icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Bukszpan w roli głównej – ciekawe kompozycje

Bukszpan to wdzięczna, długowieczna roślina, która może stać się ciekawym elementem każdego ogrodu. Dzięki stosunkowo łatwej uprawie i dużych możliwościach aranżacji, bukszpan może świetnie dopełnić ogrodowe kompozycje.

Bukszpan znany jest zarówno jako roślina tworząca zielone, gęste żywopłoty (bukszpan wiecznie zielony, łac. Buxussempervirens), jak i taka, która jest wdzięcznym materiałem do formowania pojedynczych krzewów. To także tradycyjna ozdoba wielkanocnych stołów czy koszyków (symbolizuje wieczność i nieustanne odradzanie się). Jest ona znana z grubych, skórzastych liści, które utrzymują się przez cały rok – także zimą. To roślina może przetrwać nawet 600 lat. Dzięki temu, do dziś można podziwiać przypałacowe kompozycje i labirynty, które wieki temu formowano właśnie z bukszpanu. Roślina ta daje wiele możliwości stworzenia wyjątkowych cięć i kompozycji – oto garść inspiracji.

Bukszpan w donicy

Bukszpan sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Dzięki temu, że krzew ten wolno wzrasta, świetnie sprawdzi się w uprawie doniczkowej. Ułatwia to także dowolne przenoszenie i stwarzanie nowych ciekawych aranżacji i roślinnych rzeźb. Zimą, aby uniknąć przemarznięcia, roślinę można przenieść do piwnicy czy na balkon. Jeśli krzew pozostaje w ogrodzie na zimę, warto go okryć agrowłókniną lub gałęziami innych krzewów. Co ciekawe, odpowiednio cięty i pielęgnowany, bukszpan można wykorzystać także do stworzenia drzewka bonsai.

Uwaga, w czasie zimowania bukszpan (poza tym przeznaczonym na drzewka bonsai) nie powinien być umieszczany w ogólnodostępnym miejscu, gdyż zawiera on szkodliwe alkaloidy.

Jeśli hodujemy bukszpan w donicach na zadaszonych terenach, do których nie docierają krople deszczu, pamiętajmy o regularnym zraszaniu, które pozwoli usunąć pył i zabrudzenia z liści. Ważne, aby od maja do października regularnie podlewać bukszpan, tak aby nie dopuścić do przesuszenia.

Aby bukszpany dobrze się rozwijały w pojemnikach, warto zapewnić im żyzną ziemię, najlepiej wypełnioną granulatami (np. z krowiakiem). Aby nie przemoczyć korzeni, warto na dnie umieścić nieco piasku i gliny. 

bukszpan-na-tarasiebukszpan-na-tarasiebukszpan-na-tarasiebukszpan-na-tarasie

Uwaga, pamiętajmy, by podlewać je nawet, gdy pada deszcz, gdyż ze względu na gęstą koronę, woda deszczowa nie zawsze dociera do korzeni.

Bukszpan w donicy można uzupełniać rozmaitymi roślinami – np. pnączami, które nadadzą mu ciekawy wygląd, oplatając sam bukszpan i donicę swoimi pędami.

Bukszpan w towarzystwie

Bukszpan dobrze prezentuje się zarówno jako samotnik, jak i jako element większych kompozycji – zarówno tych kwiatowych, jak i krzewów oraz całego zbioru różnie przystrzyżonych okazów bukszpanu. Ciekawie kompozycje można uzyskać, stosując bukszpan jako wiecznie zielone, wyraziste tło dla kompozycji roślinnych. Na pierwszym planie można umieścić tulipany lub borówki, a także wielobarwne kwiaty, które wraz z bukszpanem stworzą wyjątkową, zrównoważoną kompozycję.

Bukszpanowe rzeźby

Mogą to być duże kule, kule na pniu, stożki lub też spirale czy inne kształty. Jeśli lubimy nowoczesne ogrody, można wycinać bukszpan we wzory geometryczne, tworząc niebanalną dekorację. Można tworzyć całe powierzchnie wysadzone bukszpanowymi kulami, sadzić pojedyncze okazy lub tworzyć z nich ciekawą dekorację ścieżek ogrodowych czy podjazdów. Aby stworzyć gęste i zwarte rzeźby, wystarczy przycinać krzewy raz do trzech razy w roku.

Ciekawie prezentują się też kompozycje z dekoracyjnymi trawami wystającymi z ukształtowanych kul. Nadają one nieco dziki i niecodzienny wygląd – z powodzeniem można wykorzystać np. ostnice lub turzyce. Pamiętajmy jednak o umiarze w nasadzeniach otaczających bukszpany, które najlepiej czują się we własnym towarzystwie.

Bukszpanowe obwódki

Bukszpan świetnie sprawdzi się jako naturalny sposób na ogrodzenie i wydzielenie przestrzeni w ogrodzie i zabezpieczenie niektórych jego miejsc przed zadeptaniem czy psami. Można także stworzyć z niego wiecznie zielony ogrodowy labirynt, który ozdobi ogród i będzie stanowił naturalny podział przestrzeni.

sadzenie-bukszpanusadzenie-bukszpanusadzenie-bukszpanusadzenie-bukszpanu