krótkiej chwili zanurzyć je w materiale.

-  W czasie pracy z bruzdownicą zwykle panuje duże zapylenie – warto pamiętać o odpowiedniej odzieży, okularach i masce ochronnej.

-  Warto podłączyć urządzenia do odkurzacza, by ten zasysał nadmiar pyłu – nie tylko uchroni to zdrowie operatora, ale także poprawi widoczność, co ułatwi precyzyjną pracę.

-  Wykonując cięcia warto stosować umiarkowany nacisk i unikać zbyt mocnego, który utrudni płynne ruchy i stworzenie równych szczelin. Użycie zbyt dużej siły może
przeciążyć i przegrzać urządzenie, co spowoduje jego szybsze zużycie.

-  Należy uważać na przegrzanie urządzenia, gdyż spowoduje to szybkie zużycie tarcz i krótszą żywotność narzędzia. Warto więc unikać długotrwałego włączenia urządzenia i przerywać je lub przedzielać pracą na wolnym biegu.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Obróbka drewna - podstawowe techniki

Obróbka drewna - podstawowe techniki
Praca w drewnie to jedno z najczęstszych zadań majsterkowicza. Dlatego zebraliśmy dla Ciebie garść informacji na temat kilku kluczowych sposobó...
Czytaj więcej

Jak wykonywać bruzdy?

Jak wykonywać bruzdy?
Wykonanie bruzd stanowi jeden z niezbędnych zabiegów w trakcie wznoszenia budynku. Wyżłobienie odpowiedniej przestrzeni pozwala ułożyć w ścianie przew...
Czytaj więcej

Zalety bruzdownicy

Zalety bruzdownicy
Bruzdownicę do rowków z pewnością docenią ci, którzy przygotowują się do większego remontu mieszkania połączonego z wymianą lub modernizacją instalacj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Bruzdownice – do czego je wykorzystać?