Brzydki zapach w szafce z butami – jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach może pojawić się w szafce z obuwiem bez względu na to, jak wiele czasu poświęcimy jego pielęgnacji. Aby nasze buty zawsze były świeże, a ich noszenie było przyjemne, warto jest poznać kilka tricków, dzięki którym ich zapach przestanie być problemem.

Dlaczego buty brzydko pachną?

Przyczyn powstawania nieprzyjemnego zapachu w szafce z obuwiem jest wiele. Najczęściej obwiniamy nieprawidłową higienę stóp, jednak nie jest to jedyny powód. Winny może być także materiał z jakiego wykonane są buty – sztuczne tworzywa często nie przepuszczają powietrza, a więc nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. Wiele z nich pachnie źle już na etapie produkcji, a wnikający w nie pot tylko potęguje nieprzyjemne doznania.

Nie bez znaczenia jest także sposób przechowywania obuwia. Zwłaszcza sportowe buty często pakujemy do foliowych torebek, nie dając im możliwości wywietrzenia. Także ustawiając jedne na drugich utrudniamy prawidłową cyrkulację powietrza, przez co brzydki zapach może się utrwalać.

Jak zapobiec brzydkiemu zapachowi butów?

Zanim zaczniemy zwalczać nieprzyjemny zapach w szafce z butami, warto postarać się, by był on jak najmniej intensywny lub nie pojawił się wcale. Zanim schowamy nieużywane już obuwie do szafy, należy pozostawić je do wyschnięcia – można to zrobić na balkonie lub po prostu ustawiając je w przedpokoju. Dla szybkich rezultatów warto wyłożyć jego wnętrze gazetą lub wsunąć do środka torebki herbaty. Ten drugi sposób nie tylko pomoże pozbyć się wilgoci w bucie, ale także nada mu delikatny zapach.

Ważne jest także stosowanie wkładek – dzięki tym akcesoriom spocona stopa nie ma bezpośredniego kontaktu z butem. Pamiętajmy jednak o regularnej wymianie zniszczonych i przepoconych wkładek na nowe. W ten sposób zmniejszymy także ryzyko powstania grzybicy!

Porada eksperta

Pamiętajmy, że walka z nieprzyjemnym zapachem to przede wszystkim odpowiednia higiena – zadbajmy o nią także stosując skarpetki z naturalnych materiałów czy wkładki z włókna węglowego.

brzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbycbrzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbycbrzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbycbrzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbyc

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Jeśli mimo wietrzenia i regularnego czyszczenia obuwia pojawi się w nim nieprzyjemny zapach, wciąż możemy temu zaradzić. Wspomogą nas proste domowe receptury:

- plasterek cytryny umieszczony w bucie stojącym w ciepłym miejscu odkazi go i nada mu świeży zapach,

- soda oczyszczona wsypana do buta i pozostawiona na noc zabija bakterie i niweluje przykry zapach,

- spryskanie wnętrza obuwia lakierem do włosów zneutralizuje zapach i zabezpieczy materiał przed rozwijaniem się w nim bakterii.

brzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbycbrzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbycbrzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbycbrzydki-zapach-w-szafce-z-butami-jak-sie-go-pozbyc

Brzydki zapach w szafce z butami – jak się go pozbyć?

Bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać, by nasze buty ładnie pachniały, w szafce, w której je przechowujemy i tak może być nieświeżo. Możemy z tym walczyć na wiele sposobów. Najłatwiejszym z nich jest wybór przeznaczonych do wnętrza szaf odświeżaczy powietrza – np. dostępnych w sklepach Castorama zawieszek zapachowych. Również tutaj przydadzą się torebki z herbatą, które nie tylko nadadzą przyjemny aromat, ale także wchłoną nadmiar wilgoci. Możemy także sięgnąć po stare flakoniki po perfumach i napełnić je zmieloną kawą – produkt ten doskonale wciąga wszelkie nieprzyjemne zapachy. Pamiętajmy, by nasze naturalne odświeżacze co jakiś czas wymieniać na nowe, by nie straciły na skuteczności.

Przeczytaj też, jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci!