icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Budujemy donicę z kantówki – prosty poradnik dla majsterkowicza

Jak samodzielnie zrobić drewnianą donicę na iglaki lub dużą roślinę domową? Wystarczy niewiele – potrzebne będą nam kantówki, deska sosnowa, kilka akcesoriów i odrobina sprytu. Sprawdźmy, jak krok po kroku zbudować modny pojemnik na kwiaty do domu lub ogrodu.

Co nam będzie potrzebne do zbudowania drewnianej skrzynki na rośliny?

Potrzebne materiały:

- kantówki strugane z drewna sosnowego o wymiarach 30 x 40 x 2000 mm (są to wymiary przykładowe – możemy wykorzystać elementy nieco różniące się wysokością i grubością; kantówka jednak nie powinna być zbyt cienka),

- miarka i ołówek,

- wkręty do drewna,

- folia,

- impregnat lub lakierobejca do drewna oraz pędzle do malowania,

- papier ścierny o drobnej gradacji,

- narzędzia: wkrętarka, pilarka/piła ręczna do drewna.

kantowka-struganakantowka-struganakantowka-struganakantowka-strugana

1. krok – pocięcie kantówek na fragmenty

Na początek musimy pomierzyć i pociąć kantówki. Surowiec zwykle jest sprzedawany w 2-metrowych odcinkach – znajdziemy go w kategorii kantówki strugane. Z jednej kantówki powinniśmy uzyskać 2 elementy o długości 50 cm, 2 elementy o długości 42 cm i ścinek o długości 16 cm. Do cięcia drewnianych komponentów wykorzystajmy pilarkę lub piłę ręczną. Każdą kantówkę zeszlifujmy drobnym papierem ściernym.


2. krok – utworzenie kwadratu, czyli poziomu skrzynki

Dwa elementy dłuższe i dwa krótsze układamy w kwadrat (krótsze boki wchodzą między dłuższe odcinki). Łączymy je za pomocą wkrętów o odpowiedniej długości, aby konstrukcja była stabilna. Czynność powtarzamy jeszcze kilkukrotnie, ponieważ jeden kwadrat stanowi jeden poziom naszej donicy.

Porada eksperta

Przy łączeniu kantówek za pomocą wkrętów wykorzystajmy wiertarko-wkrętarkę – najpierw nawiercamy otwór, a następnie wkręcamy wkręty. Aby praca przebiegała łatwiej, skorzystajmy z narożnego ścisku.

3. krok – wykonanie dna donicy

Musimy wykonać dno donicy z kawałków kantówki (możemy też zastosować deskę o kwadratowym polu). Jeśli skrzynka ma utrzymać dużą roślinę, warto zastosować grubszą kantówkę. Dno donicy powinno wystawać nieco poza obrys jej ścianek. Wykonujemy otwory pod wkręty, które będą łączyć dno ze ściankami.

small-kantowkasmall-kantowkasmall-kantowkasmall-kantowka

4. krok – stawianie kolejnych „pięter” skrzynki

Po ustawieniu kolejnego piętra donicy znów łączymy je z niższymi „kondygnacjami”, nawiercając kantówki od góry i montujemy następne poziomy.

5. krok – wykonanie nóżek dla donicy

Z fragmentów kantówki wycinam cztery 10-centymetrowe odcinki. Ustawiamy je w narożnikach donicy po skosie i przykręcamy wkrętami do jej dna.

6. krok – wygładzenie i impregnacja drewna

Ścianki i narożniki możemy wygładzić papierem ściernym lub szlifierką wyposażoną w końcówkę do drewna. Następnie drewniane elementy należy zaimpregnować. O tym, jaki produkt wybrać piszemy w artykule impregnacja mebli ogrodowych.

7. krok – wyłożenie środka donicy folią

Aby zabezpieczyć środek skrzynki przed nasiąkaniem wodą, wyłóżmy ją mocną folią do zastosowań ogrodniczych.

Donica DIY, która ozdobi przestrzeń ogrodu, balkonu lub domu jest gotowa – możemy wsypać w nią ziemię i zasadzić dowolną roślinę lub ułożyć w niej rośliny w doniczkach.

donica-z-kantowkidonica-z-kantowkidonica-z-kantowkidonica-z-kantowki