Produkty

Ciekawe zastosowanie coli w domu

Ciekawe zastosowanie coli w domu

Cola, poza tym, że dla wielu osób jest ulubionym napojem, może mieć także wiele innych zastosowań. Oto zbiór ciekawych zastosowań coli w domu.

puszka coliHistoria

Pierwszy napój, którego skład został oparty na winie, liściach koki oraz na orzechach koli, znanych z dużej zawartości kofeiny (nazywał się: Pemberton’s French Wine Coca), powstał około 1885 roku. Stworzył go pochodzący z Atlanty aptekarz John Pemberton, który szukał specyfiku pomagającego walczyć mu z nękającymi go silnymi bólami. Przepisem na sukces miał być dodatek do wina substancji tworzonej z liści koki, czyli kokainy. Napój łączył więc narkotyczne działanie kokainy z alkoholem i pobudzającą kofeiną pochodzącą z orzeszków koli – reklamowano go jako lekarstwo na problemy trawienne i wiele chorób, w tym np. nerwicę, a także jako największe dobrodziejstwo ludzkości. Z czasem alkohol zastąpiono innym składnikiem, a gdy koncern przejął Asa Candler, ze składu napoju zniknęły narkotyczne substancje. Z czasem na naszym rynku pojawiło się wiele innych odmian tego czarnego trunku. Poza tym, że do dziś wiele osób uwielbia niepowtarzalny smak tego napoju, znanych jest także wiele innych, ciekawych zastosowań zarówno coca-coli, jak i jej tańszych kuzynów.

Domowe zastosowanie coli

Cola może być dobrym pomocnikiem podczas wielu prac domowych. Przydaje się zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych lub gdy po prostu nie mamy pod ręką innych środków. Oto niektóre z możliwych zastosowań tego kultowego, czarnego napoju.

- Jeśli chcesz skutecznie umyć i nabłyszczyć okna – przetrzyj szyby szmatką zanurzoną w coli, a potem wytrzyj do sucha.

- Cola pozwoli usunąć gumę do żucia, która utknęła we włosach lub w tkaninach. Wystarczy polać ją odrobiną coli, odczekać kilka lub kilkanaście minut, tak aby cola skutecznie osłabiła opór gumy.

- Dzięki zawartości kwasu fosforowego cola jest doskonałym odrdzewiaczem. Zanurzając lub polewając nią śrubki, z łatwością usuniemy z nich rdzę. W trudniejszych przypadkach można nalać colę na gazę i pozostawić na dłużej. pieniąca się cola

- Poza tym cola świetnie poradzi sobie także z rdzawym nalotem w łazience, a przy tym usunie osad z kamienia. Colą możemy wyczyścić zarówno wannę lub brodzik, jak i baterie łazienkowe i słuchawkę od prysznica. Całość można przetrzeć szmatką zanurzoną w coli albo rozlać ją i pozostawić do czasu, aż usunie osady. Jeśli chcemy nadać blask chromowanym powierzchniom, wystarczy czyścić je colą oraz folią aluminiową.

- Cola wlana do muszli klozetowej świetnie usunie osad z rdzy i kamienia, a do tego pozwoli usunąć niewielkie niedrożności rur.

- Cola pomaga usuwać plamy z krwi z tkanin – wystarczy nalać ją na plamę albo namoczyć nią tkaninę.

- Jeśli na tkaninach czy dywanach mamy ślady markera, ubrudzone miejsce wystarczy przetrzeć lub namoczyć właśnie colą. Potem płuczemy w wodzie lub przecieramy wilgotną szmatą.

- Za pomocą coli można także czyścić i nadawać blask naczyniom i biżuterii wykonanym ze srebra.

- Cola jest także świetnym pomocnikiem przy niewielkich kuchennych porażkach. Jeśli właśnie przypaliliśmy ulubiony garnek lub patelnię, zalejmy je colą (w razie większych zabrudzeń można pozostawić do namoczenia na całą noc), a potem wylejmy ją razem z resztkami spalenizny.

- Ponadto cola przyspiesza rozmrażanie – jeśli szyby zamarzły, wystarczy spryskać je mgiełką z coli i czekać, aż lodowata warstwa zniknie.

 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach ...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ciekawe zastosowanie coli w domu