Budowa kosiarki – poznaj tajniki jej działania

Kosiarka to urządzenie, z którego każdy z nas korzysta podczas pielęgnacji trawnika na swojej posesji. Odpowiednio dobrany model umożliwia staranne przycięcie murawy i uzyskanie efektu zielonego dywanu. A wszystko to przy minimalnym wysiłku. Jednak posiadanie wysokiej klasy sprzętu wiąże się również z koniecznością regularnej konserwacji. Sprawdź, jaka jest budowa kosiarki spalinowej i elektrycznej, by zrozumieć jej działanie.

Przejdź do następnych akapitów:

Kosiarka – urządzenie niezbędne w każdym ogrodzie
Budowa kosiarki elektrycznej – co powinieneś o niej wiedzieć?
Budowa kosiarki spalinowej – dowiedz się więcej!
Jak działa napęd kosiarki spalinowej?
A może coś innego? Kosiarka bijakowa i rotacyjna
Budowa kosiarki – podsumowanie

Kosiarka – urządzenie niezbędne w każdym ogrodzie


Niezależnie od rozmiaru posesji, przycinanie trawnika jest pracochłonnym zajęciem. Im większa jest powierzchnia murawy, tym bardziej konieczny jest zakup odpowiedniej kosiarki. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania właściwego sprzętu, przeczytaj więcej o różnych rodzajach urządzeń do koszenia trawy.

Największą zaletą posiadania kosiarki jest możliwość sprawnego i skutecznego uporania się z przystrzyżeniem murawy do pożądanej wysokości – przecież zadbany trawnik to wizytówka całego domu. Regularne wykonywanie tej czynności jest istotne zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych – w ten sposób dbasz o zieloną strefę relaksu dla siebie i swojej rodziny.

budowa-silnika-kosiarki-spalinowejbudowa-silnika-kosiarki-spalinowejbudowa-silnika-kosiarki-spalinowejbudowa-silnika-kosiarki-spalinowej

Nisko przystrzyżona murawa jest na tyle zdrowa i sprężysta, że stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku i zabawy. Dodatkowo odpowiednio zoptymalizowana wysokość trawy zmniejsza ryzyko potknięcia, poślizgnięcia się lub upadku.

Korzyści, które płyną z systematycznego koszenia, wiążą się jednak z koniecznością konserwacji sprzętu. Kosiarka, jak każde inne urządzenie, zużywa się na skutek długotrwałej eksploatacji. Nawet jeżeli jest wykonana z solidnych materiałów i przez zaufanego producenta, brak właściwej pielęgnacji spowoduje szybsze zużywanie się sprzętu.

Aby w należyty sposób zadbać o swoją kosiarkę, potrzebujesz podstawowej wiedzy na jej temat. Dlatego w tym artykule zebraliśmy dla Ciebie garść najważniejszych informacji. Dowiesz się, jak działa napęd kosiarki spalinowej. Budowa tego urządzenia oraz jego elektrycznej wersji nie będą już dla Ciebie tajemnicą. Sprawdź, na czym polega zasada działania Twojej kosiarki!

Budowa kosiarki elektrycznej – co powinieneś o niej wiedzieć?
Kosiarka elektryczna to nowoczesna alternatywa dla urządzeń spalinowych, ceniona za mniejszą wagę, zwrotność i znacznie cichsze działanie. Jak działa silnik kosiarki elektrycznej? Budowa tej jednostki opiera się na jednofazowym zastosowaniu prądu przemiennego.

Takie rozwiązanie pozwala osiągać moc około 2000 W. To w zupełności wystarcza do obsługi urządzenia, którego szerokość koszenia nie przekracza pół metra. W niektórych modelach stosuje się również bezszczotkowy silnik kosiarki elektrycznej – budowa tego elementu jest pozbawiona szczotek, co sprawia, że jednostka nie ulega zużyciu mechanicznemu.

budowa-kosiarki-elektrycznejbudowa-kosiarki-elektrycznejbudowa-kosiarki-elektrycznejbudowa-kosiarki-elektrycznej

Praca silnika elektrycznego jest zależna od stałego dostępu do prądu, dlatego kosiarki tego rodzaju zwykle wyposażone są w kabel. Alternatywnym sposobem zasilania jest wykorzystanie akumulatora. Rzadko spotykanym rozwiązaniem jest zasilanie hybrydowe, czyli model, który jest przystosowany do obydwu form pobierania prądu.

Zewnętrzna budowa kosiarki elektrycznej, a właściwie jej użytkowej części, sprowadza się do noża wrzecionowego. Aparatura tnąca zbudowana jest z dwóch części – nieruchomego ostrza oraz kilku dodatkowych noży, które obracają się na bębnie. Elementy nachodzą na siebie w podobny sposób jak nożyce i powodują precyzyjne skrócenie trawy na jednakowej wysokości, bez postrzępienia źdźbeł.

Budowa kosiarki spalinowej – dowiedz się więcej!
Jak działa kosiarka spalinowa? Jej aparatura tnąca również opiera się na zastosowaniu noża wrzecionowego. Elegancko przystrzyżona murawa, dzięki doskonałej precyzji cięcia, jest mniej podatna na żółknięcie oraz infekcje, a podczas letnich upałów traci mniej wody niż rozwarstwione włókna.

Nóż wrzecionowy ma jednak pewną wadę – wymaga regularnego oczyszczania z resztek trawy, najlepiej po każdym użyciu kosiarki. W innym wypadku aparatura zapycha się i tępi. Ze względu na utrudnione ostrzenie, noże wrzecionowe powinny być ostrzone serwisowo, przed rozpoczęciem każdego sezonu.

naped-kosiarki-spalinowej-budowanaped-kosiarki-spalinowej-budowanaped-kosiarki-spalinowej-budowanaped-kosiarki-spalinowej-budowa

Aby zrozumieć, jak działa kosiarka spalinowa, musimy zajrzeć pod jej obudowę. Na czym polega budowa silnika kosiarki spalinowej? To tradycyjna jednostka podobna do tych, które występują w innych nowoczesnych urządzeniach spalinowych. Działanie tego typu silnika opiera się na zasadzie sformułowanej jeszcze w XIX wieku przez pomysłodawcę pierwszego prototypu – Philippe’a Lebona.

Budowa silnika kosiarki spalinowej wykorzystuje spalanie paliwa i sprężanie oraz rozprężanie powstałego w tym procesie gazu, aż do momentu uzyskania momentu obrotowego.

Jak działa napęd kosiarki spalinowej?
Jak działa napęd kosiarki spalinowej? Ciężar urządzenia jest dość spory, zwłaszcza kiedy doliczymy do niego kosz na trawę o kilkudziesięciolitrowej pojemności – dokładna wielkość zależna jest od modelu.

Dodatkowym utrudnieniem podczas ścinania trawy masywnym sprzętem zazwyczaj bywa nieregularna powierzchnia terenu. Wszelkiego rodzaju pochyłości i krzywizny wpływają na tempo, jakość i łatwość koszenia.

jak-dziala-naped-kosiarki-spalinowejjak-dziala-naped-kosiarki-spalinowejjak-dziala-naped-kosiarki-spalinowejjak-dziala-naped-kosiarki-spalinowej

Ewolucja kosiarek doprowadziła do powstania modeli wyposażonych w napęd. To nowoczesne rozwiązanie sprawia, że urządzenie samo posuwa się do przodu. Dzięki temu nie musisz w znaczący sposób angażować swoich mięśni, a Twoja rola zredukowana jest do prowadzenia i nadzorowania kosiarki, a także, w razie potrzeby, zmiany kierunku jazdy.

W pierwszym odruchu łatwo uznać, że napęd jest rozwiązaniem idealnym – jednak nic bardziej mylnego. Na rynku wciąż taką samą popularnością cieszą się modele pchane. Jak działa napęd w kosiarce spalinowej? Co sprawia, że mimo niewielkiej różnicy w cenie, nie jest to najczęściej wybierane rozwiązanie? W tej części artykułu poznasz schemat napędu kosiarki spalinowej oraz dowiesz się, jakie są wady i zalety użytkowania sprzętu wyposażonego w ten moduł.

Jak działa napęd w kosiarce spalinowej? Urządzenie zwykle łączy się z tylnymi kołami kosiarki, powodując ich obracanie i czerpiąc energię z silnika. W starszych modelach napęd uruchamiał się automatycznie, jednak taki stan rzeczy stwarzał bezpośrednie zagrożenie – wraz z uruchomieniem kosiarki, od razu powodował jej „uciekanie”. Współczesne kosiarki spalinowe zawierają włącznik, dzięki któremu w dowolnej chwili można włączyć i wyłączyć tę dodatkową funkcję.

Czy opłaca się stosować napęd kosiarki spalinowej? Budowa modułu z włącznikiem jest zdecydowanie bezpieczniejsza w użytkowaniu. Nie tylko sprawia, że kosiarka nie „ucieka” po uruchomieniu, ale również pozwala na wyłączenie napędu, kiedy chcesz wykonać precyzyjny ruch, wycofać lub zmienić kierunek jazdy. Musisz jednak liczyć się z tym, że po zgaszeniu napędu ciężka kosiarka wymaga dużej siły do wykonania jakiegokolwiek manewru.

Kosiarka z napędem to doskonałe rozwiązanie, jeżeli posiadasz dużą posesję lub Twój zielony teren charakteryzuje się niejednolitą powierzchnią. W tych przypadkach funkcja napędzania urządzenia koszącego murawę może okazać się wręcz nieoceniona.

Pamiętaj jednak, że ten moduł bywa awaryjny, zwłaszcza jeżeli jest często wykorzystywany. Najczęściej problem dotyczy pękniętej sprężyny lub uszkodzenia przekładni. Na szczęście tego typu drobne naprawy możesz wykonać samodzielnie, jeżeli tylko masz smykałkę do majsterkowania. Części zapasowe do napędów są łatwo dostępne na rynku.

budowa-kosiarki-spalinowejbudowa-kosiarki-spalinowejbudowa-kosiarki-spalinowejbudowa-kosiarki-spalinowej

A może coś innego? Kosiarka bijakowa i rotacyjna
Klasyczne warianty omawianych przez nas kosiarek opierają się na zastosowaniu noża wrzecionowego. Jak wspominaliśmy wcześniej, tego typu aparatura tnąca wykorzystuje bęben z ostrzami, które na zasadzie nożyc współdziałają z unieruchomionym ostrzem osadzonym w tylnej części urządzenia.

Ścinana w ten sposób trawa jest równa i zdrowa, jednak sam nóż wrzecionowy często się zapycha, a ze względu na trudne ostrzenie, wymaga obsługi serwisowej przed rozpoczęciem każdego sezonu. Z tego powodu warto znać alternatywne rodzaje aparatury tnącej. Sprawdź, jak działa kosiarka rotacyjna oraz dowiedz się, jak działa kosiarka bijakowa!

Rotacyjna aparatura tnąca to interesująca alternatywa dla popularnego noża wrzecionowego. Zatem jak działa kosiarka rotacyjna i czym różni się od maszyn, do których przywykliśmy? Ruchu noża rotacyjnego nie porównamy do nożyc, lecz raczej do wiatraka – w tej aparaturze ostrza umieszczone są w bardzo podobny sposób.

Koszenie rotacyjne polega się na wprawieniu takiego „wiatraka” z nożami w bardzo szybki ruch. W tym systemie brakuje przeciwstawnego ostrza, a więc koszona trawa nie jest podtrzymywana i znajduje się w bezładzie. Aby cięcie było precyzyjne i skuteczne, aparatura musi wirować w zawrotnym tempie. Z tego powodu kosiarka rotacyjna potrzebuje więcej mocy. Ta metoda koszenia gwarantuje równe pod względem wysokości cięcie, lecz końcówki źdźbeł mogą się wystrzępić.

A jak działa kosiarka bijakowa? To wariant rotacyjnej aparatury tnącej, który sprawdza się do koszenia nieużytków oraz pobocza przy drodze. Mechanizm bijakowy znajduje zastosowanie również w maszynie rolniczej, znanej jako sieczkarnia bijakowa lub bijakowy ścinacz zielonek.

W jego aparaturze tnącej bijaki wirują z niezwykłą prędkością, osiągając często ponad 3000 obrotów na minutę. Kosiarka bijakowa charakteryzuje się tym, że od razu rozdrabnia rośliny. Ze względu na brutalny sposób koszenia, który powoduje wystrzępienie i rozwarstwienie włókien roślinnych, nie nadaje się do prac ogrodowych, których celem jest estetyczny wygląd trawnika.

schemat-napedu-kosiarki-spalinowejschemat-napedu-kosiarki-spalinowejschemat-napedu-kosiarki-spalinowejschemat-napedu-kosiarki-spalinowej

Budowa kosiarki – podsumowanie


Na rynku znaleźć można kilka rodzajów kosiarek – min. elektryczne, spalinowe, rotacyjne i bijakowe. Wybór odpowiedniej uzależniony jest od wielkości działki, jej stopnia nachylenia czy pożądanego efektu.

Warto znać zalety poszczególnych urządzeń oraz pamiętać o ich regularnej konserwacji – dzięki temu trawnik będzie cieszył oko estetycznym wyglądem, a koszenie nie sprawi najmniejszego kłopotu.

Data publikacji: 09.07.2019